Olsztyńskie Noce Bluesowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 9 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:onb_logo.jpg|thumb|right|300px|Znakiem rozpoznawczym Olsztyńskich Nocy Bluesowych jest nietoperz<br>Źródło: zbiory WBP w Olsztynie ]]
+
[[Image:Plakat ONB 2015.jpg|thumb|right|365px|Plakat Olsztyńskich Nocy Bluesowych w 2015 roku<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn]]
Międzynarodowy festiwal bluesowy organizowany w Olsztynie od 1984 r.
+
[[Image:Scena ONB 2014.jpg|thumb|right|365px|Scena główna Olsztyńskich Nocy Bluesowych w 2014 roku<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn]]
 +
[[Image:Popovic 2013.jpg|thumb|right|365px|Ana Popović podczas Olsztyńskich Nocy Bluesowych w 2013 roku<br>Źródło: Archiwum MOK Olsztyn]]
 +
Międzynarodowy festiwal bluesowy organizowany w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]], którego pierwsza edycja odbyła się latem 1984 roku.<br>
 +
Od 1999 roku organizatorem wydarzenia jest [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie]], a dyrektorem – [[Marek Marcinkowski]].
  
==Organizatorzy==
+
==Historia==
*[[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie]]
+
Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce, którego rdzeń rokrocznie stanowią występy największych krajowych i zagranicznych gwiazd. Ponadto organizowane są otwarte występy młodych formacji, spośród których najlepsze zostają zaproszone do występu na scenie głównej podczas kolejnej edycji festiwalu. Nierzadko w paragramie znajdują się też różnego rodzaju imprezy towarzyszące, tj. spotkania, prelekcje, wystawy itp.
*[[Marek Marcinkowski]] – dyrektor artystyczny festiwalu
+
 
 +
Pierwszą edycję Olsztyńskich Nocy Bluesowych zorganizowano w sierpniu 1984 roku. Wówczas na olsztyńskiej scenie wystąpiły gwiazdy polskiego bluesa: Tadeusz Nalepa, bluesowy big band Irka Dudka, Kasa Chorych, Paweł Ostafil oraz Jan „Kyks” Skrzek, grupa Leszka Windera, zespół Dżem oraz młode wtedy formacje: Easy Rider, Free Blues Band czy dopiero co powstałe wrocławskie Ostatnie Takie Trio. Festiwal od samego początku jest imprezą międzynarodową – podczas pierwszej edycji wystąpił Champion Jack Dupreee.
 +
 
 +
Po drugiej edycji festiwalu, która odbyła się w 1985 roku, nastąpiła dziewięcioletnia przerwa w historii Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Festiwal wznowiono dopiero w 1994 roku. W latach 1994-1998 organizatorem wydarzenia była Agencja Koncertowa „Hiton” i Zenon Żelepień. Od 1999 roku organizatorem jest [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie]].
  
==Historia==
+
Na przestrzeni lat koncerty odbywały się w różnych miejscach. Pierwsza edycja odbyła się w fosie [[Zamek w Olsztynie|zamkowej]], druga (ze względu na skargi mieszkańców Starego Miasta) została przeniesiona na stadion Stomilu. W 1994 roku koncerty zorganizowano w Hali Widowiskowo-Sportowej „Urania”, a rok później nad jeziorem Ukiel. W 1996 roku Olsztyńskie Noce Bluesowe powróciły do fosy [[Zamek w Olsztynie|zamkowej]]. Impreza tradycyjnie odbywa się w olsztyńskim amfiteatrze w pierwszej połowie lipca, w ramach [[Olsztyńskie Lato Artystyczne|Olsztyńskiego Lata Artystycznego]].
Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych festiwali bluesowych w Polsce. Obok koncertów gwiazd organizowane są również występy młodych kapel, spośród których najlepsza zostaje zaproszona do udziału w kolejnej edycji festiwalu.
 
<br>Pierwszą edycję zorganizowano w sierpniu 1984 r. Już wówczas na olsztyńskiej scenie wystąpiły gwiazdy polskiego bluesa: Tadeusz Nalepa, bluesowy big band Irka Dudka, Kasa Chorych, Paweł Ostafil oraz Jan „Kyks” Skrzek, grupa Leszka Windera, zespół Dżem oraz młode wtedy formacje: Easy Rider, Free Blues Band, czy dopiero co powstałe wrocławskie Ostatnie Takie Trio. Olsztyńskie Noce Bluesowe od swoich początków są imprezą międzynarodową – podczas pierwszej edycji wystąpił Champion Jack Dupreee.
 
