Irena Kwinto: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja oczekująca na przejrzenie]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 9 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
  
 
== Biografia  ==
 
== Biografia  ==
Urodziła się 23 stycznia 1914 r. w Woli Sękowskiej, w rodzinie Teofila Zwetscheka i Ludmiły z Jurkiewiczów. Po ukończeniu gimnazjum humanistycznego w Święcianach studiowała prawo i nauki społeczne na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie. W 1945 r. osiedliła się w Lidzbarku Warmińskim. Tutaj podjęła pracę zawodową i twórczą. Zmarła 1 lutego 1981 r.  
+
Urodziła się 23 stycznia 1914 r. w Woli Sękowskiej, w rodzinie Teofila Zwetscheka i Ludmiły z Jurkiewiczów. Po ukończeniu gimnazjum humanistycznego w Święcianach studiowała prawo i nauki społeczne na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie. W 1945 r. osiedliła się w [[ewim:Lidzbark Warmiński|Lidzbarku Warmińskim]]. Tutaj podjęła pracę zawodową i twórczą. Zmarła 1 lutego 1981 r.  
  
 
== Działalność  ==
 
== Działalność  ==
Po przyjeździe do Lidzbarka Warmińskiego przez pięć lat pracowała jako nauczycielka w liceum ogólnokształcącym, a następnie jako instruktorka w Powiatowym Domu Kultury. Obecnie jest to [[Młodzieżowy Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim |Młodzieżowy Dom Kultury]], którego jest patronką. Była członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
+
Po przyjeździe do Lidzbarka Warmińskiego przez pięć lat pracowała jako nauczycielka w liceum ogólnokształcącym, a następnie jako instruktorka w Powiatowym Domu Kultury. Obecnie jest to [[Młodzieżowy Dom Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim |Młodzieżowy Dom Kultury]], którego jest patronką. Była członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
  
 
== Twórczość  ==
 
== Twórczość  ==
Linia 32: Linia 32:
  
 
== Zobacz też  ==
 
== Zobacz też  ==
Strona internetowa Młodzieżowego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim http://lidzbarkmdk.w.interia.pl/patronka.html  
+
*Strona internetowa [http://lidzbarkmdk.w.interia.pl/patronka.html Młodzieżowego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim]
  
[[Category:Powiat lidzbarski]]
+
 
[[Category:Warmia]]
+
 
[[Category:Poezja]]
+
[[Category:Pisarze i poeci|Kwinto,Irena]]
[[Category:Poeci]]
+
[[Category:Organizatorzy i animatorzy kultury|Kwinto,Irena]]
[[Category:Pisarze]]
+
[[Category:Literatura|Kwinto,Irena]]
[[Category:Literatura]]
+
[[Category:Powiat lidzbarski|Kwinto,Irena]]
[[Category:1945-1960]]
+
[[Category:Lidzbark Warmiński|Kwinto,Irena]]
[[Category:1961-1970]]
+
[[Category:1945-1989|Kwinto,Irena]]
[[Category:1971-1980]]
 
[[Category:1981-1990]]
 

Aktualna wersja na dzień 07:15, 10 lip 2015

(1914-1981) – poetka, pisarka, autorka książek dla dzieci

Biografia

Urodziła się 23 stycznia 1914 r. w Woli Sękowskiej, w rodzinie Teofila Zwetscheka i Ludmiły z Jurkiewiczów. Po ukończeniu gimnazjum humanistycznego w Święcianach studiowała prawo i nauki społeczne na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie. W 1945 r. osiedliła się w Lidzbarku Warmińskim. Tutaj podjęła pracę zawodową i twórczą. Zmarła 1 lutego 1981 r.

Działalność

Po przyjeździe do Lidzbarka Warmińskiego przez pięć lat pracowała jako nauczycielka w liceum ogólnokształcącym, a następnie jako instruktorka w Powiatowym Domu Kultury. Obecnie jest to Młodzieżowy Dom Kultury, którego jest patronką. Była członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Twórczość

Wydawnictwo "Wrzos", Lidzbark Warmiński 2001.

Jako poetka debiutowała w 1957 r. w „Słowie na Warmii i Mazurach” – regionalnym dodatku do gazety „Słowo Powszechne” – wierszami Obietnica i W słoneczne południe. Jako prozaik debiutowała w tomie zbiorowym Kiermasz bajek (1957). Zainteresowanie folklorem Warmii i Mazur znalazło odbicie w baśniach i legendach adresowanych głównie do dzieci młodszych. Opowiadania, wiersze, wspomnienia zajęły dalsze miejsce w jej twórczości. Wiele jej utworów znalazło się w antologiach. Liczne legendy, baśnie, wiersze i opowiadania ukazywały się w czasopismach dla dzieci, m.in. w „Świerszczyku” i „Płomyczku”. Jest również autorką audycji radiowych dla dzieci przedszkolnych i ponad 20 baśni scenicznych granych przez różne teatry amatorskie i szkolne. Pisała także opowiadania i baśnie prozą. Do najbardziej znanych jej utworów należą:

  • Dar królowej róż (1971)
  • Pierścień orlicy (1976)
  • Uśmiechnij się bajko (1982)
  • Legenda o Łynie. Legenda warmińska (1985)

Nagrody

Była laureatką wielu olsztyńskich i ogólnopolskich konkursów literackich. Otrzymała m.in.:

  • wyróżnienie w konkursie wojewódzkim za baśń sceniczną O synku Jasinku (1955)
  • III nagrodę w konkursie tygodnika „Dookoła świata” za legendę Biały łabędź (1955)
  • wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez Radę Naczelną Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Zarząd Główny Związku Literatów Polskich za widowisko regionalne o Ziemiach Zachodnich (1960)
  • III nagrodę w konkursie na teksty piosenek zorganizowanym przez Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich, Związek Kompozytorów Polskich, Polskie Radio i Związek Literatów Polskich za Pieśń o Ziemi Mazurskiej i Warmiński wiatr (1960)
  • III nagrodę w konkursie na pamiętniki zorganizowanym przez redakcję „Słowa na Warmii i Mazurach” (1967)
  • II nagrodę w konkursie Zarządu Okręgowego Związku Nauczycielstwa Polskiego za baśnie regionalne (1970)
  • „Order Uśmiechu” za twórczość dla dzieci (1974)

Bibliografia

  1. Oracki, Tadeusz: Twórcy i działacze kultury w województwie olsztyńskim w latach 1945-1970 / Tadeusz Oracki. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 1975. - S. 96-97.
  2. Rojek, Józef Jacek: Literaci & literatura Warmii i Mazur. Przewodnik eseistyczny / Józef Jacek Rojek. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. - S. 60.
  3. Współcześni pisarze województwa olsztyńskiego / [red. nauk. Edward Martuszewski ; aut. not biograficznych Jan Burakowski et al. ; aut. bibliogr. Sabina Siemaszko, Tamara Wajsbrot.]. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 1972. – S. 49-50.

Zobacz też