Tadeusz Peter: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „(1932-) - publicysta, pedagog i nauczyciel. ==Biografia== Urodził się 6 maja 1932 roku w Targowisku (powiat Nowe Miasto Lubawskie). Od 1983 roku związany z…”)
 
(Biografia)
 
(Nie pokazano 32 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
(1932-) - publicysta, pedagog i nauczyciel.
+
(1932-) - publicysta, pedagog i nauczyciel (właściwie Tadeusz Jan Peter).
 +
 
 +
[[Image:Peter-portret.jpg|thumb|right|150px|Tadeusz Peter <br>Źródło: zbiory Tadeusza Petera]]
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się 6 maja 1932 roku w Targowisku (powiat [[ewim|Nowe Miasto Lubawskie]]). Od 1983 roku związany ze szkolnictwem. Jest emerytowanym dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Ostródzie.  
+
Urodził się 6 maja 1932 roku w [[ewim:Targowisko |Targowisku]] ([[ewim:Powiat iławski |Powiat iławski]]). W latach 1952-1990 pracował jako nauczyciel. Jest emerytowanym dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w [[ewim:Ostróda|Ostródzie]].  
Od wielu lat jest wykładowcą na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ostródzie,gdzie wykłada Historię Warmii i Mazur.
+
Od wielu lat jest wykładowcą na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w [[ewim:Ostróda|Ostródzie]], gdzie wykłada Historię [[ewim: Warmia i Mazury|Warmii i Mazur]].
  
 
==Wykształcenie==
 
==Wykształcenie==
Ukończył Wydział Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą (Uniwersytet Warszawski) i studia podyplomowe z zakresu zarządzania administracją państwową (Uniwersytet Jagielloński).  
+
Ukończył Wydział Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą (Uniwersytet Warszawski) i studia podyplomowe z zakresu zarządzania administracją państwową (Uniwersytet Jagielloński).
 +
 
 +
 
 +
==Działalność publicystyczna==
 +
 
 +
Pierwszy artykuł ukazał się na łamach [[Gazeta Olsztyńska|Gazety Olsztyńskiej]] w 1956 roku.
 +
Publikacje ukazywały się w biuletynie wydawanym przez Komitet Powiatowy [[ewim:PZPR na Warmii i Mazurach|PZPR]] i na łamach ''Głosu Nauczycielskiego'', którego był korespondentem.
 +
 
 +
Poza tą gazetą Tadeusz Peter publikował swoje artykuły pedagogiczne w wydawnictwach takich, jak dwumiesięcznik ''Nauczyciel i Wychowanie'', kwartalnik ''Ruch Pedagogiczny'', ''Kalendarz Nauczycielski'', ''Szkoła Zawodowa'', ''Życie Szkoły'', ''Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze'', ''Oświata i Wychowanie'', kwartalnik ''Przegląd Historyczno-Oświatowy'' i innych. Nadal publikuje w ''Życiu Szkoły'', ''Nowa szkoła'' i w ''Wiadomościach historycznych dla nauczycieli''. Jego artykuły ukazały się w ''Kurierze Polskim'', ''Zielonym Sztandarze'', ''Życiu Warszawy'' i innych.
 +
 
 +
Poza publikacjami z zakresu pedagogicznego i historycznymi wiele uwagi poświęcam problemom ekologii i ochronie przyrody oraz turystyce wodnej i czynnej - publikował na łamach: ''Żagli'', miesięcznika ''Aura'', ''Przyrody Polskiej'', ''Ekoświata'', ''Eko i My'', ''Biznes i Ekologia'', ''Poznaj swój kraj'' i innych. Ukazujące się w prasie materiały dotyczące ekologii są związane z Warmią i Mazurami podobnie w zakresie ochrony przyrody mazurskiej, krajobrazów i unikalnych wód i lasów, w tym rezerwatów przyrody i pomników przyrody oraz parków krajobrazowych. Dzięki „Gazecie Autorów” w Internecie ukazało się ponad sto artykułów Tadeusza Petera.
 +
 
 +
Od 20 lat współpracuje z [[Radio Mazury|Radiem „Mazury”]], gdzie prowadzi stałe audycje o przeszłości historycznej miasta i okolic oraz poświęcone ekologii i ustawie o ochronie przyrody.
 +
 
 +
 
 +
Na uwagę zasługują opracowania dotyczące 15-lecia powstania [[Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostródzkiej „Grunwald”|Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostródzkiej „Grunwald”]], wydane przez [[Wydawnictwo Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”]].
 +
 
