Bitwa pod Heilsbergiem 2012: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „== Organizatorzy == *Lidzbarski Dom Kultury *Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej == Przebieg == Tegoroczna Bitwa Napoleońska odbyła się w dniach 8-1…”)
 
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 +
Rekonstrukcja jednej  z największych bitew napoleońskich na terenach dzisiejszej Polski, która miała miejsce 10 czerwca 1807 r. na obszarze dzisiejszego Lidzbarka Warmińskiego. Corocznie odbywa się jej inscenizacja zwana [[Bitwa pod Heilsbergiem|Bitwą pod Heilsbergiem]]
 +
 
== Organizatorzy  ==
 
== Organizatorzy  ==
  
*Lidzbarski Dom Kultury  
+
*[[Lidzbarski Dom Kultury]]
*Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej
+
*[[ewim:Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej|Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej]]
  
 
== Przebieg  ==
 
== Przebieg  ==
  
Tegoroczna Bitwa Napoleońska odbyła się w dniach 8-10 czerwca. Już w piątek od godziny 16 rozbijano obozy i rejestrowano rekonstruktorów na poligonie przy ul. Orneckiej, a w tym samym czasie w Lidzbarskim Domu Kultury odbywał się Przegląd Amatorskich Inscenizacji Historycznych, w którym udział wzięły przedszkola: "Miś" (Urodziny Kubusia Puchatka), "Piąteczka" (Legenda o jeziorze Wielochowskim), Przedszkole nr 6 (Czarownice z Łysej Góry). Nagrody wręczali przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych: dowódca 9 Pułku Muszkieterskiego Sławomir Skowronek oraz żołnierz 9 Pułku Muszkieterskiego Mariusz Gryszkiewicz. Celem przeglądu było promowanie i zachowanie od zapomnienia legendarnych wydarzeń, opowieści historycznych, legend czy bajek, a w szczególności dobra zabawa...
+
Bitwa odbyła się w dniach 8-10 czerwca 2012 r.. Już w piątek od godziny 16.00 rozbijano obozy i rejestrowano rekonstruktorów na poligonie przy ul. Orneckiej, a w tym samym czasie w [[Lidzbarski Dom Kultury|Lidzbarskim Domu Kultury]] odbywał się [[Przegląd Amatorskich Inscenizacji Historycznych w Lidzbarku Warmińskim]], w którym udział wzięły przedszkola: "Miś" (Urodziny Kubusia Puchatka), "Piąteczka" (Legenda o jeziorze Wielochowskim), Przedszkole nr 6 (Czarownice z Łysej Góry). Nagrody wręczali przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych: dowódca 9 Pułku Muszkieterskiego Sławomir Skowronek oraz żołnierz 9 Pułku Muszkieterskiego Mariusz Gryszkiewicz. Celem przeglądu było promowanie i zachowanie od zapomnienia legendarnych wydarzeń, opowieści historycznych, legend czy bajek oraz dobra zabawa.O godz. 21.00 odbył się w centrum miasta happening z udziałem grupy happeningowej "Zdarzak" oraz grupy rekonstruktorów. Mieszkańcy miasta mogli podziwiać wkroczenie wojsk francuskich do miasta, starcie z broniącymi wojskami rosyjsko-pruskimi, panikę mieszkańców. Jest to nowy element wprowadzony do Bitwy, całkowicie improwizowany. 9 czerwca na terenie zielonym przy ul. Orneckiej od godziny 12.00 rozstawiono targi rękodzieła, punkty z gastronomią, zabawkami. Na scenie prezentowali się wokaliści, Studia Tańca Be Free, a także zespoły Sodium, Melmak. O godz. 16.00 (na poligonie przy ul. Orneckiej) odbyła się VI inscenizacja bitwy z 10 czerwca 1807 roku w wykonaniu ponad 100 rekonstruktorów (piechota, artyleria, kawaleria) z kraju i zagranicy. Przed rekonstrukcją bitwy zaprezentowali się żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku zwiadowczego, a po bitwie wszyscy chętni mogli zwiedzać obóz rekonstruktorów.
Natomiast o godz. 21.00 odbył się w centrum miasta happening z udziałem grupy happeningowej "Zdarzak" oraz grupy rekonstruktorów. Mieszkańcy miasta mogli podziwiać wkroczenie wojsk francuskich do miasta, starcie z broniącymi wojskami rosyjsko-pruskimi, panikę mieszkańców. Jest to nowy element wprowadzony do Bitwy, który planujemy rozwinąć. W tym roku był całkowicie improwizowany. Cieszymy się, że udało nam się zgromadzić sporo odbiorców, którym się spodobał. Także już za rok, spora dawka akcji zostanie przeniesiona do centrum naszego miasta.
 
