Dwór w Karkajmach: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzył nową stronę „[[Image: dwor_karkajmy_1.jpg|thumb|right|200px| Fot. z 1910/1920 roku.<br>Źródło: [http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/suche/index.html.po#!start=1 www.bildarchiv-o…”) |
(Brak różnic)
|
Wersja z 08:27, 27 lut 2014
Zabytek architektury wzniesiony w XVIII wieku.
Spis treści
Lokalizacja
Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi Karkajmy (niem. Korbsdorf) w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta (3 km na południowy-zachód od miasta).
Historia
Majątek ziemski istniał w tym miejscu już w XVI wieku. Znajdował się wówczas w posiadaniu rodu Dambitzów. W wieku XVII przeszedł na własność rodziny Białobrzeskich i Mollerów, a w wieku XVIII – rodziny von Schau. W tym czasie wzniesiono dwór i założono park. Na początku XIX wieku do budynku dobudowano niższą oficynę. Na przełomie XIX i XX wieku majątek należał do von Kobylińskich. Po drugiej wojnie światowej dwór zaadaptowano na mieszkania. Obecnie jest on w ruinie, natomiast teren jest własnością prywatną.
Opis
Był to budynek murowany z cegły i otynkowany, dwukondygnacyjny, przykryty dachem czterospadowym. Z elewacji frontowej wyodrębniono trójkondygnacyjny pseudoryzalit z niszą w części środkowej, w której pierwotnie znajdowała się drewniana figurką św. Józefa. Przy elewacji tylnej usytuowana była niższa oficyna wzniesiona na rzucie litery L. Jeszcze w latach 90-tych XX wieku we wnętrzach można było oglądać stiukowe dekoracje sufitów i barokową klatkę schodową. W otoczeniu dworu zachowały się pozostałości dawnego parku o kompozycji krajobrazowej ze starym, bogatym drzewostanem.
Ciekawostki
- Przed drugą wojną światową w dworze znajdowały się XVII-wieczne portrety przedstawicieli rodu zu Dohna - Christiana i jego brata Krzysztofa Delfikusa. Oba dzieła obecnie należą do cennej kolekcji portretu holenderskiego w zbiorach Muzeum im. Joanna Gottfrieda Herdera w Morągu.
- Zabytkowy piec kaflowy z 1735 roku przeniesiono do Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Bibliografia
- Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 294-295.
Zobacz też
- Gida, Beata: Było, już przemija... Dwór w Karkajmach, koło Ornety, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.it.mragowo.pl [dostęp 27.02.2014 r.]