Olga Grażyna Jaśkiewicz-Steranko: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 2: Linia 2:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodziła się w 1957 r. w Olsztynie. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Mieszka i pracuje w Olsztynie.
+
Urodziła się w 1957 r. w Olsztynie. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na Wydziale Socjologii i Sztuki (w Katedrze Sztuki). Mieszka i pracuje w Olsztynie.
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Pracowała w [[Ośrodek Kultury i Rekreacji „Agora” w Olsztynie |Ośrodku Kultury i Rekreacji „Agora” w Olsztynie]] na stanowisku instruktora plastyki. Prowadziła tam pracownię tkacką, organizowała wystawy. Sama również zajmowała się tkactwem. Brała udział w licznych w plenerach, konkursach i wystawach plastyków amatorów. Uczestniczyła m.in. w [[I Wojewódzkie Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej Olsztyn ’83 |I Wojewódzkim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Olsztynie]] (1983), [[IV Miejska Wystawa Twórczości Nieprofesjonalnej w Olsztynie |IV Miejskiej Wystawie Twórczości Nieprofesjonalnej w Olsztynie]], [[Wojewódzki Przegląd Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej – Kętrzyn |Wojewódzkich Przeglądach Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie]]. Pisała także teksty kabaretowe. Zadebiutowała tekstami w [[Kabaret W.A.N.N.A. |kabarecie W.A.N.N.A.]]. W 1980 r. wraz z [[Jaga Olesińska |Jagą Olesińską]] założyła [[Kabaret literacki „Loża”]], działający przy [[Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie |Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie]]. Obecnie pracuje w [[Pałac Młodzieży w Olsztynie |Pałacu Młodzieży w Olsztynie]], gdzie prowadzi „Atelier” – pracownię rysunku, malarstwa i scenografii dla młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studentów. Pracuje również jako scenograf w Teatrze im. Stefana Jaracza, gdzie współtworzyła przedstawienia:
+
Pracowała w [[Ośrodek Kultury i Rekreacji „Agora” w Olsztynie |Ośrodku Kultury i Rekreacji „Agora” w Olsztynie]] na stanowisku instruktora plastyki. Prowadziła tam pracownię tkacką, organizowała wystawy. Sama również zajmowała się tkactwem. Brała udział w licznych w plenerach, konkursach i wystawach plastyków amatorów. Uczestniczyła m.in. w [[I Wojewódzkie Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej Olsztyn ’83 |I Wojewódzkim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Olsztynie]] (1983), [[IV Miejska Wystawa Twórczości Nieprofesjonalnej w Olsztynie |IV Miejskiej Wystawie Twórczości Nieprofesjonalnej w Olsztynie]], [[Wojewódzki Przegląd Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej – Kętrzyn |Wojewódzkich Przeglądach Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie]]. Pisała także teksty kabaretowe. Zadebiutowała tekstami w [[Kabaret W.A.N.N.A. |kabarecie W.A.N.N.A.]]. W 1980 r. wraz z [[Jaga Olesińska |Jagą Olesińską]] założyła [[Kabaret literacki „Loża”]], działający przy [[Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie |Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie]], który w sezonie artystycznym 2001/2002 r. miał drugą premierę spektaklem pt. ''Kolęda na saksofon''. W latach 1998-1999 prowadziła samodzielną renowację ołtarzy w Kitchener w Kanadzie. Obecnie pracuje w [[Pałac Młodzieży w Olsztynie |Pałacu Młodzieży w Olsztynie]], gdzie prowadzi „Atelier” – pracownię rysunku, malarstwa i scenografii dla młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studentów. Pracuje również jako scenograf w Teatrze im. Stefana Jaracza, gdzie współtworzyła przedstawienia:
 
*Evy Pataki, ''Edith i Marlene'' w reżyserii [[Waldemar Matuszewski |Waldemara Matuszewskiego]] (2000)
 
*Evy Pataki, ''Edith i Marlene'' w reżyserii [[Waldemar Matuszewski |Waldemara Matuszewskiego]] (2000)
 
*Williama Gibsona, ''Dwoje na huśtawce'' w reżyserii [[Marcina Sławiński]] (2004)
 
*Williama Gibsona, ''Dwoje na huśtawce'' w reżyserii [[Marcina Sławiński]] (2004)
Linia 19: Linia 19:
  