 +
'''Publikacje zwarte'''  (wybór):
 +
 
 +
#''Zabytki Ostródy'' (dwa wydania) na zlecenie [[Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostródzkiej „Grunwald”|Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostródzkiej ''Grunwald'' w Ostródzie]]
 +
#''Droga Władysława Jagiełły do Grunwaldu''
 +
#''Ziemia Ostródzka'' na zlecenie Gminy Ostróda
 +
#''Ostróda i okolice'' - praca zbiorowa (autor rozdziału "Kultura"), [[Wydawnictwo Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”]], Olsztyn 1976
 +
#''50 lat Liceum Ogólnokształcącego w Ostródzie'' wydanego na zlecenie Liceum Ogólnokształcącego w [[ewim:Ostróda|Ostródzie]] (1995).
 +
#''Grunwald w świadomości pokoleń'' (2004)
 +
#Peter, Tadeusz, ''Przewodnik po kanale Ostródzko-Elbląskim'', [[Agencja Fotograficzno-Wydawnicza „Mazury”]], Olsztyn 2000
 +
#Peter, Tadeusz, ''Grunwald w świadomości pokoleń'', Olsztyn 2004
 +
#Peter, Tadeusz,  ''Ostróda i okolice''  - folder w tłumaczeniu na język niemiecki, Ostróda 2005
 +
#Peter, Tadeusz, ''Ostróda'' - mały przewodnik w tłumaczeniu na język niemiecki i angielski. Ostróda ..r?
 +
#Peter, Tadeusz, ''Historia powiatu ostródzkiego. Gmina Ostróda. historia i współczesność'', Wydawnictwo WPW, Olsztyn 2005
 +
#Peter, Tadeusz, ''60 lat powojennej Ostródy'', Wydawnictwo WPW, Olsztyn 2006
 +
#Peter, Tadeusz, folder ''Ostróda'',  [[Agencja Fotograficzno-Wydawnicza „Mazury”]], Olsztyn 2007
 +
#''Ostródzianie o swoim mieście'' - praca zbiorowa pod red. Jana Dąbrowskiego, Ostróda 2006
 +
#Peter, Tadeusz, ''Ostróda i okolice, trasy i szlaki rowerowe, piesze, wodne'', Wydawnictwo Press Foto, Olsztyn  2006
 +
#''Otwarte okno : antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie'' - Ostróda: Stowarzyszenie Autorów Polskich, 2008
 +
#Peter, Tadeusz,  ''Spacerki po Ostródzie i okolicach z Radiem „Mazury”'',  Ostróda 2012
 +
#Peter, Tadeusz, ''Portrety Ostródzian od XIV wieku do współczesności'',  Telewizja  „Mazury”,  Ostróda 2014
 +
 
 +
==Przynależność do grup, stowarzyszeń, organizacji==
 +
* Prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich z siedzibą w Ostródzie (2006-2010)
 +
* Członek Rady Naczelnej Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie (2008-2012)
 +
* [[Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostródzie]]
 +
 
 +
==Nagrody i odznaczenia==
 +
* Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski  (1984)
 +
* Złoty Krzyż Zasługi (1975)
 +
* Srebrny Krzyż Zasługi (1969)
 +
* Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989)
 +
* Zasłużony Działacz dla Kultury Polskiej (2011)
 +
* Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1985)
 +
* Medal Komisji Edukacji Narodowej (1974)
 +
* Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego (1969)
 +
* Medal „Za Zasługi dla Archiwistyki” (1980)
 +
* Zasłużony Działacz Kultury (1977)
 +
* Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (1989)
 +
* Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa przyznana przez Zarząd Główny Związku Harcerstwa Polskiego (1984)
 +
* Zasłużony w Akcji „Harcerze Grunwaldowi”  nadany uchwałą Rady Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego im. Grunwaldu (1988)
 +
* Srebrna Odznaka PTTK nadana Uchwałą Zarządu Głównego PTTK (1969)
 +
* Złota Odznaka PTTK nadana Uchwałą Zarządu Głównego PTTK (1969)
 +
* Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju (1988)
 +
* Odznaka „Za Zasługi Dla Postępu Pedagogicznego” (1991)
 +
 
 +
==Udział w konkursach==
 +
* Konkurs Historyczny ogłoszony przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego - I nagroda za opracowanie początków oświaty w powiecie ostródzkim po 1945 roku.
 +
* Konkurs wiedzy o Janie Christianie Andersenie - Nagroda Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
 +
* Konkurs Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie - I nagroda za zdjęcie „Zachód słońca nad mazurskimi jeziorami”
  