<br>Po drugiej edycji festiwalu (1985 r.) nastąpiła dziewięcioletnia przerwa w historii Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Festiwal wznowiono w 1994 r. Organizatorem w latach 1994-1998 była Agencja Koncertowa „Hiton” i [[Zenon Żelepień]]. Od 1999 r. organizatorem jest [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie]].
 
<br>Początkowo koncerty organizowano w różnych miejscach. Pierwsza edycja odbyła się w fosie zamkowej, druga (ze względu na skargi mieszkańców Starego Miasta) została przeniesiona na stadion Stomilu. W 1994 r. koncerty zorganizowano w Hali „Urania”, w 1995 r. nad jeziorem Ukiel. W 1996 r. Olsztyńskie Noce Bluesowe powróciły do fosy zamkowej.
 
<br>Impreza tradycyjnie odbywa się w drugi weekend lipca w ramach [[Olsztyńskie Lato Artystyczne|Olsztyńskiego Lata Artystycznego]].
 
  
 
==Edycje==
 
==Edycje==
*[[I Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[http://www.blues.olsztyn.pl/old/1984.html Olsztyńskie Noce Bluesowe 1984]
*[[II Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[http://www.blues.olsztyn.pl/old/1985.html Olsztyńskie Noce Bluesowe 1985]
*[[III Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 1994]]
*[[IV Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 1995]]
*[[V Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 1996]]
*[[VI Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 1997]]
*[[VII Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 1998]]
*[[VIII Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 1999]]
*[[IX Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2000]]
*[[X Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2001]]
*[[XI Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2002]]
*[[XII Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2003]]
*[[XIII Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2004]]
*[[XIV Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2005]]
*[[XV Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2006]]
*[[XVI Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2007]]
*[[XVII Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2008]]
*[[XVIII Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[[Olsztyńskie Noce Bluesowe 2009]]
*[[XIX Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[http://www.blues.olsztyn.pl/old/2010.html Olsztyńskie Noce Bluesowe 2010]
*[[XX Olsztyńskie Noce Bluesowe]]
+
*[http://www.blues.olsztyn.pl/old/2011.html Olsztyńskie Noce Bluesowe 2011]
 +
*[http://www.blues.olsztyn.pl/old/2012.html Olsztyńskie Noce Bluesowe 2012]
 +
*[http://www.blues.olsztyn.pl/program_2013.html Olsztyńskie Noce Bluesowe 2013]
 +
*[http://www.blues.olsztyn.pl/2014_program.html Olsztyńskie Noce Bluesowe 2014]
 +
*[http://www.blues.olsztyn.pl/2015_program.html Olsztyńskie Noce Bluesowe 2015]
  
==Nagrody i odznaczenia==
+
==Nagrody==
Impreza została czterokrotnie wyróżniona przez magazyn „Twój Blues” nagrodą za najlepszą bluesową imprezę roku (2003, 2005, 2006) oraz osobno za koncert Otisa Claya w 2009 r. uznany za najważniejsze wydarzenie bluesowe w Polsce w 2009 r.
+
Impreza została czterokrotnie wyróżniona przez czytelników kwartalnika „Twój Blues” nagrodą dla najlepszej bluesową imprezy roku (2003, 2005, 2006, 2014) oraz osobno za koncert Otisa Claya w 2009 roku. Występ został uznany za najważniejsze wydarzenie bluesowe w Polsce w 2009 roku.
  
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
Podczas pierwszej edycji festiwalu nie wpuszczono na scenę Nocnej Zmiany Bluesa (zespół nie zgłosił się wcześniej, przyjechał dopiero w dniu rozpoczęcia festiwalu).
+
Podczas pierwszej edycji festiwalu nie wpuszczono na scenę Nocnej Zmiany Bluesa (zespół nie zgłosił się wcześniej, przyjechał dopiero w dniu rozpoczęcia festiwalu).<br>
<br>W 1995 r. koncerty zorganizowano na przystani ośrodka „Mors-Sport” na estradzie-pontonie. Artystów od widowni dzieliło wówczas 20-30 metrów, a mimo to niektórzy z widzów sforsowali zaporę wodną.
+
W 1995 roku koncerty zorganizowano w przystani ośrodka „Mors-Sport” na nietypowej estradzie-pontonie. Artystów od widowni dzieliło wówczas 20-30 metrów, a mimo to niektórzy widzowie sforsowali zaporę wodną.
 +
 
