Spółdzielnia Wydawnicza Zagon: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „thumb|right|200px| thumb|right|200px| wydawnictwo regionalne z siedzibą w Olsztynie działające w latach 1945-1950 == Hist…”)
 
 
(Nie pokazano 16 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:zagon1.jpg|thumb|right|200px|]]
+
Wydawnictwo regionalne z siedzibą w Olsztynie, działające w latach 1945-1950.
[[Image:zagon2.jpg|thumb|right|200px|]]
 
wydawnictwo regionalne z siedzibą w Olsztynie działające w latach 1945-1950  
 
  
 
== Historia  ==
 
== Historia  ==
Spółdzielnia powstała bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej i stanowiła jedną z pierwszych instytucji kulturalnych Olsztyna. Jej narodziny związane były z działalnością Stronnictwa Ludowego na Warmii i Mazurach. Spośród dziesięciu członków założycieli „Zagonu” ([[Jerzy Burski]], [[Janina Jakubowska]], [[Bohdan Korolewicz-Wilamowski]], [[Gustaw Leyding-Mielecki]], [[Feliks Murawa]], [[Irena Pietrzak-Pawłowska]], [[Danuta Przystasz]], [[Hieronim Skurpski]], [[Jan Szczech]] i [[Władysław Wach]]), uczestniczących w zebraniu założycielskim 11 września 1945 r., tylko Irena Pietrzak-Pawłowska nie była członkiem SL. Najpierw uruchomiono drukarnię, introligatornię i wytwórnię pieczątek, co pozwoliło na podjęcie działalności wydawniczej. Oficyna funkcjonowała do 1950 r., a jej zamknięcie związane było z przejęciem przez władze państwowe kontroli nad całą poligrafią w kraju.  
+
[[Image:zagon2.jpg|thumb|right|200px|]]
 +
[[Image:zagon3.jpg|thumb|right|200px|]]
 +
Spółdzielnia powstała bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej i stanowiła jedną z pierwszych instytucji kulturalnych [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]]. Jej narodziny związane były z działalnością [[ewim:Stronnictwo Ludowe na Warmii i Mazurach|Stronnictwa Ludowego na Warmii i Mazurach]]. Spośród dziesięciu członków założycieli „Zagonu”, uczestniczących w zebraniu założycielskim 11 września 1945 r.: ([[ewim:Jerzy Burski|Jerzy Burski]], [[Janina Jakubowska]], [[Bohdan Wilamowski]], [[Gustaw Leyding-Mielecki]], [[Feliks Murawa]], [[ewim:Irena Pietrzak-Pawłowska|Irena Pietrzak-Pawłowska]], [[Danuta Przystasz]], [[Hieronim Skurpski]], [[Jan Szczech]] i [[Władysław Wach]]), tylko Irena Pietrzak-Pawłowska nie była członkiem Stronnictwa Ludowego. Najpierw uruchomiono drukarnię, introligatornię i wytwórnię pieczątek, co pozwoliło na podjęcie działalności wydawniczej. Oficyna funkcjonowała do 1950 r., a jej zamknięcie związane było z przejęciem przez władze państwowe kontroli nad całą poligrafią w kraju.  
  
 
== Działalność  ==
 
== Działalność  ==
Celem spółdzielni miało być zaspokajanie potrzeb materialnych i kulturalnych jej członków, podnoszenie oświaty ogólnej i rolniczej. Drukowane publikacje miały też przekazywać osadnikom przybywającym na Warmę i Mazury wiedzę o lokalnych warunkach klimatycznych, glebowych, służyć radą z zakresu uprawy ziemi i hodowli, opisywać złożoną przeszłość regionu, przedstawiać sylwetki ludzi wcześniej tu żyjących, tworzyć pomosty porozumienia i współpracy między różnymi grupami osadników i ludnością rodzimą. W tym celu próbowano skupić wokół wydawnictwa zespoły specjalistów z zakresu rolnictwa, nauki i kultury.  
+
Celem spółdzielni miało być zaspokajanie potrzeb materialnych i kulturalnych jej członków, podnoszenie oświaty ogólnej i rolniczej. Drukowane publikacje miały też przekazywać osadnikom przybywającym na Warmię i Mazury wiedzę o lokalnych warunkach klimatycznych, glebowych, służyć radą z zakresu uprawy ziemi i hodowli, opisywać złożoną przeszłość regionu, przedstawiać sylwetki ludzi wcześniej tu żyjących, tworzyć pomosty porozumienia i współpracy między różnymi grupami osadników i ludnością rodzimą. W tym celu próbowano skupić wokół wydawnictwa zespoły specjalistów z zakresu rolnictwa, nauki i kultury.<ref>''Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka'', Olsztyn, 2006, s. 582.</ref>
  