==Działalność==
+
==Obecność w sieci==
  
Pierwszy artykuł ukazał się na łamach „[[Gazeta Olsztyńska|Gazety Olsztyńskiej]]" w 1956 roku
+
*www.tadeuszpeter.pl
  
Po "Głosie Olsztyńskim” przyszły publikacje w biuletynie, który był wydawany przez Komitet Powiatowy PZPR, gdzie Tadeusz drukował wiadomości z historii "Ziemi Ostródzkiej" – dziejów dawnych, które rodziły się od powstania miasta oraz dziejów powiatu na tle województwa olsztyńskiego. Działo się to wówczas, gdy byłem prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostródzkiej " Grunwald", które powstało w dniu 27 maja 1971 roku. Najważniejszym z celów powołanego Towarzystwa było pielęgnowanie tradycji historycznej "Ziemi Ostródzkiej". Ponadto członkowie Towarzystwa zajmowali się szeroko pojętym upowszechnianiem treści kultury ludowej i skupili wokół siebie ludzi zajmujących się twórczością plastyczną, manualną i zbieractwem dokumentów z przeszłości historycznej. Członkowie Towarzystwa starali się, by najpiękniejsze wartości zostały upowszechnione na łamach prasy regionalnej i krajowej. By wiedza o przeszłości Mazurów dotarła do szerszych kręgów społecznych Problemom pracy Towarzystwa i jego dokonaniom poświęcę oddzielny materiał. W tym omówieniu zająłem się jedynie prasą i innymi publikacjami. Tak oto po dobrze rozpoczętej współpracy z „Gazetą Olsztyńską” zacząłem szerszą działalność na łamach "Głosu Nauczycielskiego". Te związki wynikały z faktu, że przez wiele lat byłem aktywnym działaczem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Najpierw w Ognisku ZNP przy ostródzkich szkołach. Później jako członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP, kolejno sekretarz tegoż Oddziału i prezes. Tę funkcję w powiecie ostródzkim pełniłem przez 10 lat ( od 1960 - 1970). Potem zostałem członkiem Zarządu Głównego ZNP w Warszawie i w 1976 roku członkiem Prezydium Zarządu Głównego ZNP, a następnie przez dwie (kadencja 4 lata) kadencje byłem wice przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej ZNP w Warszawie. Była to dla mnie dobra szkoła społecznej działalności i przy tej okazji wiele nowego poznałem i wiele się nauczyłem od znakomitych uczonych, którzy w składzie ZNP od wielu lat działali. Stałem się korespondentem "Głosu Nauczycielskiego". Już jako członek Prezydium Zarządu Głównego ZNP otrzymałem zadanie wykonania recenzji "Głosu Nauczycielskiego " za rok 1978 ( była to duża praca, gdyż dotyczyła recenzji gazety z 56 tygodni, czyli 56 numerów). Jak się okazało w ocenie Prezydium ZG ZNP była to bardzo dobra recenzja i wysoko oceniona przez kierownictwo ZNP, któremu redakcja "Głosu Nauczycielskiego" podlegała. Występowałem też kilkakrotnie w dyskusjach redakcyjnych prowadzonych przez "Głos Nauczycielski". Poza tą gazetą publikowałem swoje artykuły pedagogiczne w następujących wydawnictwach: dwumiesięczniku "Nauczyciel i Wychowanie", w kwartalniku "Ruch Pedagogiczny", w Kalendarzu Nauczycielskim", w "Szkole Zawodowej", w "Życiu Szkoły", w "Problemach Opiekuńczo - Wychowawczych, w „Oświacie i Wychowaniu”, w kwartalniku „Przegląd Historyczno - Oświatowy" i innych. Nadal publikuję w "Życiu Szkoły", „Nowa szkoła” i w "Wiadomościach historycznych dla nauczycieli". Moje artykuły były także publikowane na łamach takich gazet jak: „Kurier Polski”, „Zielony Sztandar”, „ Życie Warszawy” i innych.
