Willa Maria w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Linia 15: Linia 15:
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
 
*Mieszkańcom Olsztyna kamienica kojarzy się głównie z istniejącym od wielu lat w jej suterenie zakładem szewskim.
 
*Mieszkańcom Olsztyna kamienica kojarzy się głównie z istniejącym od wielu lat w jej suterenie zakładem szewskim.
*Willa Maria, należy do kamienic w [[ewim:Olsztyn|Olszynie]] noszących własne imiona, wyeksponowane na kartuszach. Poza nią w mieście znajdują się również [[Willa Martha w Olsztynie|Willa Martha]] oraz [[Willa Fortuna w Olsztynie|Willa Fortuna]].
+
*Willa Maria, należy do kamienic w [[ewim:Olsztyn|Olszynie]] noszących własne imiona, wyeksponowane na kartuszach. Poza nią w mieście znajdują się również [[Willa Martha w Olsztynie|Willa Martha]] oraz [[Villa Fortuna w Olsztynie|Willa Fortuna]].
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==

Wersja z 09:46, 16 gru 2013

Fot. K. Romulewicz. 2013 rok.
Fot. K. Romulewicz. 2013 rok.

Kamienica czynszowa wzniesiona w Olsztynie na początku XX wieku.

Lokalizacja

Budynek wzniesiono przy szosie wójtowskiej (niem. Schillerstraβe, obecnie ulica Mickiewicza nr 13).

Historia

Cały ciąg zabudowy przy ulicy Mickiewicza powstał na przełomie lat 1905-1910. W tym okresie wybudowano też kamienicę nr 13. Została ona wybudowania z przeznaczeniem na wynajem mieszkań. Znajdowały się w niej trzy bardzo duże lokale, toteż mieszkali w nich ludzie bardzo zamożni: lekarze, wysocy oficerowie olsztyńskiego garnizonu, pastorowie, kupcy. Po II wojnie światowej każde mieszkanie zostało podzielone na kilka mniejszych lokali kwaterunkowych dla wielu rodzin. W dniu dzisiejszym kamienica jest opustoszała i wystawiona na sprzedaż.

Opis

Secesyjna, murowana i otynkowana kamienica składa się z suteryny, parteru i dwóch pięter. Całość przykrywa wielopołaciowy łamany dach, z lewej strony, od frontu, uformowany w spiczastą wieżę. W tej samej części budynku, w narożniku, znajduje się trzykondygnacyjny wykusz, zwieńczony wieżyczką pokrytą kopulastym dachem. Drugi dwukondygnacyjny wykusz znajduje się z prawej strony budynku, od frontu i zwieńczony jest balkonem, na poziomie I pięta. Do budynku prowadzą dwa wejścia, jedno z lewej strony, od ulicy i drugie od podwórza.

Ciekawostki

  • Mieszkańcom Olsztyna kamienica kojarzy się głównie z istniejącym od wielu lat w jej suterenie zakładem szewskim.
  • Willa Maria, należy do kamienic w Olszynie noszących własne imiona, wyeksponowane na kartuszach. Poza nią w mieście znajdują się również Willa Martha oraz Willa Fortuna.

Bibliografia

  1. Piechocki, Stanisław: Dzieje olsztyńskich ulic / Stanisław Piechocki. - Olsztyn : Remix, 1998. – S. 268.