 
== Publikacje  ==
 
== Publikacje  ==
W 1947 r. wydawnictwo opublikowało 16-stronicową broszurę ''Zamek olsztyński'' [[Władysław Wach| Władysława Wacha]], a także ''Przewodnik po Olsztynie'' opracowany przez pierwszego architekta miejskiego [[Władysław Muzolf |Władysława Muzolfa]]. W tym samym czasie powstały broszury – poradniki: [[Władysław Wach |Władysława Wacha]] ''Jak uprawiać ziemię na Mazurach i Warmii'', Zygmunta Kurzypińskiego ''Sad gospodarski przy każdej chacie na Mazurach i Warmii'' (1948), Ireny Karczewskiej ''Warzywnik w gospodarstwie rolnym'', Mariana Palamarczyka ''Rola starosty w świetle polityki obowiązujących przepisów'', Brunona Mesojeda ''Oprząganie krów do pracy na roli'' (1948). Po opublikowaniu tego ostatniego tekstu kierownictwo oficyny otrzymało specjalne podziękowanie wojewody olsztyńskiego Wiktora Jaśkiewieża za to, że „przyczyniło się swoją działalnością do szybkiego rozwoju rolnictwa w województwie”. W „Zagonie” wydrukowano ponadto kilka numerów czasopisma „Głos Ziemi”, 18 numerów periodyku naukowego „Komunikat Działu Informacji Naukowej”, przygotowanych przez [[Instytut Mazurski]], oraz czasopisma Kurii Diecezjalnej w Olsztynie „Warmińskie Wiadomości Diecezjalne”. Tu wydano w 1946 r. jeden z pierwszych śpiewników ''Z pieśnią przed tron Boży''. ''Zbiór pieśni i modlitw do nabożeństwa'', którą opracowali Leon Kauczor i Zygmunt Geneja, oraz ''Spis kościolów i duchowieństwa Diecezji Warmińskiej'' (1951). Wydawano także „Kalendarz dla Mazurów” i oddzielnie jego mutację „Kalendarz dla Warmiaków” na rok 1947 i 1948 przygotowane przez [[Emilia Sukertowa-Biedrawina |Emilię Sukertową-Biedrawinę]]. Wydawano także katalogi wystaw organizowanych przez [[Muzeum Mazurskie]]. Autorem w większości z nich był [[Hieronim Skurpski]]. W oficynie ukazały się drukiem trzy opracowania z zakresu etnografii Mazur: [[Karol Małłek |Karola Małłka]] ''Jutrznia mazurska na Gody'', ''Plon czyli dożynki na Mazurach'' (obie w 1946 r.) oraz przygotowany wspólnie z Arno Kantem ''Mazurski śpiewnik regionalny'' (1947). Przygotowano do druku ''Słownik nazw miejscowych Okręgu Mazurskiego'', cz. I: ''Nazwy miejscowe'' ([[Gustaw Leyding-Mielecki |Gustawa Leydinga-Mieleckiego]] oraz Stanisława Rosponda ''Druki mazurskie XVI wieku'' (1948).  