+
==Ciekawostki==
Poza publikacjami z zakresu pedagogicznego i historycznymi w okresie ostatniego 15- lecia wiele uwagi poświęcam problemom ekologii i ochronie przyrody oraz turystyce wodnej i czynnej:. kajaki, rowery itp. Publikuje na łamach: "Żagli", miesięcznika "Aura", "Przyrody Polskiej", "Ekoświata", „Eko i My”, „Biznes i Ekologia”, „Poznaj swój kraj” , Środowisko”, „Odpady i Środowisko” i innych. Materiały dotyczące ekologii są związane z Warmią i Mazurami podobnie w zakresie ochrony przyrody mazurskiej, krajobrazów i unikalnych wód i lasów, w tym rezerwatów przyrody i pomników przyrody oraz parków krajobrazowych. Ponad 100 artykułów umieściłem dzięki „Gazecie Autorów” w Internecie.
+
Ogółem w okresie prawie 60 lat mojej działalności publicystycznej opublikowałem do dnia 31 grudnia 2012 roku ponad 3000 artykułów. Stale udzielam bezinteresownej pomocy magistrantom, którzy o taką pomoc zwracają się do mnie. Pomoc ta dotyczy materiałów źródłowych, pamiętników nauczycieli z pierwszych lat organizacji oświaty w powiecie ostródzkim oraz własnych zbiorów z zakresu oświaty i kultury tego ciekawego obszaru zachodnich Mazur, a także problematyki historycznej Warmii i Mazur.
+
Przez prawie 60 lat działalności publicystycznej (stan na 31 grudnia 2012 roku) ukazało się ponad 3 000 artykułów Tadeusza Petera.
W latach 2006 – 2011 byłem Prezesem Oddziału Warmińsko – Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich z siedzibą w Ostródzie. Do Stowarzyszenia Autorów Polskich należę od 2002 roku i na łamach Gazety Autorów w Internecie opublikowałem ponad 100 artykułów poświęconych Warmii i Mazurom. Od ponad 10 lat współpracuję z Radiem „Mazury”, gdzie prowadzę stałą audycję o przeszłości historycznej miasta i okolic w każdy poniedziałek od godziny 11,15 do 11,30 pod patronatem burmistrza miasta. Od stycznia 2008 roku w Radiu „Mazury” prowadzę stałą audycje w każdą środę poświęcona treściom historycznej przeszłości gminy Ostróda na zlecenie wójta gminy oraz Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych Spółki z o. o. w Rudnie ( ta obsługuje 19 samorządów lokalnych zachodnich Mazur). Od 1 stycznia 2013 roku dla potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego w każdą środę prowadzę audycje poświęcone ekologii i ustawie o ochronie przyrody w godzinach od 11,15-11,30. Audycja jest nadawana na żywo w czasie od 11,15-11,30. Współpracuję z Centrum Kultury w Ostródzie na tematy zamówione i tak dla szkół Centrum Kultury prowadziło lekcje o folklorze i o problematyce żydowskiej. Ponadto udzielam się jako wolontariusz w spotkaniach tematycznych w gimnazjach i szkołach średnich miasta i powiatu na tematy historyczne i przyrodnicze.
 
