Barbara Zawistowska: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Linia 30: Linia 30:
 
  [[Category:Rzemiosło artystyczne|Zawistowska,Barbara]]
 
  [[Category:Rzemiosło artystyczne|Zawistowska,Barbara]]
 
   [[Category:Sztuka ludowa|Zawistowska,Barbara]]
 
   [[Category:Sztuka ludowa|Zawistowska,Barbara]]
 +
[[Category:Twórcy ludowi|Zawistowska,Barbara]]
 
   [[Category:Powiat olsztyński|Zawistowska,Barbara]]
 
   [[Category:Powiat olsztyński|Zawistowska,Barbara]]
 
  [[Category:Dywity (gmina wiejska)|Zawistowska,Barbara]]
 
  [[Category:Dywity (gmina wiejska)|Zawistowska,Barbara]]

Wersja z 12:52, 14 sie 2014

Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008.
Barbara Zawistowska, Ceramiczna urna twarzowa „kanopa”, Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008.


Garncarz, ceramik, pracuje z bratem Wiesławem Zawistowskim

Biografia

Artystka urodzona w latach 50. XX wieku. Urodziła się i mieszkała w Olsztynie. Z zawodu ekonomistka. W 1978 r. zorganizowała, wspólnie z bratem, Wiesławem Zawistowskim, pracownię ceramiczną w Dągach. W 1986 r. pracownię przenieśli do Dywit. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Twórczość

Czynnie włączyła się w pracę pracowni ceramicznej stworzonej wspólnie z bratem. Jej specjalnością jest ceramika pradziejowa, neolityczna: garnki z uchwytami w kształcie baranich głów, naczynia na kaszę, naczynia do gotowania, grzechotki w kształcie ptaków, urny twarzowe – kanopy. „Ceramika ta ma chyba najpiękniejsze wzornictwo i to mnie po prostu fascynuje [1]. Barbara Zawistowska maluje szkliwem tworzone wyroby „Specjalnością Barbary są […] obrazy ceramiczne przedstawiające ryby głębinowe o wyszukanych kształtach i ciemnobłękitnych oraz ciemnozielonych barwach. Są jakby zawieszone w wodzie, gdzie kryją swoją tajemnicę. Zarówno owe ryby, jak i neolityczne magiczne grzechotki zdają się istotnie wyrażać dyszę twórczyni” [2]. Swoje prace wyrabia rękami. Razem z bratem wytwarzają ceramikę historyczną oraz z motywami patriotycznymi. Barbara jest autorką plakietek ceramicznych z motywami regionalnymi (z czepców Warmianek oraz mebli mazurskich).

Konkursy i wystawy

Artystka uczestniczyła w wielu wystawach, jarmarkach, pokazach i konkursach, m.in.:

Bibliografia

  • Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 38-41.

Przypisy

  1. Cyt. za Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008. – S. 40
  2. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008. – S. 40-41