Jerzy Cwinarowicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 +
[[image:cwinarowicz.jpg|thumb|right|200px|Źródło: Archiwum Redakcji "5 plus X"]]
 
(1932-1994) – dziennikarz
 
(1932-1994) – dziennikarz
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się w Wąbrzeźnie. Zmarł 8 marca 1994 r. w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]].
+
Urodził się w Wąbrzeźnie. Absolwent Wydziału Rolniczego [[ewim:Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie|Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie]].  
<br>Absolwent Wydziału Rolniczego [[ewim:Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie|Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie]].  
+
 
<br>Zanim rozpoczął karierę dziennikarską pracował jako wizytator w Oddziale Oświaty Rolniczej Prezydium [[ewim:Wojewódzka Rada narodowa w Olsztynie|Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie]]. Na stanowisku tym wniósł znaczący wkład w poprawę sprawności kształcenia (zmniejszenie odpadu i odsiewu uczniów) i poziomu nauczania  w technikach rolniczych w województwie.
+
Zanim rozpoczął karierę dziennikarską pracował jako wizytator w Oddziale Oświaty Rolniczej Prezydium [[ewim:Wojewódzka Rada narodowa w Olsztynie|Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie]]. Na stanowisku tym wniósł znaczący wkład w poprawę sprawności kształcenia (zmniejszenie odpadu i odsiewu uczniów) i poziomu nauczania  w technikach rolniczych w województwie.
<br>Od 1964 r. współpracował z tygodnikiem „[[Nasza Wieś]]”, w 1965 r. został kierownikiem działu rolniczego w tym piśmie. Jednocześnie współpracował z „Dziennikiem Ludowym”, „[[Warmia i Mazury|Warmią i Mazurami]]”, „[[Głos Olsztyński|Głosem Olsztyńskim]]”. W latach 1970-1975 był zastępcą kierownika działu i publicystą w „[[Gazeta Olsztyńska|Gazecie Olsztyńskiej]]”. Po przerwie w 1981 r. powrócił do pracy w dziennikarstwie na stanowisko redaktora naczelnego tygodnika „[[Nasza Wieś]]” (1989 r.).
+
 
<br>Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Jerzy Cwinarowicz pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.  
+
Od 1964 r. współpracował z tygodnikiem „[[Nasza Wieś]]”, w 1965 r. został kierownikiem działu rolniczego w tym piśmie. Jednocześnie współpracował z „Dziennikiem Ludowym”, „[[Warmia i Mazury|Warmią i Mazurami]]”, „[[Głos Olsztyński|Głosem Olsztyńskim]]”. W latach 1970-1975 był zastępcą kierownika działu i publicystą w „[[Gazeta Olsztyńska|Gazecie Olsztyńskiej]]”. Po przerwie w 1981 r. powrócił do pracy w dziennikarstwie na stanowisko redaktora naczelnego tygodnika „[[Nasza Wieś]]” (1989 r.).
<br>Laureat nagrody Publicystów Rolnych SDP (1972 r.). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznakami: „Zasłużony dla Warmii i Mazur”, NOT i im. I. Krasickiego.
+
 
 +
Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Jerzy Cwinarowicz pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.  
 +
 
 +
Laureat nagrody Publicystów Rolnych SDP (1972 r.). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznakami: „Zasłużony dla Warmii i Mazur”, NOT i im. I. Krasickiego.
 +
 
 +
Zmarł 8 marca 1994 r. w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]].
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==

Aktualna wersja na dzień 11:46, 29 lip 2015

Źródło: Archiwum Redakcji "5 plus X"

(1932-1994) – dziennikarz

Biografia

Urodził się w Wąbrzeźnie. Absolwent Wydziału Rolniczego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie.

Zanim rozpoczął karierę dziennikarską pracował jako wizytator w Oddziale Oświaty Rolniczej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie. Na stanowisku tym wniósł znaczący wkład w poprawę sprawności kształcenia (zmniejszenie odpadu i odsiewu uczniów) i poziomu nauczania w technikach rolniczych w województwie.

Od 1964 r. współpracował z tygodnikiem „Nasza Wieś”, w 1965 r. został kierownikiem działu rolniczego w tym piśmie. Jednocześnie współpracował z „Dziennikiem Ludowym”, „Warmią i Mazurami”, „Głosem Olsztyńskim”. W latach 1970-1975 był zastępcą kierownika działu i publicystą w „Gazecie Olsztyńskiej”. Po przerwie w 1981 r. powrócił do pracy w dziennikarstwie na stanowisko redaktora naczelnego tygodnika „Nasza Wieś” (1989 r.).

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Jerzy Cwinarowicz pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Laureat nagrody Publicystów Rolnych SDP (1972 r.). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznakami: „Zasłużony dla Warmii i Mazur”, NOT i im. I. Krasickiego.

Zmarł 8 marca 1994 r. w Olsztynie.

Bibliografia

  1. Słownik dziennikarzy polskich 1945-1985 A-Z / pod red. Wacława Zuchniewicza // „Prasa Polska”. – 1987, nr 12, s. 31.
  2. Pilarek, Bolesław: Cztery spotkania z Jerzym Cwinarowiczem / Jarosław Pilarek // „5 plus X”. – 2004, nr 3, s. 25.
  3. Jerzy Cwinarowicz // „Gazeta Olsztyńska”. – 1994, nr 57, s. 2.