Od pięciu lat jestem wykładowcą na Uniwersytecie trzeciego Wieku w Ostródzie  i prowadzę zajęcia z historii Warmii i Mazur.
 
PUBLIKACJE ZWARTE
 
Natomiast z publikacji zwartych na uwagę zasługują opracowania dotyczące 15 - lecia powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostródzkiej " Grunwald", wyd. "Pojezierze” Olsztyn. Moje opracowania: "Zabytki Ostródy" dwa wydania, na zlecenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostródzkiej "Grunwald" w Ostródzie i kolejne wydanie" Droga Władysława Jagiełły do Grunwaldu". Kolejne wydawnictwo to: "Ziemia Ostródzka" na zlecenie gminy Ostróda, W 1976 roku ukazała się obszerna monografia Pt. "Ostróda i okolice”, w której jestem autorem rozdziału "Kultura", wyd. "Pojezierze", Olsztyn, 1976 rok.
 
Jestem też współautorem wydawnictwa monograficznego "50- lat Liceum Ogólnokształcącego w Ostródzie" wydanego na zlecenie L.O. Ostróda 1995 rok. W Wydawnictwie Press- Foto została wydana seria kalendarzy, w których są zawarte opracowania historyczne (1999 języku polskim, niemieckim i angielskim. W przewodniku ilustrowanym „Warmia i Mazury” AFW „Mazury” jestem autorem „Szlaki Rowerowe” Olsztyn 2001. Ponadto ukazało się wydawnictwo w 2002 roku "Ostróda i okolice" opracowanie historyczne moje, a fotografie Andrzeja Stachurskiego. W 2004 ukazało się wydawnictwo "Grunwald w świadomości pokoleń". Natomiast w Wydawnictwie WPW z Olsztyna ukazało się wydawnictwo mojego autorstwa: „Historia powiatu ostródzkiego. Gmina Ostróda, historia i współczesność” .W 2006 roku w wydawnictwie WPW z Olsztyna ukazała się książka mojego autorstwa: „60 lat powojennej Ostródy”  W 2007 roku w AFW „Mazury” w Olsztynie ukazał się folder „Ostróda”. W Pracy zbiorowej „Ostródzianie o swoim mieście” jest kilkanaście materiałów moich. W wydawnictwie „Grafex” w Ostródzie ukazała się „Antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko – Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich”. Wiosną 2012 roku  przy udziale Radia „Mazury” został wydany album: „Spacerki po Ostródzie i okolicach z Radiem „Mazury”. Album ukazał się w maju 2012 roku. Jest w sprzedaży w  księgarniach na terenie województwa warmińsko - mazurskiego. Aktualnie w przygotowaniu są portrety ludzi „Ziemi Ostródzkiej” od XIV wieku do współczesności.
 
  
Jako autor wielu publikacji jestem często zapraszany do szkół zwłaszcza do gimnazjów i szkół średnich na spotkania autorskie oraz do bibliotek Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej. Moje publikacje z miesięczników krajowych  przekazuje do bibliotek: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej i Biblioteki Liceum Ogólnokształcącego ( dawnej mojej szkoły).
+
[[Category:Pisarze i poeci|Peter, Tadeusz]]
, 2000, 2001, 2002, 2003) są to kalendarze dla powiatów ostródzkiego, olsztyńskiego ełckiego i Warmii i Mazur.
+
[[Category:Dziennikarze i publicyści|Peter, Tadeusz]]
Natomiast współpracując z AFW "Mazury" w Olsztynie wydałem: "Kanał Ostródzko - Elbląski (2000 r.) cztery wydania w
+
[[Category:Powiat ostródzki|Peter, Tadeusz]]
 +
[[Category:Ostróda|Peter, Tadeusz]]
 +
[[Category:1945-1989|Peter, Tadeusz]]
 +
[[Category:1990-|Peter, Tadeusz]]

Aktualna wersja na dzień 18:43, 26 sie 2014

(1932-) - publicysta, pedagog i nauczyciel (właściwie Tadeusz Jan Peter).

Tadeusz Peter
Źródło: zbiory Tadeusza Petera

Biografia

Urodził się 6 maja 1932 roku w Targowisku (Powiat iławski). W latach 1952-1990 pracował jako nauczyciel. Jest emerytowanym dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Ostródzie. Od wielu lat jest wykładowcą na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ostródzie, gdzie wykłada Historię Warmii i Mazur.

Wykształcenie

Ukończył Wydział Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą (Uniwersytet Warszawski) i studia podyplomowe z zakresu zarządzania administracją państwową (Uniwersytet Jagielloński).


Działalność publicystyczna

Pierwszy artykuł ukazał się na łamach Gazety Olsztyńskiej w 1956 roku. Publikacje ukazywały się w biuletynie wydawanym przez Komitet Powiatowy PZPR i na łamach Głosu Nauczycielskiego, którego był korespondentem.

Poza tą gazetą Tadeusz Peter publikował swoje artykuły pedagogiczne w wydawnictwach takich, jak dwumiesięcznik Nauczyciel i Wychowanie, kwartalnik Ruch Pedagogiczny, Kalendarz Nauczycielski, Szkoła Zawodowa, Życie Szkoły, Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, Oświata i Wychowanie, kwartalnik Przegląd Historyczno-Oświatowy i innych. Nadal publikuje w Życiu Szkoły, Nowa szkoła i w Wiadomościach historycznych dla nauczycieli. Jego artykuły ukazały się w Kurierze Polskim, Zielonym Sztandarze, Życiu Warszawy i innych.

Poza publikacjami z zakresu pedagogicznego i historycznymi wiele uwagi poświęcam problemom ekologii i ochronie przyrody oraz turystyce wodnej i czynnej - publikował na łamach: Żagli, miesięcznika Aura, Przyrody Polskiej, Ekoświata, Eko i My, Biznes i Ekologia, Poznaj swój kraj i innych. Ukazujące się w prasie materiały dotyczące ekologii są związane z Warmią i Mazurami podobnie w zakresie ochrony przyrody mazurskiej, krajobrazów i unikalnych wód i lasów, w tym rezerwatów przyrody i pomników przyrody oraz parków krajobrazowych. Dzięki „Gazecie Autorów” w Internecie ukazało się ponad sto artykułów Tadeusza Petera.