 +
==Multimedia==
 +
<youtube>_BQ38bI9i-c</youtube><br>
 +
Koncert zespołu Dżem zarejestrowany podczas pierwszej edycji Olsztyńskich Nocy Bluesowych w 1984 roku
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
#Kajot: ''Blues w Olsztynie po raz dwudziesty : gwiazdy znów świecą na Olsztyńskich Nocach Bluesowych'' / Kajot. – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 2011, nr 154, dod. „Gazeta Bluesowa”, s. 2b-3b.
+
#Kajot: ''Blues w Olsztynie po raz dwudziesty: gwiazdy znów świecą na Olsztyńskich Nocach Bluesowych'' / Kajot. – Il. // „Gazeta Olsztyńska” 2011, nr 154, dod. „Gazeta Bluesowa”, s. 2b-3b.
#Marcinkowski, Marek: ''Blues – znak firmowy Olsztyna'' / Marek Marcinkowski ; rozm. Stanisław Brzozowski. – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 2011, nr 70, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 1181, s. 2.
+
#kr: ''Pamiętny jubileusz'' / kr // „Gazeta Olsztyńska” 2006, nr 155, dod. „Olsztyńskie Noce Bluesowe”, s. 1.
 +
#''Koleje losu Nocy Bluesowych: różne miejsca i zmienna pogoda, czyli...'' // „Gazeta Olsztyńska” 2007, nr 153, dod. „Gazeta Bluesowa”, s. 2a-3a.
 +
#''Podróż w czasie i przestrzeni'' // „Gazeta Olsztyńska” 2008, nr 159, dod. „Gazeta Bluesowa”, s. 1b.
 +
#Kajot: ''Olsztyńskie Noce Bluesowe 1984-2011'' / Kajot // „Nasz Olsztyniak” 2011, nr 831, s. 6-7.  
 +
#Marcinkowski, Marek: ''Blues – znak firmowy Olsztyna'' / Marek Marcinkowski; rozm. Stanisław Brzozowski // „Gazeta Olsztyńska” 2011, nr 70, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 1181, s. 2.
 +
#Informacje zamieszczone przez MOK Olsztyn.
  
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
*[http://www.blues.olsztyn.pl/index.html strona internetowa festiwalu]
+
*Strona internetowa Olsztyńskich Nocy Bluesowych: [http://www.blues.olsztyn.pl/index.html www.blues.olsztyn.pl]
 
+
*Strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie: [http://www.mok.olsztyn.pl/ www.mok.olsztyn.pl]
==Multimedia==
 
<youtube>_BQ38bI9i-c</youtube>
 
Koncert zespołu Dżem zarejestrowany podczas [[I Olsztyńskie Noce Bluesowe|I Olsztyńskich Nocy Bluesowych]] w 1984 r.
 
  
 
[[Category:Muzyka]]
 
[[Category:Muzyka]]
Linia 57: Linia 68:
 
[[Category:Festiwale]]
 
[[Category:Festiwale]]
 
[[Category:Olsztyn]]
 
[[Category:Olsztyn]]
[[Category:1981-1990]]
+
[[Category:1945-1989]]
[[Category:1991-2000]]
+
[[Category:1990-]]
[[Category:2001-2010]]
 
[[Category:2011-2020]]
 

Aktualna wersja na dzień 08:49, 21 sie 2015

Plakat Olsztyńskich Nocy Bluesowych w 2015 roku
Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
Scena główna Olsztyńskich Nocy Bluesowych w 2014 roku
Źródło: Archiwum MOK Olsztyn
Ana Popović podczas Olsztyńskich Nocy Bluesowych w 2013 roku
Źródło: Archiwum MOK Olsztyn

Międzynarodowy festiwal bluesowy organizowany w Olsztynie, którego pierwsza edycja odbyła się latem 1984 roku.
Od 1999 roku organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, a dyrektorem – Marek Marcinkowski.