+
W 1947 r. wydawnictwo opublikowało 16-stronicową broszurę ''Zamek olsztyński'' [[Władysław Wach| Władysława Wacha]], a także ''Przewodnik po Olsztynie'' opracowany przez pierwszego architekta miejskiego [[Władysław Muzolf |Władysława Muzolfa]]. W tym samym czasie powstały broszury–poradniki: [[Władysław Wach |Władysława Wacha]] ''Jak uprawiać ziemię na Mazurach i Warmii'', Zygmunta Kurzypińskiego ''Sad gospodarski przy każdej chacie na Mazurach i Warmii'' (1948), Ireny Karczewskiej ''Warzywnik w gospodarstwie rolnym'', Mariana Palamarczyka ''Rola starosty w świetle polityki obowiązujących przepisów'', Brunona Mesojeda ''Oprząganie krów do pracy na roli'' (1948). W „Zagonie” wydrukowano ponadto kilka numerów czasopisma „Głos Ziemi”, 18 numerów periodyku naukowego „Komunikat Działu Informacji Naukowej”, przygotowanych przez [[Instytut Mazurski]], oraz czasopisma Kurii Diecezjalnej w Olsztynie „Warmińskie Wiadomości Diecezjalne”. Tu wydano w 1946 r. jeden z pierwszych śpiewników ''Z pieśnią przed tron Boży''. ''Zbiór pieśni i modlitw do nabożeństwa'', którą opracowali [[ewim:Leon Kauczor|Leon Kauczor]] i [[ewim:Zygmunt Geneja|Zygmunt Geneja]], oraz ''Spis kościołów i duchowieństwa Diecezji Warmińskiej'' (1951). Wydawano także „Kalendarz dla Mazurów” i oddzielnie jego mutację „Kalendarz dla Warmiaków” na rok 1947 i 1948, przygotowane przez [[Emilia Sukertowa-Biedrawina |Emilię Sukertową-Biedrawinę]]. Wydawano także katalogi wystaw organizowanych przez [[Muzeum Mazurskie w Olsztynie]]. Autorem większości z nich był [[Hieronim Skurpski]]. W oficynie ukazały się drukiem trzy opracowania z zakresu etnografii Mazur: [[Karol Małłek |Karola Małłka]] ''Jutrznia mazurska na Gody'', ''Plon czyli dożynki na Mazurach'' (obie w 1946 r.) oraz przygotowany wspólnie z Arno Kantem ''Mazurski śpiewnik regionalny'' (1947). Przygotowano do druku ''Słownik nazw miejscowych Okręgu Mazurskiego'', cz. I: ''Nazwy miejscowe'' ([[Gustaw Leyding-Mielecki |Gustawa Leydinga-Mieleckiego]] oraz Stanisława Rosponda ''Druki mazurskie XVI wieku'' (1948).<ref>Tamże, s. 582-583.</ref>
 +
 