Od 20 lat współpracuje z Radiem „Mazury”, gdzie prowadzi stałe audycje o przeszłości historycznej miasta i okolic oraz poświęcone ekologii i ustawie o ochronie przyrody.


Na uwagę zasługują opracowania dotyczące 15-lecia powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostródzkiej „Grunwald”, wydane przez Wydawnictwo Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”.

Publikacje zwarte (wybór):

  1. Zabytki Ostródy (dwa wydania) na zlecenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostródzkiej Grunwald w Ostródzie
  2. Droga Władysława Jagiełły do Grunwaldu
  3. Ziemia Ostródzka na zlecenie Gminy Ostróda
  4. Ostróda i okolice - praca zbiorowa (autor rozdziału "Kultura"), Wydawnictwo Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”, Olsztyn 1976
  5. 50 lat Liceum Ogólnokształcącego w Ostródzie wydanego na zlecenie Liceum Ogólnokształcącego w Ostródzie (1995).
  6. Grunwald w świadomości pokoleń (2004)
  7. Peter, Tadeusz, Przewodnik po kanale Ostródzko-Elbląskim, Agencja Fotograficzno-Wydawnicza „Mazury”, Olsztyn 2000
  8. Peter, Tadeusz, Grunwald w świadomości pokoleń, Olsztyn 2004
  9. Peter, Tadeusz, Ostróda i okolice - folder w tłumaczeniu na język niemiecki, Ostróda 2005
  10. Peter, Tadeusz, Ostróda - mały przewodnik w tłumaczeniu na język niemiecki i angielski. Ostróda ..r?
  11. Peter, Tadeusz, Historia powiatu ostródzkiego. Gmina Ostróda. historia i współczesność, Wydawnictwo WPW, Olsztyn 2005
  12. Peter, Tadeusz, 60 lat powojennej Ostródy, Wydawnictwo WPW, Olsztyn 2006
  13. Peter, Tadeusz, folder Ostróda, Agencja Fotograficzno-Wydawnicza „Mazury”, Olsztyn 2007
  14. Ostródzianie o swoim mieście - praca zbiorowa pod red. Jana Dąbrowskiego, Ostróda 2006
  15. Peter, Tadeusz, Ostróda i okolice, trasy i szlaki rowerowe, piesze, wodne, Wydawnictwo Press Foto, Olsztyn 2006
  16. Otwarte okno : antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie - Ostróda: Stowarzyszenie Autorów Polskich, 2008
  17. Peter, Tadeusz, Spacerki po Ostródzie i okolicach z Radiem „Mazury”, Ostróda 2012
  18. Peter, Tadeusz, Portrety Ostródzian od XIV wieku do współczesności, Telewizja „Mazury”, Ostróda 2014

Przynależność do grup, stowarzyszeń, organizacji

Nagrody i odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1975)
  • Srebrny Krzyż Zasługi (1969)
  • Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989)
  • Zasłużony Działacz dla Kultury Polskiej (2011)
  • Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1985)
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1974)
  • Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego (1969)
  • Medal „Za Zasługi dla Archiwistyki” (1980)
  • Zasłużony Działacz Kultury (1977)
  • Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (1989)
  • Honorowa Odznaka Przyjaciół Harcerstwa przyznana przez Zarząd Główny Związku Harcerstwa Polskiego (1984)
  • Zasłużony w Akcji „Harcerze Grunwaldowi” nadany uchwałą Rady Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego im. Grunwaldu (1988)
  • Srebrna Odznaka PTTK nadana Uchwałą Zarządu Głównego PTTK (1969)
  • Złota Odznaka PTTK nadana Uchwałą Zarządu Głównego PTTK (1969)
  • Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju (1988)
  • Odznaka „Za Zasługi Dla Postępu Pedagogicznego” (1991)

Udział w konkursach

  • Konkurs Historyczny ogłoszony przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego - I nagroda za opracowanie początków oświaty w powiecie ostródzkim po 1945 roku.
  • Konkurs wiedzy o Janie Christianie Andersenie - Nagroda Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
  • Konkurs Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie - I nagroda za zdjęcie „Zachód słońca nad mazurskimi jeziorami”

Obecność w sieci

  • www.tadeuszpeter.pl

Ciekawostki

Przez prawie 60 lat działalności publicystycznej (stan na 31 grudnia 2012 roku) ukazało się ponad 3 000 artykułów Tadeusza Petera.