 
   
 
   
9 czerwca na terenie zielonym przy ul. Orneckiej od godziny 12 rozstawiono targi rękodzieła, punkty z gastronomią, zabawkami. Na scenie prezentowali się wokaliści, Studia Tańca Be Free, a także zespoły z rockowym kopnięciem: Sodium, Melmak. O godz. 16 (na poligonie przy ul. Orneckiej) odbyła się VI inscenizacja bitwy z 10 czerwca 1807 roku w wykonaniu ponad 100 rekonstruktorów (piechota, artyleria, kawaleria) z kraju i zagranicy. Przed rekonstrukcją bitwy zaprezentowali się żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku zwiadowczego, a po bitwie wszyscy chętni mogli zwiedzać obóz rekonstruktorów.
+
10 czerwca odbył się V Turniej Strzelecki z broni czarno prochowej na [[ewim:Lidzbark Warmiński|lidzbarskiej]] strzelnicy LOK (ul. Olsztyńska).
 
10 czerwca odbył się V Turniej Strzelecki z broni czarno prochowej na strzelnicy LOK (ul. Olsztyńska.
 
  
 
== Zobacz też  ==
 
== Zobacz też  ==
  
[https://www.ldk.lidzbarkwarminski.pl strona organizatora]  
+
*[http://www.ldk.lidzbarkwarminski.pl Strona organizatora]  
[http://galeria.lidzbarkwarminski.pl/thumbnails.php?album=394 galeria]
+
*[http://galeria.lidzbarkwarminski.pl/thumbnails.php?album=394 Galeria zdjęć na stronie organizatora]
 +
 
 +
 
 +
 
  
[[Category:Powiat_lidzbarski]] [[Category:Imprezy_plenerowe]] [[Category:Festiwale]] [[Category:Plenery]] [[Category:2011-2020]]
+
[[Category:Powiat_lidzbarski]]  
 +
[[Category:Lidzbark Warmiński]]
 +
[[Category:Imprezy plenerowe]]  
 +
[[Category:Inscenizacje i rekonstrukcje]]
 +
[[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 10:49, 8 lip 2014

Rekonstrukcja jednej z największych bitew napoleońskich na terenach dzisiejszej Polski, która miała miejsce 10 czerwca 1807 r. na obszarze dzisiejszego Lidzbarka Warmińskiego. Corocznie odbywa się jej inscenizacja zwana Bitwą pod Heilsbergiem

Organizatorzy

Przebieg

Bitwa odbyła się w dniach 8-10 czerwca 2012 r.. Już w piątek od godziny 16.00 rozbijano obozy i rejestrowano rekonstruktorów na poligonie przy ul. Orneckiej, a w tym samym czasie w Lidzbarskim Domu Kultury odbywał się Przegląd Amatorskich Inscenizacji Historycznych w Lidzbarku Warmińskim, w którym udział wzięły przedszkola: "Miś" (Urodziny Kubusia Puchatka), "Piąteczka" (Legenda o jeziorze Wielochowskim), Przedszkole nr 6 (Czarownice z Łysej Góry). Nagrody wręczali przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych: dowódca 9 Pułku Muszkieterskiego Sławomir Skowronek oraz żołnierz 9 Pułku Muszkieterskiego Mariusz Gryszkiewicz. Celem przeglądu było promowanie i zachowanie od zapomnienia legendarnych wydarzeń, opowieści historycznych, legend czy bajek oraz dobra zabawa.O godz. 21.00 odbył się w centrum miasta happening z udziałem grupy happeningowej "Zdarzak" oraz grupy rekonstruktorów. Mieszkańcy miasta mogli podziwiać wkroczenie wojsk francuskich do miasta, starcie z broniącymi wojskami rosyjsko-pruskimi, panikę mieszkańców. Jest to nowy element wprowadzony do Bitwy, całkowicie improwizowany. 9 czerwca na terenie zielonym przy ul. Orneckiej od godziny 12.00 rozstawiono targi rękodzieła, punkty z gastronomią, zabawkami. Na scenie prezentowali się wokaliści, Studia Tańca Be Free, a także zespoły Sodium, Melmak. O godz. 16.00 (na poligonie przy ul. Orneckiej) odbyła się VI inscenizacja bitwy z 10 czerwca 1807 roku w wykonaniu ponad 100 rekonstruktorów (piechota, artyleria, kawaleria) z kraju i zagranicy. Przed rekonstrukcją bitwy zaprezentowali się żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku zwiadowczego, a po bitwie wszyscy chętni mogli zwiedzać obóz rekonstruktorów.

10 czerwca odbył się V Turniej Strzelecki z broni czarno prochowej na lidzbarskiej strzelnicy LOK (ul. Olsztyńska).

Zobacz też