 +
== Przypisy  ==
 +
<references/>
  
 
== Bibliografia  ==
 
== Bibliografia  ==
#Chłosta, Jan : ''Ruch wydawniczy w Olsztynie'' / Jan Chłosta // W: ''Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka'' /  praca zbiorowa pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.  
+
#Chłosta, Jan: ''Ruch wydawniczy w Olsztynie'' / Jan Chłosta // W: ''Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka'' /  praca zbiorowa pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.  
  
 
[[Category:Olsztyn]]
 
[[Category:Olsztyn]]
 
[[Category:Wydawnictwa]]
 
[[Category:Wydawnictwa]]
[[Category:Edytorstwo]]
+
[[Category:Edytorstwo i księgarstwo]]
[[Category:1945-1950]]
+
[[Category:1945-1989]]

Aktualna wersja na dzień 08:51, 10 gru 2014

Wydawnictwo regionalne z siedzibą w Olsztynie, działające w latach 1945-1950.

Historia

Zagon2.jpg
Zagon3.jpg

Spółdzielnia powstała bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej i stanowiła jedną z pierwszych instytucji kulturalnych Olsztyna. Jej narodziny związane były z działalnością Stronnictwa Ludowego na Warmii i Mazurach. Spośród dziesięciu członków założycieli „Zagonu”, uczestniczących w zebraniu założycielskim 11 września 1945 r.: (Jerzy Burski, Janina Jakubowska, Bohdan Wilamowski, Gustaw Leyding-Mielecki, Feliks Murawa, Irena Pietrzak-Pawłowska, Danuta Przystasz, Hieronim Skurpski, Jan Szczech i Władysław Wach), tylko Irena Pietrzak-Pawłowska nie była członkiem Stronnictwa Ludowego. Najpierw uruchomiono drukarnię, introligatornię i wytwórnię pieczątek, co pozwoliło na podjęcie działalności wydawniczej. Oficyna funkcjonowała do 1950 r., a jej zamknięcie związane było z przejęciem przez władze państwowe kontroli nad całą poligrafią w kraju.

Działalność

Celem spółdzielni miało być zaspokajanie potrzeb materialnych i kulturalnych jej członków, podnoszenie oświaty ogólnej i rolniczej. Drukowane publikacje miały też przekazywać osadnikom przybywającym na Warmię i Mazury wiedzę o lokalnych warunkach klimatycznych, glebowych, służyć radą z zakresu uprawy ziemi i hodowli, opisywać złożoną przeszłość regionu, przedstawiać sylwetki ludzi wcześniej tu żyjących, tworzyć pomosty porozumienia i współpracy między różnymi grupami osadników i ludnością rodzimą. W tym celu próbowano skupić wokół wydawnictwa zespoły specjalistów z zakresu rolnictwa, nauki i kultury.[1]

Publikacje

W 1947 r. wydawnictwo opublikowało 16-stronicową broszurę Zamek olsztyński Władysława Wacha, a także Przewodnik po Olsztynie opracowany przez pierwszego architekta miejskiego Władysława Muzolfa. W tym samym czasie powstały broszury–poradniki: Władysława Wacha Jak uprawiać ziemię na Mazurach i Warmii, Zygmunta Kurzypińskiego Sad gospodarski przy każdej chacie na Mazurach i Warmii (1948), Ireny Karczewskiej Warzywnik w gospodarstwie rolnym, Mariana Palamarczyka Rola starosty w świetle polityki obowiązujących przepisów, Brunona Mesojeda Oprząganie krów do pracy na roli (1948). W „Zagonie” wydrukowano ponadto kilka numerów czasopisma „Głos Ziemi”, 18 numerów periodyku naukowego „Komunikat Działu Informacji Naukowej”, przygotowanych przez Instytut Mazurski, oraz czasopisma Kurii Diecezjalnej w Olsztynie „Warmińskie Wiadomości Diecezjalne”. Tu wydano w 1946 r. jeden z pierwszych śpiewników Z pieśnią przed tron Boży. Zbiór pieśni i modlitw do nabożeństwa, którą opracowali Leon Kauczor i Zygmunt Geneja, oraz Spis kościołów i duchowieństwa Diecezji Warmińskiej (1951). Wydawano także „Kalendarz dla Mazurów” i oddzielnie jego mutację „Kalendarz dla Warmiaków” na rok 1947 i 1948, przygotowane przez Emilię Sukertową-Biedrawinę. Wydawano także katalogi wystaw organizowanych przez Muzeum Mazurskie w Olsztynie. Autorem większości z nich był Hieronim Skurpski. W oficynie ukazały się drukiem trzy opracowania z zakresu etnografii Mazur: Karola Małłka Jutrznia mazurska na Gody, Plon czyli dożynki na Mazurach (obie w 1946 r.) oraz przygotowany wspólnie z Arno Kantem Mazurski śpiewnik regionalny (1947). Przygotowano do druku Słownik nazw miejscowych Okręgu Mazurskiego, cz. I: Nazwy miejscowe (Gustawa Leydinga-Mieleckiego oraz Stanisława Rosponda Druki mazurskie XVI wieku (1948).[2]

Przypisy

  1. Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka, Olsztyn, 2006, s. 582.
  2. Tamże, s. 582-583.

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan: Ruch wydawniczy w Olsztynie / Jan Chłosta // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka / praca zbiorowa pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.