Olga Grażyna Jaśkiewicz-Steranko

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Beata Kowalczyk.
Źródło: www.otostrona.pl

(1957- ) – scenograf, dekoratorka, instruktorka plastyki, autorka tekstów kabaretowych i tekstów piosenek oraz nauczyciel akademicki. Do niedawna także twórca tkanin artystycznych." .

Biografia

Urodziła się w 1957 r. w Olsztynie. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki (Katedra Sztuki). Mieszka i pracuje w Olsztynie.

Działalność

Pracowała w Ośrodku Kultury i Rekreacji „Agora” w Olsztynie na stanowisku instruktora plastyki. Prowadziła tam pracownię tkacką, organizowała wystawy. Sama również zajmowała się tkactwem. Brała udział w licznych w plenerach, konkursach i wystawach plastyków amatorów. Uczestniczyła m.in. w I Wojewódzkim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Olsztynie (1983), IV Miejskiej Wystawie Twórczości Nieprofesjonalnej w Olsztynie, Wojewódzkich Przeglądach Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie. Pisała także teksty kabaretowe. Zadebiutowała tekstami w kabarecie W.A.N.N.A.. W 1980 r. wraz z Jagą Olesińską założyła Kabaret literacki „Loża”, działający przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, który w sezonie artystycznym 2001/2002 r. miał drugą premierę spektaklem pt. Kolęda na saksofon. Pracuje także w Pałacu Młodzieży w Olsztynie, gdzie prowadził „Atelier” – pracownię rysunku, malarstwa i scenografii dla młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studentów. Aktualnie, przygotowuje młodzież do egzaminów na studia artystyczne w zakresie architektury, rysunku artystycznego, malarstwa, scenografii. Realizuje przedstawienia teatralne i sesje zdjęciowe (oprawa plastyczna sesji). Pracuje również jako scenograf w Teatrze im. Stefana Jaracza, gdzie współtworzyła przedstawienia:

Była również scenografem spektaklu Życie to jest teatr, wystawionego w 2009 r. w Pałacu Młodzieży w Olsztynie, a także dekoratorem w filmie Janusza Kijowskiego Kameleon (2001).

Jest nauczycielem akademickim. Wykłada na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz na Wydziale Nauk Humanistyczno-Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie (filia w Olsztynie).

Twórczość

Przez wiele lat zajmowała się tkactwem artystycznym. Ma w swoim dorobku ponad 200 prac. W latach 1998-1999 prowadziła samodzielną renowację ołtarzy Sacred Heart Parish, Kitchener w Kanadzie.

Nagrody i wyróżnienia

Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. na Uczelnianych Konkursach Plastyki Amatorskiej organizowanych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (III nagroda - malarstwo 1977, III nagroda - tkanina artystyczna 1978, 1980, 1983; wyróżnienie - tkanina artystyczna 1979, 1982). Otrzymała także 3 nagrodę na V Wojewódzkim Przeglądzie Nieprofesjonalnej Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie za tkaninę „Mandragora” (1987). Jest m.in. laureatką konkursu plastycznego (tkanina artystyczna) na Uniwersytecie w Waterloo w Kanadzie (1999).

Bibliografia

  1. Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego : katalog. - Olsztyn : Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego ; Wojewódzki Dom Kultury, 1985. – S. 41.

Zobacz też