Jerzy Kielak: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
Linia 18: Linia 18:
  
 
[[Category:Rzeźbiarze|Kielak,Jerzy]]
 
[[Category:Rzeźbiarze|Kielak,Jerzy]]
[[Category:Etnografia|Kielak,Jerzy]]
 
 
  [[Category:Sztuka ludowa|Kielak,Jerzy]]
 
  [[Category:Sztuka ludowa|Kielak,Jerzy]]
 
  [[Category:Powiat lidzbarski|Kielak,Jerzy]]
 
  [[Category:Powiat lidzbarski|Kielak,Jerzy]]

Aktualna wersja na dzień 09:05, 13 paź 2014

Z zespołem „Kiwitczanki” Źródło : [1]
Rzeźbiarz amator

Biografia

Urodził się w Chełmie, małej osadzie niedaleko Kraszewa pod Lidzbarkiem Warmińskim. Później rodzina przeprowadziła się do Kraszewa. Jerzy Kielak ukończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lidzbarku Warmińskim i podjął pracę na gospodarstwie rolnym rodziców a później swoim.

Działalność

Jerzy Kielak czynnie udzielał się w pracach na rzecz swojego środowiska. Przez wiele lat był radnym gminnym, obecnie jest członkiem Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie lidzbarskim.

Twórczość

Rzeźbą w drewnie zainteresował się w szkole podstawowej. „Pierwszą figurkę wyrzeźbiłem jeszcze w szkole podstawowej - wspomina pan Jerzy - Byłem w szóstej klasie, kiedy na zajęciach praktyczno-technicznych zobaczyłem prace w drewnie. Tego samego dnia, kiedy wróciłem do domu, wyrzeźbiłem niewielkie popiersie (...) Nie wyszło tak jak planowałem. No ale rzeźbiłem wówczas zwykłym kuchennym nożem i robiłem to pierwszy raz” [1]. Od tej pory rzeźbił bardzo dużo. Z powodu braku miejsc Kielak nie dostał się do Liceum Plastycznego w Supraślu i wówczas na długie lata zaprzestał rzeźbienia. Wrócił do rzeźby po wieloletniej przerwie. W 1997 r. wziął udział w plenerze rzeźbiarskim w Pilniku, zorganizowanym przez Józefa Mikę. Na plenerze powstały duże rzeźby. Jerzy Kielak pozostał przy rzeźbach dużych rozmiarów, zbliżonych do naturalnych, najczęściej o motywach sakralnych. Od kilku lat rzeźbi szopkę bożonarodzeniową. Za pośrednictwem Radia Maryja nawiązał kontakt z księdzem Witoldem Broniewskim ze Stuttgartu i bierze udział w projekcie prezentowania żłóbków bożonarodzeniowych w otwartych przestrzeniach Europy. W 2008 żłóbek Jerzego Kielaka prezentowany był w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie, w 2009 r. w Zgorzelcu, w 2010 r. w Siedmiogrodzie (Rumunia).

Bibliografia

  1. Katarzyński, Władysław: Żłóbek w drodze / Władysław Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska. - 2010, nr 300, s. 6.
  2. Lubińska, Ewa: Zimą artyści ludowi mają swój czas na sztukę : rzeźby Jerzego Kielaka jak apostołowie / Ewa Lubińska // „Gazeta Olsztyńska”. - 2008, nr 43 , dod. „Gazeta Lidzbarska”, nr 8, s. 7.

Przypisy

  1. Lubińska, Ewa, Zimą artyści ludowi mają swój czas na sztukę, „Gazeta Olsztyńska”, 2008, nr 43 , dod. „Gazeta Lidzbarska”, nr 8, s. 7

Zobacz też

  • [2]Artykuł w „Gazecie Olsztyńskiej”