Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie 1988: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Brak różnic)

Wersja z 12:08, 21 lis 2012

Dziesiąta edycja dorocznej wielomodułowej imprezy pn. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, przeglądu sztuk (literatury, plastyki, muzyki), związanych z tematyką lub twórcami chrześcijańskimi, zorganizowana w okresie 15–22 maja 1988 r. w Olsztynie.

Opis

Hasło opisywanej imprezy brzmiało: „Katolicka nauka moralna i społeczna”, stąd też tematyka poszczególnych imprez modułowych była dość zróżnicowana – od poezji i filmu religijnego, przez kwestie ochrony życia, zdrowia i środowiska, po wychowanie. W niektórych zagadnieniach wiodącą problematykę katolickiej nauki społecznej sprowadzono do płaszczyzny praktycznej i parafialnej. Imprezy odbywały się w kościołach i salach parafii Olsztyna: pw. św. Jakuba, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Chrystusa Króla (o.o. Bernardynów), św. Józefa i Chrystusa Odkupiciela Człowieka, jak również w ( Bibliotece Seminarium Duchownego „Hosianum”).

Przebieg

Na program XIV Tygodnia złożyły się nabożeństwa, prelekcje, występy chórów, wystawy oraz spotkania.

  • W olsztyńskich placówkach kulturalnych (m.in. w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie) zorganizowano prelekcje:
    • prof. dr Zygmunt Polański – Nowe elementy pojęcia solidarności w nauce Jana Pawła II
    • ks. prof. dr Joachim Mazurek – Współczesna kwestia społeczna w świetle nowej encykliki Jana Pawła II „Solicitudo rei socialis oraz „Aktualność encykliki „Pacem In terris” w 25 rocznicę jej ogłoszenia”
    • mgr. Maria Pierechod – Rodzina kościołem domowym
    • ks. mgr. Eugeniusz Dutkiewicz – Samarytańska idea hospicjum w Polsce
    • dr med. Jerzy Krzewicki – Człowiek-środowisko-medycyna, Etyka w służbie zdrowia miarą poszanowania godności człoweika oraz Dobre środowisko życia ludzkim prawem i obowiązkiem
    • ks. mgr. Romuald Zapadka – Sanktuarium Eucharystyczne i Kalwaria Warmińska w Glotowie (z okazji zol;imającego się Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego)
  • W ramach Tygodnia zorganizowano również spotkania autorskie z Jerym Stanisławem Sito z Warszawy oraz Stefanem Połomem z Olsztyna
  • w kościołach Olsztyna odbyły się koncerty – Chóru Współkatedralnego z Olsztyna (pod dyrekcją Daniela Dramowicza) oraz koncert organowy w wykonaniu prof. Jerzego Grajtera z Łodzi
  • ponadto również w kościołach zorganizowano projekcje filmów dokumentalnych w reżyserii Klemensa Zbigniewa Szaniawskiego pt. Warszawska Pielgrzymka Piesza, Spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą na Jasnej Górze, Kielich życia i przemiany, Monte Cassino – 40 lat po wojnie, Kalwaria Zebrzydowska
  • z wieczorami poezji i pieśni religijnej Eucharystia – Krzyż wystąpili Maryla Dramińska i Zbigniew Karczmarek, jak również Wojciech Szostak z Torunia (program w oparciu o utwory Cypriana Kamila Norwida).

Bibliografia

  1. Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie wczoraj i dziś 1979-1999 / kom. red. – Olsztyn: Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie, 1999, s. 155-156.