Strona główna: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 16 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 16: Linia 16:
 
<h1 class="nsglowna">Leksykon Kultury Warmii i Mazur</h1>
 
<h1 class="nsglowna">Leksykon Kultury Warmii i Mazur</h1>
 
<div class="linia"></div>
 
<div class="linia"></div>
 +
[[Image:logoue.jpg|thumb|left|130px]]<br>
 +
Prezentujemy Państwu multimedialny leksykon kultury Warmii i Mazur  - encyklopedię artystów, twórców i działaczy oraz instytucji kultury, organizacji społecznych i wydarzeń kulturalnych z naszego regionu. Zachęcamy, by była ona z poszanowaniem [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl praw autorskich]  wykorzystywana do celów edukacyjnych i promocyjnych.
  
Prezentujemy Państwu multimedialną encyklopedię kultury Warmii i Mazur  - encyklopedię artystów, twórców i działaczy oraz instytucji kultury, organizacji społecznych i wydarzeń kulturalnych z naszego regionu. Zachęcamy, by była ona z poszanowaniem [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl praw autorskich]  wykorzystywana do celów edukacyjnych i promocyjnych.
+
Leksykon Kultury Warmii i Mazur to jedyna w tej skali w całej Polsce multimedialna encyklopedia wiedzy o kulturze regionu. Nasz projekt jest elementem szerszego projektu pod nazwą „Parkowa 2.0”, zrealizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przy wsparciu Unii Europejskiej. Prace nad Leksykonem zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich, obejmującym okres do końca 2011 roku, utworzyliśmy ponad pięć tysięcy haseł obejmujących okres od 1945 roku do dziś. Drugi etap zaczął się 1 stycznia 2012 roku. Od tego czasu każdy może zostać redaktorem Leksykonu, do czego serdecznie zachęcamy.
 
+
W 2015 roku zakończyliśmy I etap integracji Leksykonu z [http://encyklopedia.warmia.mazury.pl Encyklopedią Warmii i Mazur]. Ujednolicona została siatka kategorii i wyszukiwarka. Encyklopedia, jako zbiór nadrzędny, obsługuje również bazę Leksykonu Kultury, a w przyszłości Leksykon stanie się integralną częścią Encyklopedii Warmii i Mazur.  
Leksykon Kultury Warmii i Mazur to jedyna w tej skali w całej Polsce multimedialna encyklopedia wiedzy o kulturze regionu. Encyklopedia jest elementem szerszego projektu pod nazwą „Parkowa 2.0”, realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przy wsparciu Unii Europejskiej. Prace nad Leksykonem zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich, obejmującym okres do końca 2011 roku, utworzyliśmy ponad pięć tysięcy haseł obejmujących okres od 1945 roku do dziś. Drugi etap zaczął się 1 stycznia 2012 roku. Od tego czasu każdy może zostać redaktorem Leksykonu, do czego serdecznie zachęcamy.
 
  
 
<p class="nsg-more">
 
<p class="nsg-more">
Linia 37: Linia 38:
 
">
 
">
  
<h1 class="nsglowna">Artykuł tygodnia</h1>
+
<h1 class="nsglowna">Artykuł wyróżniony</h1>
 
<div class="liniaz"></div>
 
<div class="liniaz"></div>
 
<div class="artygodnia">
 
<div class="artygodnia">
Linia 87: Linia 88:
 
Proponujemy dwa sposoby wprowadzania informacji na strony Leksykonu Kultury.
 
Proponujemy dwa sposoby wprowadzania informacji na strony Leksykonu Kultury.
  
Po pierwsze - macie do dyspozycji [http://www.ceik.eu/leksykon-kultury-warmii-i-mazur-informacje.html ankiety], które można pobrać i wypełnić w edytorze tekstu. Wypełnione ankiety należy przesłać na adres mailowy [mailto:leksykonkultury@ceik.eu leksykonkultury@ceik.eu].
+
Po pierwsze - nadesłanie materiałów na temat osób, miejsc, wydarzeń na adres mailowy [mailto:sekretariat@ceik.eu sekretariat@ceik.eu].
  
 
Drugi sposób to [http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php?title=Specjalna:Zaloguj&type=signup utworzenie swojego konta] w serwisie. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu użytkownik może wprowadzać zmiany w obecnych artykułach oraz tworzyć nowe na zasadach takich samych, jak w Wikipedii. W następnej sekcji znajdziecie link do artykułu, opisującego szczegóły pracy redakcyjnej.  
 
