Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy - 2012: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzył nową stronę „Cykliczna letnia impreza plenerowa pod nazwą „Wrota Warmii – Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy”. To impreza, która przyciąga wielu turystów i ma du…”) |
(Brak różnic)
|
Wersja z 12:07, 8 paź 2012
Cykliczna letnia impreza plenerowa pod nazwą „Wrota Warmii – Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy”. To impreza, która przyciąga wielu turystów i ma duże znaczenie w promocji województwa, integruje społeczność lokalną i regionalną, doskonale wpisuje się w rozwój turystyki kulturowej w naszym województwie. Jest największym projektem promocyjnym w gminie Purda.
W 2012 roku odbyła się piąta edycja tej imprezy.
Spis treści
Termin
V Kiermas odbył się w sobotę 7 lipca 2012 roku w Bałdach, gmina Purda.
Organizatorzy
V Kiermas odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
To wspólna inicjatywa Gminy Purda, Starostwa Powiatowego w Olsztynie i Warmińskiej Kurii Metropolitalnej.
Założenia imprezy
Głównym celem projektu jest promocja Warmii oraz podkreślenie różnic między Warmią a Mazurami, w ramach zdrowej rywalizacji między regionami. Kiermas odbywa się na historycznym szlaku (trakcie) biskupim w Bałdach. Tę granicę Warmii i Mazur, przez symboliczne wrota, przekraczali niegdyś biskupi – nominaci warmińscy, witani przez przedstawicieli wszystkich stanów.
Termin organizacji imprezy - lipiec - nawiązuje do powołania w 1243 roku Diecezji Warmińskiej. W prace nad scenariuszem imprezy zaangażowały się kluczowe instytucje regionu i stowarzyszenia. Ciekawym punktem programu jest inscenizacja historyczna powitania na Warmii nowego Biskupa, w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza.
Co roku odsłaniane są kolejne głazy upamiętniające postaci biskupów warmińskich.
Na barwnych straganach twórców można kupić ciekawe wyroby rękodzielnicze i pamiątki. Największą atrakcją są jednak pokazy ginących zawodów, np.: mielenie zboża w żarnach, tkanie na krosnach, pokaz kowalstwa, garncarstwa, plecionkarstwa itp.
Program
- 10.00 – warmińska msza święta w kościele w Butrynach z udziałem zespołu ludowego Węgojska Strużka.
- 11.30 – uroczyste odsłanianie głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim poświęconych biskupom:
- Marcinowi Kromerowi - Szymonowi Rudnickiemu - Krzysztofowi A.J. Szembekowi - Andreasowi Thielowi - Augustowi Bludau
12.30 – Powitanie na Warmii biskupa Marcina Kromera w pięćsetną rocznicę jego urodzin – inscenizacja z udziałem aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie – Mariana Czarkowskiego, Jarosława Borodziuka, Marcina Kiszluka.
17.30 – Zespół folklorystyczny z Kaliningradu „Jantarne Miniatury”.
18.30 – „Taniec z Warmiakami”, czyli nauka tańców warmińskich pod kierunkiem Anny Sarnowskiej z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”.
19.15 – „Warnijskie godki” w wykonaniu Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha.
20.00 – Zespół folkowy KLEZMAFOUR z Lublina.
21.30 – Ukraińsko-polski zespół Riverboat Ramblers.
zakończenie (pokaz sztucznych ogni)
Przez cały dzień: stoiska handlowe twórców lokalnych oraz gości z Kaliningradu, pokazy dawnego rzemiosła, prezentacja zwyczajów ludowych, konkursy i zabawy dla dzieci i rodzin. Promocja wydawnictw lokalnych, m.in. książki o historii Butryn pt. „Trwanie Warmii. 600 lat Butryn”. Zwiedzanie Traktu Biskupiego z przewodnikiem o opowieści o historii Warmii.
Specjalna atrakcja: kino jarmarczne – pokaz niemych filmów przygotowany przez TU SIĘ MOVIE z Olsztyna.
W ramach akcji Olsztyn Aktywnie! odbył się rajd rowerowy z Olsztyna do Bałd