 
==Nagrody i wyróżnienia==
 
==Nagrody i wyróżnienia==
Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. na [[Uczelniany Konkurs Plastyki Amatorskiej WSP w Olsztynie |Uczelnianych Konkursach Plastyki Amatorskiej]] organizowanych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (III nagroda - malarstwo 1977, III nagroda - tkanina artystyczna 1978, 1980, 1983; wyróżnienie - tkanina artystyczna 1979, 1982). Otrzymała także 3 nagrodę na [[V Wojewódzki Przegląd Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej – Kętrzyn ’87 |V Wojewódzkim Przeglądzie Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie]] za tkaninę „Mandragora” (1997).
+
Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. na [[Uczelniany Konkurs Plastyki Amatorskiej WSP w Olsztynie |Uczelnianych Konkursach Plastyki Amatorskiej]] organizowanych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (III nagroda - malarstwo 1977, III nagroda - tkanina artystyczna 1978, 1980, 1983; wyróżnienie - tkanina artystyczna 1979, 1982). Otrzymała także 3 nagrodę na [[V Wojewódzki Przegląd Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej – Kętrzyn ’87 |V Wojewódzkim Przeglądzie Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie]] za tkaninę „Mandragora” (1997). Jest m.in. laureatką konkursu plastycznego (tkanina artystyczna) w Waterloo w Kanadzie (1999).
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==

Wersja z 09:42, 14 mar 2011

(1957- ) – scenograf, dekoratorka, instruktorka plastyki, autorka tekstów kabaretowych i tekstów piosenek, zajmuje się tkactwem artystycznym

Biografia

Urodziła się w 1957 r. w Olsztynie. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na Wydziale Socjologii i Sztuki (w Katedrze Sztuki). Mieszka i pracuje w Olsztynie.

Działalność

Pracowała w Ośrodku Kultury i Rekreacji „Agora” w Olsztynie na stanowisku instruktora plastyki. Prowadziła tam pracownię tkacką, organizowała wystawy. Sama również zajmowała się tkactwem. Brała udział w licznych w plenerach, konkursach i wystawach plastyków amatorów. Uczestniczyła m.in. w I Wojewódzkim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Olsztynie (1983), IV Miejskiej Wystawie Twórczości Nieprofesjonalnej w Olsztynie, Wojewódzkich Przeglądach Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie. Pisała także teksty kabaretowe. Zadebiutowała tekstami w kabarecie W.A.N.N.A.. W 1980 r. wraz z Jagą Olesińską założyła Kabaret literacki „Loża”, działający przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, który w sezonie artystycznym 2001/2002 r. miał drugą premierę spektaklem pt. Kolęda na saksofon. W latach 1998-1999 prowadziła samodzielną renowację ołtarzy w Kitchener w Kanadzie. Obecnie pracuje w Pałacu Młodzieży w Olsztynie, gdzie prowadzi „Atelier” – pracownię rysunku, malarstwa i scenografii dla młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studentów. Pracuje również jako scenograf w Teatrze im. Stefana Jaracza, gdzie współtworzyła przedstawienia:

Była również scenografem spektaklu Życie to jest teatr, wystawionego w 2009 r. w Pałacu Młodzieży w Olsztynie, a także dekoratorem w filmie Janusza Kijowskiego Kameleon (2001).

Twórczość

Przez wiele lat zajmowała się tkactwem artystycznym. Ma w swoim dorobku ponad 200 prac.

Nagrody i wyróżnienia

Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. na Uczelnianych Konkursach Plastyki Amatorskiej organizowanych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (III nagroda - malarstwo 1977, III nagroda - tkanina artystyczna 1978, 1980, 1983; wyróżnienie - tkanina artystyczna 1979, 1982). Otrzymała także 3 nagrodę na V Wojewódzkim Przeglądzie Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie za tkaninę „Mandragora” (1997). Jest m.in. laureatką konkursu plastycznego (tkanina artystyczna) w Waterloo w Kanadzie (1999).

Bibliografia

  1. Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego : katalog. - Olsztyn : Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego ; Wojewódzki Dom Kultury, 1985. – S. 41.

Zobacz też

  • Władysław Katarzyński: Olsztyn. Z loży widać ciekawsze życie (2001-06-09), materiał zamieszczony na stronie internetowej naszemiasto.pl http://olsztyn.naszemiasto.pl
  • Grażyna Jaśkiewicz-Steranko: Kariera teatralna, materiał zamieszczony na portalu internetowym e-teatr.pl http://www.e-teatr.pl