Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 3: Linia 3:
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Inicjatorem powołania turnieju był Norweg Tor Floysvik. W grupie inicjatorów z Polski znaleźli się [[Jacek Nowiński]] oraz [[Antoni Czyżyk]] z [[Wojewódzki Ośrodek Kultury w Elblągu |Wojewódzkiego Ośrodka kultury w Elblągu]]. Ideą turnieju była popularyzacja tańca towarzyskiego oraz umiejętności tanecznych zawodników z regionu Morza Bałtyckiego: z Polski, Szwecji, Litwy. Pierwszym organizatorem został Elbląski Klub Tańca „Jantar”. Festiwal odbywał się także w Kownie, Goeteborgu, Tallinie. Od 2010 r. turniej promowany jest jako taneczna wizytówka województwa warmińsko-mazurskiego, poprzez projekt [[Stowarzyszenie Taneczne „Jantar” w Elblągu |Stowarzyszenia Jantar]] ph. „Taniec z Mistrzami - Warmia i Mazury zapraszają...”<ref>''BALTIC CUP - kulturalna wizytówka Warmii i Mazur'', materiał na stronie [http://www.swiatowid.elblag.pl/?pid=26 www.swiatowid.elblag.pl]</ref>
+
Inicjatorem powołania turnieju był Norweg Tor Floysvik. W grupie inicjatorów z Polski znaleźli się [[Jacek Nowiński]] oraz [[Antoni Czyżyk]] z [[Wojewódzki Ośrodek Kultury w Elblągu |Wojewódzkiego Ośrodka kultury w Elblągu]]. Ideą turnieju była popularyzacja tańca towarzyskiego oraz umiejętności tanecznych zawodników z regionu Morza Bałtyckiego: z Polski, Szwecji, Litwy. Założeniem było ponadto realizowanie międzynarodowych turniejów tanecznych pod wspólną nazwą „Puchar Bałtyku” (początkowo w pięciu krajach: Polsce, Estonii, Finlandii, Szwecji oraz na Litwie). Na każdym z turniejów mieli prezentować się najlepsi europejscy tancerze, zwycięzcy mistrzostw świata, Europy oraz prestiżowych turniejów narodowych.  Pierwszym organizatorem został Elbląski Klub Tańca „Jantar”. Festiwal odbywał się także w Kownie, Goeteborgu, Tallinie. Od 2010 r. turniej promowany jest jako taneczna wizytówka województwa warmińsko-mazurskiego, poprzez projekt [[Stowarzyszenie Taneczne „Jantar” w Elblągu |Stowarzyszenia Jantar]] ph. „Taniec z Mistrzami - Warmia i Mazury zapraszają...”<ref>''BALTIC CUP - kulturalna wizytówka Warmii i Mazur'', materiał na stronie [http://www.swiatowid.elblag.pl/?pid=26 www.swiatowid.elblag.pl]</ref>
  
 
==Organizator==
 
==Organizator==

Wersja z 16:30, 2 cze 2011

Logo festiwalu i konkursu.
Źródło: www.swiatowid.elblag.pl

Międzynarodowy turniej tańca organizowany od 2000 r. w Elblągu.

Historia

Inicjatorem powołania turnieju był Norweg Tor Floysvik. W grupie inicjatorów z Polski znaleźli się Jacek Nowiński oraz Antoni Czyżyk z Wojewódzkiego Ośrodka kultury w Elblągu. Ideą turnieju była popularyzacja tańca towarzyskiego oraz umiejętności tanecznych zawodników z regionu Morza Bałtyckiego: z Polski, Szwecji, Litwy. Założeniem było ponadto realizowanie międzynarodowych turniejów tanecznych pod wspólną nazwą „Puchar Bałtyku” (początkowo w pięciu krajach: Polsce, Estonii, Finlandii, Szwecji oraz na Litwie). Na każdym z turniejów mieli prezentować się najlepsi europejscy tancerze, zwycięzcy mistrzostw świata, Europy oraz prestiżowych turniejów narodowych. Pierwszym organizatorem został Elbląski Klub Tańca „Jantar”. Festiwal odbywał się także w Kownie, Goeteborgu, Tallinie. Od 2010 r. turniej promowany jest jako taneczna wizytówka województwa warmińsko-mazurskiego, poprzez projekt Stowarzyszenia Jantar ph. „Taniec z Mistrzami - Warmia i Mazury zapraszają...”[1]

Organizator

Gospodarzem kolejnych edycji festiwalu było elbląskie Centrum „Światowid”. W poszczególnych latach do organizacji włączali się także Stowarzyszenie Taneczne „Jantar” w Elblągu, Międzynarodowa Federacja Tańca Sportowego, Polskie Towarzystwo Taneczne oraz Federacja Tańca Sportowego. W ostatnich latach miejscem turnieju o Puchar Bałtyku jest Centrum Sportowo-Biznesowe w Elblągu.

Zasady

Turniej trwa trzy dni i oceniany jest przez sędziów z 13 krajów. Zawodnicy startują w wielu kategoriach wiekowych i w dwóch stylach tanecznych: standardowym i latynoamerykańskim. Podczas imprezy rozgrywane są również dwa rankingowe turnieje: IDSF Open Latin oraz IDSF International Open Standard. W każdej edycji uczestniczą tancerze z ponad 12 krajów europejskich. Poza konkursem w ramach festiwalu odbywają się też:

  • warsztaty i seminaria edukacyjne
  • gościnne występy gwiazd tańca z kraju i zagranicy (m.in. Formacja Standardowa „LOTOS - Jantar” z Elbląga – Mistrzowie Świata z roku 1999)

Dla zwycięzców turnieju w obu kategoriach przewidziane są nagrody pieniężne.

Edycje

Zobacz też

Bibliografia

  1. Czarnocka, Małgorzata: Wizytówka Warmii i Mazur / Małgorzata Czarnocka ; rozm. jago // „Dziennik Elbląski”. - 2006, nr 229, dod. „Gazeta Taneczna”, s. 12.
  2. jago: Najbardziej roztańczony region : świetny pomysł na promocję / jago // „Dziennik Elbląski”. - 2006, nr 250, dod. „Baltic Cup”, s. 2c.
  3. Czarnocka, Magda: Puchar Bałtyku - wizytówka regionu : rozmowa z Magdą Czarnocką, kierowniczką Działu Strategii i Projektów CKiWM „Światowid” w Elblągu / rozm. Marek Kopyla // „Tydzień w Elblągu”. - 2006, nr 20, dod. s. [1].

Przypisy

  1. BALTIC CUP - kulturalna wizytówka Warmii i Mazur, materiał na stronie www.swiatowid.elblag.pl