Drugi sposób to [http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php?title=Specjalna:Zaloguj&type=signup utworzenie swojego konta] w serwisie. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu użytkownik może wprowadzać zmiany w obecnych artykułach oraz tworzyć nowe na zasadach takich samych, jak w Wikipedii. W następnej sekcji znajdziecie link do artykułu, opisującego szczegóły pracy redakcyjnej.  
Linia 95: Linia 96:
 
<h1 class="nsglowna">Jak redagować hasło?</h1>
 
<h1 class="nsglowna">Jak redagować hasło?</h1>
 
<div class="liniaz"></div>
 
<div class="liniaz"></div>
Jeśli nie wiesz, jak utworzyć nowe hasło, jak je zredagować, jak poprawić - przeczytaj nasz [http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Instrukcje_i_materia%C5%82y_szkoleniowe_dla_redaktor%C3%B3w#Tworzenie_nowego_has.C5.82a podręcznik].  
+
Jeśli nie wiesz, jak utworzyć nowe hasło, jak je zredagować, jak poprawić - przeczytaj nasze [[Instrukcje i materiały szkoleniowe dla redaktorów]]. <br>
Pamiętaj o zapoznaniu się z naszymi zasadami dotyczącymi praw autorskich - [[LEKSYKON_KULTURY_WARMII_I_MAZUR:Prawa_autorskie |Leksykon Kultury Warmii i Mazur: Prawa autorskie]].
+
Pamiętaj również o zapoznaniu się i przestrzeganiu naszych zasad dotyczących praw autorskich - [[LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR:Informacje prawne#Prawa autorskie|Leksykon Kultury Warmii i Mazur: Prawa autorskie]].
  
  
Linia 106: Linia 107:
  
 
telefon: 89 513 17 30 <br />
 
telefon: 89 513 17 30 <br />
email: [mailto:leksykonkultury@ceik.eu leksykonkultury@ceik.eu]
+
email: [mailto:sekretariat@ceik.eu sekretariat@ceik.eu]
  
 
[http://www.ceik.eu www.ceik.eu]
 
[http://www.ceik.eu www.ceik.eu]
 +
[http://www.ceik.eu/o-nas/stan-dostepnosci-cyfrowej.html Stan dostępności cyfrowej]
 
</div>
 
</div>
 
<br style="clear:both;" />
 
<br style="clear:both;" />
 
</div>
 
</div>

Aktualna wersja na dzień 08:01, 30 sie 2024

Leksykon Kultury Warmii i Mazur

Logoue.jpg

Prezentujemy Państwu multimedialny leksykon kultury Warmii i Mazur - encyklopedię artystów, twórców i działaczy oraz instytucji kultury, organizacji społecznych i wydarzeń kulturalnych z naszego regionu. Zachęcamy, by była ona z poszanowaniem praw autorskich wykorzystywana do celów edukacyjnych i promocyjnych.

Leksykon Kultury Warmii i Mazur to jedyna w tej skali w całej Polsce multimedialna encyklopedia wiedzy o kulturze regionu. Nasz projekt jest elementem szerszego projektu pod nazwą „Parkowa 2.0”, zrealizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przy wsparciu Unii Europejskiej. Prace nad Leksykonem zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich, obejmującym okres do końca 2011 roku, utworzyliśmy ponad pięć tysięcy haseł obejmujących okres od 1945 roku do dziś. Drugi etap zaczął się 1 stycznia 2012 roku. Od tego czasu każdy może zostać redaktorem Leksykonu, do czego serdecznie zachęcamy. W 2015 roku zakończyliśmy I etap integracji Leksykonu z Encyklopedią Warmii i Mazur. Ujednolicona została siatka kategorii i wyszukiwarka. Encyklopedia, jako zbiór nadrzędny, obsługuje również bazę Leksykonu Kultury, a w przyszłości Leksykon stanie się integralną częścią Encyklopedii Warmii i Mazur.

Dowiedz się więcej

Artykuł wyróżniony

Janusz laddy.jpg

Janusz Laddy

(1935-2023) – współtwórca kultury olsztyńskiej, muzyk, kompozytor, aktor, założyciel, kierownik artystyczny i organizacyjny zespołu harcerskiego” Arabeska”.

