Marian Mackiewicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
Linia 7: Linia 7:
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Od 1989 r. należy do [[Klub Plastyka Amatora w Ostródzie |Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie]]. Bierze czynny udział w warsztatach krajowych i międzynarodowych na terenie Polski. Swoje prace prezentował na wielu wystawach regionalnych i kiermaszach sztuki ludowej. Uczestniczył w 44 wystawach indywidualnych i zbiorowych na terenie kraju (m.in. w Iławie, Biskupcu Reszelskim, Szczecinie, Elblągu, Poznaniu, Wrocławiu, Żaganiu) i poza jego granicami (Kaliningrad, Bratysława i Berlin Zachodni). Był współorganizatorem plenerów rzeźby parkowej figuralnej na terenie Zamku Ostródzkiego z udziałem zawodowych artystów rzeźbiarzy z [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]], [[ewim:Szczytno|Szczytna]] i [[ewim:Ostróda|Ostródy]]. Prowadzi warsztaty rzeźbiarskie z młodzieżą w Domu Harcerza w Ostródzie. Od 1996 r. jest członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur, a od 2000 r. komisarzem Międzynarodowych Warsztatów Rzeźbiarsko-Malarskich organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.
+
Od 1989 r. należy do [[Klub Plastyka Amatora w Ostródzie |Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie]]. Bierze czynny udział w warsztatach krajowych i międzynarodowych na terenie Polski. Swoje prace prezentował na wielu wystawach regionalnych i kiermaszach sztuki ludowej. Uczestniczył w 44 wystawach indywidualnych i zbiorowych na terenie kraju (m.in. w [[ewim:Iława|Iławie]], [[ewim:Biskupiec|Biskupcu]], Szczecinie, [[ewim:Elbląg|Elblągu]], Poznaniu, Wrocławiu, Żaganiu) i poza jego granicami (Kaliningrad, Bratysława i Berlin Zachodni). Był współorganizatorem plenerów rzeźby parkowej figuralnej na terenie Zamku Ostródzkiego z udziałem zawodowych artystów rzeźbiarzy z [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]], [[ewim:Szczytno|Szczytna]] i [[ewim:Ostróda|Ostródy]]. Prowadzi warsztaty rzeźbiarskie z młodzieżą w Domu Harcerza w Ostródzie. Od 1996 r. jest członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur, a od 2000 r. komisarzem Międzynarodowych Warsztatów Rzeźbiarsko-Malarskich organizowanych przez [[ewim:Starostwo Powiatowe w Ostródzie|Starostwo Powiatowe w Ostródzie]].
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==

Aktualna wersja na dzień 11:21, 7 sie 2014

Źródło: 35-lecie Klubu..., oprac. Maria Skowrońska et al., Ostróda, Ostgraf, 2003, s. 25.
Źródło: 40-lecie Klubu..., oprac. Maria Skowrońska et al., Ostróda, KPA, 2008, s. 20.

(1948- ) – rzeźbiarz, dekorator, muzyk

Biografia

Urodził się 8 września w 1948 r. w Iławie. Rzeźby uczył się przy zawodowych artystach w różnych regionach kraju (Dolny Śląsk, Beskidy, Kaszuby).

Działalność

Od 1989 r. należy do Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie. Bierze czynny udział w warsztatach krajowych i międzynarodowych na terenie Polski. Swoje prace prezentował na wielu wystawach regionalnych i kiermaszach sztuki ludowej. Uczestniczył w 44 wystawach indywidualnych i zbiorowych na terenie kraju (m.in. w Iławie, Biskupcu, Szczecinie, Elblągu, Poznaniu, Wrocławiu, Żaganiu) i poza jego granicami (Kaliningrad, Bratysława i Berlin Zachodni). Był współorganizatorem plenerów rzeźby parkowej figuralnej na terenie Zamku Ostródzkiego z udziałem zawodowych artystów rzeźbiarzy z Olsztyna, Szczytna i Ostródy. Prowadzi warsztaty rzeźbiarskie z młodzieżą w Domu Harcerza w Ostródzie. Od 1996 r. jest członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur, a od 2000 r. komisarzem Międzynarodowych Warsztatów Rzeźbiarsko-Malarskich organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.

Twórczość

Rzeźbiarstwem zajmuje się profesjonalnie, tworzy figury i płaskorzeźby o różnej tematyce: sakralnej, egzotycznej, ludowej, dotyczącej dawnych kultur, rzeźby plenerowe, zajmuje się także rzeźbiarstwem użytkowym (napisy, zdobnictwo, pamiątkarstwo regionalne, drewnoplastyka dekoracyjna). Oprócz tego rysuje i maluje.

Nagrody

  • Odznaczony przez Ministra Kultury Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2003)

Bibliografia

  1. 35-lecie Klubu Plastyka Amatora Ostróda 1968-2003 / oprac. red. Maria Skowrońska, Agnieszka Anna Szaciłowska, Sylwia Tyszkiewicz. - Ostróda : Ostgraf, 2003.
  2. 40-lecie Klubu Plastyka Amatora Ostróda 1968-2008 / oprac. red. Maria Skowrońska, Alicja Pisarska, Sylwia Tyszkiewicz. - Ostróda : KPA STiMSzP, 2008.
  3. (szacila): Pędzel, dłuto i pasja : 35 jubileusz Klubu Plastyka Amatora / (szacila) // „Tygodnik Pojezierza”. - 2004, nr 1, s. 19.

Zobacz też