Historia

Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce, którego rdzeń rokrocznie stanowią występy największych krajowych i zagranicznych gwiazd. Ponadto organizowane są otwarte występy młodych formacji, spośród których najlepsze zostają zaproszone do występu na scenie głównej podczas kolejnej edycji festiwalu. Nierzadko w paragramie znajdują się też różnego rodzaju imprezy towarzyszące, tj. spotkania, prelekcje, wystawy itp.

Pierwszą edycję Olsztyńskich Nocy Bluesowych zorganizowano w sierpniu 1984 roku. Wówczas na olsztyńskiej scenie wystąpiły gwiazdy polskiego bluesa: Tadeusz Nalepa, bluesowy big band Irka Dudka, Kasa Chorych, Paweł Ostafil oraz Jan „Kyks” Skrzek, grupa Leszka Windera, zespół Dżem oraz młode wtedy formacje: Easy Rider, Free Blues Band czy dopiero co powstałe wrocławskie Ostatnie Takie Trio. Festiwal od samego początku jest imprezą międzynarodową – podczas pierwszej edycji wystąpił Champion Jack Dupreee.

Po drugiej edycji festiwalu, która odbyła się w 1985 roku, nastąpiła dziewięcioletnia przerwa w historii Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Festiwal wznowiono dopiero w 1994 roku. W latach 1994-1998 organizatorem wydarzenia była Agencja Koncertowa „Hiton” i Zenon Żelepień. Od 1999 roku organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Na przestrzeni lat koncerty odbywały się w różnych miejscach. Pierwsza edycja odbyła się w fosie zamkowej, druga (ze względu na skargi mieszkańców Starego Miasta) została przeniesiona na stadion Stomilu. W 1994 roku koncerty zorganizowano w Hali Widowiskowo-Sportowej „Urania”, a rok później nad jeziorem Ukiel. W 1996 roku Olsztyńskie Noce Bluesowe powróciły do fosy zamkowej. Impreza tradycyjnie odbywa się w olsztyńskim amfiteatrze w pierwszej połowie lipca, w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Edycje

Nagrody

Impreza została czterokrotnie wyróżniona przez czytelników kwartalnika „Twój Blues” nagrodą dla najlepszej bluesową imprezy roku (2003, 2005, 2006, 2014) oraz osobno za koncert Otisa Claya w 2009 roku. Występ został uznany za najważniejsze wydarzenie bluesowe w Polsce w 2009 roku.

Ciekawostki

Podczas pierwszej edycji festiwalu nie wpuszczono na scenę Nocnej Zmiany Bluesa (zespół nie zgłosił się wcześniej, przyjechał dopiero w dniu rozpoczęcia festiwalu).
W 1995 roku koncerty zorganizowano w przystani ośrodka „Mors-Sport” na nietypowej estradzie-pontonie. Artystów od widowni dzieliło wówczas 20-30 metrów, a mimo to niektórzy widzowie sforsowali zaporę wodną.

Multimedia


Koncert zespołu Dżem zarejestrowany podczas pierwszej edycji Olsztyńskich Nocy Bluesowych w 1984 roku

Bibliografia

  1. Kajot: Blues w Olsztynie po raz dwudziesty: gwiazdy znów świecą na Olsztyńskich Nocach Bluesowych / Kajot. – Il. // „Gazeta Olsztyńska” 2011, nr 154, dod. „Gazeta Bluesowa”, s. 2b-3b.
  2. kr: Pamiętny jubileusz / kr // „Gazeta Olsztyńska” 2006, nr 155, dod. „Olsztyńskie Noce Bluesowe”, s. 1.
  3. Koleje losu Nocy Bluesowych: różne miejsca i zmienna pogoda, czyli... // „Gazeta Olsztyńska” 2007, nr 153, dod. „Gazeta Bluesowa”, s. 2a-3a.
  4. Podróż w czasie i przestrzeni // „Gazeta Olsztyńska” 2008, nr 159, dod. „Gazeta Bluesowa”, s. 1b.
  5. Kajot: Olsztyńskie Noce Bluesowe 1984-2011 / Kajot // „Nasz Olsztyniak” 2011, nr 831, s. 6-7.
  6. Marcinkowski, Marek: Blues – znak firmowy Olsztyna / Marek Marcinkowski; rozm. Stanisław Brzozowski // „Gazeta Olsztyńska” 2011, nr 70, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 1181, s. 2.
  7. Informacje zamieszczone przez MOK Olsztyn.

Zobacz też