Przeczytaj całość


Wybór kategorii

Data

1201-1300 · 1301-1400 · 1401-1500 · 1501-1600 · 1601-1700 · 1701-1800 · 1801-1918 · 1919-1944 · 1945-1989 · 1990- ·

Miejsce

Elbląg · Olsztyn ·

bartoszycki - braniewski - działdowski - elbląski - ełcki - giżycki - gołdapski - iławski - kętrzyński - lidzbarski - mrągowski - nidzicki - nowomiejski - olecki - olsztyński - ostródzki - piski - szczycieński - węgorzewski

Ludzie kultury

Aktorzy i reżyserzy · Badacze historii i kultury · Bibliotekarze i księgarze · Dziennikarze i publicyści · Działacze społeczni · Fotograficy · Filmowcy · Graficy i rysownicy · Konserwatorzy zabytków i muzealnicy · Malarze · Muzycy, kompozytorzy i piosenkarze · Organizatorzy i animatorzy kultury · Pisarze i poeci · Projektanci i architekci · Rękodzielnicy · Rzeźbiarze · Tancerze · Tłumacze · Twórcy ludowi · Wielkie postaci Warmii i Mazur · Wydawcy

Zespoły i grupy

Bractwa rycerskie i rekonstruktorzy · Chóry i orkiestry · Grupy literackie · Grupy plastyczne · Grupy taneczne · Grupy teatralne · Grupy fotograficzne i filmowe · Kabarety · Kluby dyskusyjne · Stowarzyszenia · Zespoły muzyczne · Zespoły pieśni i tańca ·

Miejsca kultury

Biblioteki i archiwa  . Domy kultury · Filharmonie · Galerie · Kina · Muzea · Ośrodki naukowe · Teatry · Szkoły artystyczne · Wydawnictwa ·

Media

Czasopisma  . Portale internetowe  . Stacje radiowe i telewizyjne  .

Wydarzenia

Festiwale · Imprezy plenerowe  · Inscenizacje i rekonstrukcje · Kiermasze i festyny · Koncerty · Konkursy · Nagrody · Obchody, święta, rocznice · Plenery · Sesje i konferencje · Wystawy

Temat

Animacja kulturalna · Architektura · Bibliotekarstwo · Edytorstwo i księgarstwo · Etnografia · Film · Fotografia · Grafika i rysunek · Historia kultury · Kabaret · Literatura · Malarstwo · Media · Muzealnictwo · Muzyka · Napoleon na Warmii i Mazurach · Performance · Rzemiosło artystyczne · Rzeźba · Sztuka ludowa · Taniec · Teatr · Tkactwo i hafciarstwo

Dzieła

Audycje · Dzieła plastyczne · Filmy · Opracowania naukowe · Pomniki, rzeźby, figury · Spektakle · Utwory literackie · Utwory muzyczne ·

Zabytki

Budownictwo ludowe · Inne obiekty architektury · Kapliczki · Klasztory · Kościoły i kaplice · Obrazy · Organy · Pałace i dwory · Pomniki, rzeźby, figury · Przedmioty sakralne · Zabytki techniki · Zamki biskupie · Zamki kapituły warmińskiej · Zamki krzyżackie ·

Zobacz także stronę: Specjalna:Wyszukiwanie_rozszerzone. To zaawansowana wyszukiwarka, która pozwala wybrać więcej niż jedną kategorię, dzięki czemu wyniki wyszukiwania są o wiele bardziej szczegółowe.



Zostań redaktorem. To proste!

Zachęcamy i zapraszamy do współtworzenia Leksykonu Kultury Warmii i Mazur. Od dziś każdy z Was może stać się współautorem tego zbioru.

Proponujemy dwa sposoby wprowadzania informacji na strony Leksykonu Kultury.

Po pierwsze - nadesłanie materiałów na temat osób, miejsc, wydarzeń na adres mailowy sekretariat@ceik.eu.

Drugi sposób to utworzenie swojego konta w serwisie. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu użytkownik może wprowadzać zmiany w obecnych artykułach oraz tworzyć nowe na zasadach takich samych, jak w Wikipedii. W następnej sekcji znajdziecie link do artykułu, opisującego szczegóły pracy redakcyjnej.

Zapraszamy do współredagowania największej w Polsce regionalnej encyklopedii kultury.

Jak redagować hasło?

Jeśli nie wiesz, jak utworzyć nowe hasło, jak je zredagować, jak poprawić - przeczytaj nasze Instrukcje i materiały szkoleniowe dla redaktorów.
Pamiętaj również o zapoznaniu się i przestrzeganiu naszych zasad dotyczących praw autorskich - Leksykon Kultury Warmii i Mazur: Prawa autorskie.


Kontakt

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
10-233 Olsztyn, ul. Parkowa 1

telefon: 89 513 17 30
email: sekretariat@ceik.eu

www.ceik.eu Stan dostępności cyfrowej