Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
(Added tag: '1945-1960') |
(Added tag: '1961-1970') |
||
Linia 32: | Linia 32: | ||
[[Category:Powiat szczycieński]] | [[Category:Powiat szczycieński]] | ||
[[Category:1945-1960]] | [[Category:1945-1960]] | ||
+ | [[Category:1961-1970]] |
Wersja z 02:47, 2 mar 2011
Biblioteka publiczna działająca w Szczytnie od 1947 r.
Spis treści
Siedziba
ul. Polska 8, Szczytno
Historia
W 1947 r. powołano Powiatową Bibliotekę Publiczną, zaś w 1948 r. Miejską Biblioteką Publiczną. Początkowo biblioteka powiatowa mieściła się w 5-pokojowym pomieszczeniu o pow.120 m2 w budynku przy ul. Skłodowskiej-Curie 3. Początkowy księgozbiór liczył 550 woluminów, który w pierwszym roku wzrósł do 820 woluminów. W tym czasie zarejestrowano 227 czytelników. W sierpniu 1949 r. bibliotekę powiatową przeniesiono do zamku, gdzie mieściła się już biblioteka miejska. Ze względu na trudne warunki lokalowe po 3 miesiącach przeniesiono bibliotekę do innego skrzydła budynku i przydzielono większą powierzchnię (jednak nadal bez ogrzewania i wody). W 1950 r. biblioteka zmieniła siedzibą na lokal przy ul. Bohaterów Stalingradu 6. W tym czasie w strukturze bibliotek miejskiej i powiatowej znajdowało się 9 bibliotek gminnych (w Dźwierzutach, Rozogach, Wielbarku, Lipowcu, Pasymiu, Arżynach, Szczytnie, Świętajnie, Kobułtach) i 61 punktów bibliotecznych. Lata czterdzieste i pięćdziesiąte charakteryzowały się dynamiczną rozbudową sieci bibliotek oraz zatrudnianiem pracowników rekrutujących się przeważnie z kręgów oświatowych, którzy zdobywali kwalifikacje bibliotekarskie. W 1955 r. placówka miejska i powiatowa zostały połączone. Siedzibą biblioteki były kolejno lokale przy ul. 3-go Maja 8, ul. Kisielewskiego 20 (obecnie Lipperta), ul. Warszawska 5 oraz ul. Polska 8, gdzie po kapitalnym remoncie w latach 80-tych mieści się ona do dziś. Obok problemów lokalowych trudnością były także zakupy książek. Dopiero decyzja o decentralizacji zakupu książek z 1958 r. umożliwiła dobór pozycji uwzględniający potrzeby środowiska. W 1965 r. powołano Oddział dla Dzieci, a 3 lata później pierwszą filię przy ul. Partyzantów 57 (kolejne filie biblioteczne otwarto przy ul. Paderewskiego oraz Wasilewskiej, a także przeniesiono filię nr 1 ul. Władysława IV). Po zmianie administracyjnej państwa w 1975 r. (likwidacja powiatów) biblioteka stała się placówką miejską, choć przez wiele lat pełniła funkcję biblioteki rejonowej. Obecnie sieć biblioteczna składa się z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz 3 filii, obsługujących ponad 5 tysięcy czytelników.
Dyrekcja
- Ignacy Karoliński (1947)
- Helena Czerniewska (1948)
- Janina Wilczyska (1949-1950)
- Krystyna Krajewska (1950-?)
- Włodzimierz Bajbakow
- Leokadia Stadniczenko (1954-1971)
- Janina Malarz (1971-1991)
- Karolina Maczan
- Zbigniew Wróblewski
- Jadwiga Pijanowska (1996- )
Działalność
Do podstawowych zadań biblioteki należy udostępnianie zbiorów oraz udzielanie informacji. Jednak Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie prowadzi szereg działań popularyzujących bibliotekę i jej zbiory:
- spotkania z pisarzami i artystami (Jerzy Niemczuk, Marta Fox, Danuta Wawiłow, Dorota Koman, Maria Józefacka, Zdzisław Nowak, Wanda Chotomska, Maryna Okęcka-Bromkowa, Grzegorz Kasdepke, Ewa Ostrowska, Irena Matuszkiewicz, Janusz Leon Wiśniewski, Katarzyna Grochola, Bronisław Dostatni, Zbigniew Chojnowski, Krzysztof Petek, Teresa Mirga, Irena Matuszkiewicz)
- prezentacja prac twórców regionalnych (m.in. Brygida Bocian, Michał Grzymysławski, ks. Jan Suwał, Arkadiusz Dziczek, Hubert Jasionowski, Wojciech Szewczyk, Łukasz Napiórkowski) oraz prac dzieci ze Szczytna i innych miejscowości
- współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie organizacji edukacyjnych imprez plenerowych adresowane do najmłodszych uczestników i ich rodzin, np. projekt ekologiczny pn. W paszczy Odpadziora oraz Za każdy uśmiech (przegląd teatralny, konkurs plastyczny na pojazdy baśniowe i baśniowe stroje)
- spotkania ze sztuką teatralną - występy aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, czytających sztuki teatralne przy stoliku oraz amatorów w różnym wieku, przygotowujących inscenizacje bajek, baśni, spektakle słowno-muzyczne czy jasełka
- konkursy recytatorskie dla dzieci i młodzieży oraz konkurs literacki dla dorosłych i młodzieży o zasięgu ogólnopolskim (jury konkursu: Zbigniew Chojnowski - krytyk literacki i badacz literatury regionalnej oraz Jerzy Niemczuk, prozaik, autor książek dla dzieci i dorosłych, sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych)
- prezentacja występów lokalnych zespołów muzycznych, np. Transkapela, Chór „Kantata” ze Szczytna
Biblioteka w Szczytnie stwarza warunki do rozwijania zainteresowań kulturalnych oraz rozwija techniczne możliwości dostępu do informacji i wiedzy. Na terenie placówki funkcjonuje nowoczesna pracownia komputerowa z bezpłatnym dostępem do Internetu (zorganizowana w ramach projektu Kultura-Informacja-Sukces-Sieć PIAP w województwie warmińsko-mazurskim realizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie)