Krzysztof Tyszkiewicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzył nową stronę „(1956-1983) – poeta, pisarz ==Biografia== Urodził się w 1956 r. w Braniewie. Studiował na Wydziale Techniczno-Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. ==Twórczoś…”)
 
Linia 5: Linia 5:
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
Twórczością poetycką zajmował się już od wczesnego dzieciństwa. W szkole podstawowej brał udział w wieczorach poetyckich, pisał również teksty dla kabaretów, piosenki i opowiadania, które zachowały się w rękopisach. W czasie studiów działał w Klubie Studenckim „Żak”. Był współzałożycielem zespołu muzycznego. Występował też na scenie ze studenckim zespołem teatralnym. Utwory Tyszkiewicza odzwierciedlają klimat jego młodzieńczych lat, przypadających na okres stanu wojennego i przemian społeczno-politycznych, oddają poczucie lęku, niepewności, zagubienia i buntu. Są też wyrazem jego niespełnionych marzeń i niepokojów o przyszłość. <ref>Józefa Borowiak, Wstęp, w: Zatrzymany czas : wiersze matki i syna, Braniewo : Helena Tyszkiewicz, 1997, s. 7.</ref> W 1997 r. opublikowany został zbiór jego wierszy Zatrzymany czas (współwydane z „Trenami” jego matki [[Helena Tyszkiewicz |Heleny Tyszkiewicz]]). Składają się na niego wiersze refleksyjne i okolicznościowe.
+
Twórczością poetycką zajmował się już od wczesnego dzieciństwa. W szkole podstawowej brał udział w wieczorach poetyckich, pisał również teksty dla kabaretów, piosenki i opowiadania, które zachowały się w rękopisach. W czasie studiów działał w Klubie Studenckim „Żak”. Był współzałożycielem zespołu muzycznego. Występował też na scenie ze studenckim zespołem teatralnym. Utwory Tyszkiewicza odzwierciedlają klimat jego młodzieńczych lat, przypadających na okres stanu wojennego i przemian społeczno-politycznych, oddają poczucie lęku, niepewności, zagubienia i buntu. Są też wyrazem jego niespełnionych marzeń i niepokojów o przyszłość. <ref>Józefa Borowiak, ''Wstęp'', w: ''Zatrzymany czas : wiersze matki i syna'', Braniewo : Helena Tyszkiewicz, 1997, s. 7.</ref> W 1997 r. opublikowany został zbiór jego wierszy ''Zatrzymany czas'' (współwydane z ''Trenami'' jego matki [[Helena Tyszkiewicz |Heleny Tyszkiewicz]]). Składają się na niego wiersze refleksyjne i okolicznościowe.
  
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
Linia 14: Linia 14:
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
#Tyszkiewicz, Helena, Tyszkiewicz, Krzysztof Kazimierz: Zatrzymany czas : wiersze matki i syna / Helena Tyszkiewicz, Krzysztof Kazimierz Tyszkiewicz, Braniewo : Helena Tyszkiewicz, 1997.
+
#Tyszkiewicz, Helena, Tyszkiewicz, Krzysztof Kazimierz: ''Zatrzymany czas : wiersze matki i syna'' / Helena Tyszkiewicz, Krzysztof Kazimierz Tyszkiewicz, Braniewo : Helena Tyszkiewicz, 1997.

Wersja z 12:29, 17 lut 2011

(1956-1983) – poeta, pisarz

Biografia

Urodził się w 1956 r. w Braniewie. Studiował na Wydziale Techniczno-Mechanicznym Politechniki Gdańskiej.

Twórczość

Twórczością poetycką zajmował się już od wczesnego dzieciństwa. W szkole podstawowej brał udział w wieczorach poetyckich, pisał również teksty dla kabaretów, piosenki i opowiadania, które zachowały się w rękopisach. W czasie studiów działał w Klubie Studenckim „Żak”. Był współzałożycielem zespołu muzycznego. Występował też na scenie ze studenckim zespołem teatralnym. Utwory Tyszkiewicza odzwierciedlają klimat jego młodzieńczych lat, przypadających na okres stanu wojennego i przemian społeczno-politycznych, oddają poczucie lęku, niepewności, zagubienia i buntu. Są też wyrazem jego niespełnionych marzeń i niepokojów o przyszłość. [1] W 1997 r. opublikowany został zbiór jego wierszy Zatrzymany czas (współwydane z Trenami jego matki Heleny Tyszkiewicz). Składają się na niego wiersze refleksyjne i okolicznościowe.

Ciekawostki

Jedną z jego wielkich pasji było żeglarstwo. Prowadził Drużynę Żeglarską im. gen. Mariusza Zaruskiego, posiadał patent Sternika Jachtowego i należał do klubu żeglarskiego „Dal”, pływał na statku szkoleniowym „Zawisza Czarny” oraz jachtach: „Omega” i „Cezar”. Był również instruktorem ratownikiem. Był miłośnikiem muzyki bluesowej.

Przypisy

  1. Józefa Borowiak, Wstęp, w: Zatrzymany czas : wiersze matki i syna, Braniewo : Helena Tyszkiewicz, 1997, s. 7.

Bibliografia

  1. Tyszkiewicz, Helena, Tyszkiewicz, Krzysztof Kazimierz: Zatrzymany czas : wiersze matki i syna / Helena Tyszkiewicz, Krzysztof Kazimierz Tyszkiewicz, Braniewo : Helena Tyszkiewicz, 1997.