Agencja Fotograficzno-Wydawnicza Mazury

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo wydawnictwa.

Wydawnictwo regionalne z siedzibą w Olsztynie.

Historia

Agencja Fotograficzno-Wydawnicza „Mazury” funkcjonuje na olsztyńskim rynku od 1990 r. Jej prezesem jest fotografik Andrzej Stachurski.

Działalność

Od początku Agencja specjalizuje się w wydawaniu albumów, przewodników, kalendarzy i widokówek. Zdobyła w tym zakresie renomę również poza granicami Polski. Posiada bogate archiwum fotografii o tematyce przyrodniczej, krajoznawczej i reklamowej, w większości dotyczących Warmii i Mazur. Tematem większości albumów i przewodników wydawanych w polskiej, angielskiej, niemieckiej i francuskiej wersji językowej jest region warmińsko-mazurski, w tym także Olsztyn. Oprócz tradycyjnej działalności wydawniczej oficyna świadczy usługi fotograficzne i poligraficzne.

Publikacje

Publikacjeagencjamazury.jpg

Do autorów stale współpracujących z „Mazurami” należą: Bożena Ulewicz, Stanisław Achremczyk, Krzysztof Panasik, Krzysztof Wojciechowski. Fotografie do prawie wszystkich albumów wykonał Andrzej Stachurski. Najważniejsze tytuły to: Warmia i Mazury - przewodnik po regionie z tekstem Stanisława Achremczyka, Jana Bałdowskiego, album Ryszarda Czerwińskiego i Mieczysława Wieliczki Znad Warmii i Mazur, Mazurskie impresje, Malownicza kraina Warmia i Mazury z tekstem Krzysztofa Panasika, Żubr (2003), Tajemnice morskich głębin (2003), album Polska z tekstem Bożeny Ulewicz. Z wydawnictw dotyczących miejscowości regionu należy wymienić: Gietrzwald z tekstem Bożeny Ulewicz, Świętą Lipkę z opisem Jerzego Paszendy, Frombork z tekstem Jana Bałdowskiego.[1]

Przypisy

  1. Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka, Olsztyn, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006, s. 614-615.

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan: Ruch wydawniczy w Olsztynie / Jan Chłosta // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka / praca zbiorowa pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.

Zobacz też