Marian Mackiewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: 35-lecie Klubu..., oprac. Maria Skowrońska et al., Ostróda, Ostgraf, 2003, s. 25.
Źródło: 40-lecie Klubu..., oprac. Maria Skowrońska et al., Ostróda, KPA, 2008, s. 20.

(1948- ) – rzeźbiarz, dekorator, muzyk

Biografia

Urodził się 8 września w 1948 r. w Iławie. Rzeźby uczył się przy zawodowych artystach w różnych regionach kraju (Dolny Śląsk, Beskidy, Kaszuby).

Działalność

Od 1989 r. należy do Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie. Bierze czynny udział w warsztatach krajowych i międzynarodowych na terenie Polski. Swoje prace prezentował na wielu wystawach regionalnych i kiermaszach sztuki ludowej. Uczestniczył w 44 wystawach indywidualnych i zbiorowych na terenie kraju (m.in. w Iławie, Biskupcu, Szczecinie, Elblągu, Poznaniu, Wrocławiu, Żaganiu) i poza jego granicami (Kaliningrad, Bratysława i Berlin Zachodni). Był współorganizatorem plenerów rzeźby parkowej figuralnej na terenie Zamku Ostródzkiego z udziałem zawodowych artystów rzeźbiarzy z Olsztyna, Szczytna i Ostródy. Prowadzi warsztaty rzeźbiarskie z młodzieżą w Domu Harcerza w Ostródzie. Od 1996 r. jest członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur, a od 2000 r. komisarzem Międzynarodowych Warsztatów Rzeźbiarsko-Malarskich organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.

Twórczość

Rzeźbiarstwem zajmuje się profesjonalnie, tworzy figury i płaskorzeźby o różnej tematyce: sakralnej, egzotycznej, ludowej, dotyczącej dawnych kultur, rzeźby plenerowe, zajmuje się także rzeźbiarstwem użytkowym (napisy, zdobnictwo, pamiątkarstwo regionalne, drewnoplastyka dekoracyjna). Oprócz tego rysuje i maluje.

Nagrody

  • Odznaczony przez Ministra Kultury Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2003)

Bibliografia

  1. 35-lecie Klubu Plastyka Amatora Ostróda 1968-2003 / oprac. red. Maria Skowrońska, Agnieszka Anna Szaciłowska, Sylwia Tyszkiewicz. - Ostróda : Ostgraf, 2003.
  2. 40-lecie Klubu Plastyka Amatora Ostróda 1968-2008 / oprac. red. Maria Skowrońska, Alicja Pisarska, Sylwia Tyszkiewicz. - Ostróda : KPA STiMSzP, 2008.
  3. (szacila): Pędzel, dłuto i pasja : 35 jubileusz Klubu Plastyka Amatora / (szacila) // „Tygodnik Pojezierza”. - 2004, nr 1, s. 19.

Zobacz też