Wacław Gołowicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Added tag: 'Powiat mrągowski')
 
(Nie pokazano 43 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
(1919-1983) - bibliotekarz, działacz społeczny, organizator bibliotekarstwa na Warmii i Mazurach  
+
[[Image:gowa3.jpg|thumb|right|200px|Źródło: Z archiwum MBP w Mrągowie]]
 +
[[Image:wa2.jpg|thumb|right|200px|Tablica poświęcona osobie patrona biblioteki, wmurowana w 1984 r.<br>Fot. Biblioteka Publiczna w Mrągowie]]
 +
[[Image:tabgo.jpg|thumb|right|200px|Tablica dokumentująca pierwsze spotkania autorskie w latach 40-tych.<br>Fot. Biblioteka Miejska w Mrągowie]]
 +
[[Image:gowa.jpg|thumb|right|200px|Wacław Gołowicz z nowym pracownikiem biblioteki w 1966 r.<br>Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie]]
 +
 
 +
(1919-1983) - bibliotekarz, działacz społeczny, organizator bibliotekarstwa na [[ewim:Warmia|Warmii]] i [[ewim:Mazury|Mazurach]], wieloletni dyrektor [[Biblioteka Miejska im. Wacława Gołowicza w Mrągowie |Biblioteki Publicznej w Mrągowie]]
  
 
== Biografia  ==
 
== Biografia  ==
Urodził się 20 października 1918 r. we wsi Rzechowo Wielkie koło Makowa Mazowieckiego. Jako 20-letni chłopiec brał udział w Kampanii Wrześniowej. Od 1949 r. pracował na Warmii i Mazurach. Zmarł wieku 64 lat, 18 marca 1983 r.  
+
Urodził się 20 października 1918 r. we wsi Rzechowo Wielkie koło Makowa Mazowieckiego. Jako dwudziestolatek brał udział w Kampanii Wrześniowej. Od 1949 r. pracował na Warmii i Mazurach. Zmarł wieku 64 lat, 18 marca 1983 r.
  
 
== Działalność  ==
 
== Działalność  ==
Od 1949 r. pracował w filii Urzędu Gminy Bisztynek w Grzędzie. Tam też zaczął prowadzić punkt biblioteczny, a następnie Bibliotekę Gminną. W 1950 r. został wytypowany na kurs dla kierowników bibliotek powiatowych w Jarocinie. Po jego ukończeniu objął kierownictwo [[Biblioteka Powiatowa w Mrągowie |Biblioteki Powiatowej w Mrągowie]]. Na tym stanowisku pracował, aż do przejścia na emeryturę w 1980 r. Od 1975 r. pełnił w tej instytucji funkcje dyrektora. W polu jego zainteresowań pozostawały: literatura regionalna, dokumenty życia społecznego, organizacja bibliotek i dokumentacja ich pracy, a także popularyzacja zbiorów. Prowadził działalność szkoleniową dla bibliotekarzy organizowaną przez [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie |Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie]]. Był cenionym na terenie Mrągowa działaczem społecznym, współorganizatorem miejscowego muzeum regionalnego.  
+
Od 1949 r. pracował w filii Urzędu [[ewim:Gmina Bisztynek|Gminy Bisztynek]] w [[ewim:Grzęda|Grzędzie]]. W tym samym roku został kierownikiem punktu bibliotecznego, a następnie Biblioteki Gminnej w [[ewim:Bisztynek|Bisztynku]]. W 1950 r. został wytypowany na kurs dla kierowników bibliotek powiatowych w Jarocinie. Po jego ukończeniu, 1 września 1950 r. objął kierownictwo w [[Biblioteka Miejska im. Wacława Gołowicza w Mrągowie |Powiatowej Bibliotece Publicznej w Mrągowie]]. Na tym stanowisku pracował dwadzieścia dziewięć lat, aż do przejścia na emeryturę w 1980 r. Od 1975 r. pełnił w tej instytucji funkcję dyrektora. W polu jego zainteresowań pozostawały: literatura regionalna, dokumenty życia społecznego, organizacja bibliotek i dokumentacja ich pracy, a także popularyzacja zbiorów. W połowie lat 50-tych zrodziła się u Wacława Gołowicza pasja fotografowania, która przyniosła kierowanej przez niego placówce olbrzymie korzyści. Na negatywach i przeźroczach zachowały się materiały biblioteczne z pierwszych lat organizacji i działalności bibliotek mrągowskich: reprodukcje plakatów bibliotecznych, wykresów, wystaw książkowych, unikalnych druków i rękopisów. Sporządził z nich albumy służące jako pomoc metodyczna dla bibliotekarzy poszukujących rozwiązań do nowych form popularyzacji zbiorów bibliotecznych. Wysoką wartość użytkową stanowią opracowane bibliotecznie negatywy (450 kopert). Dokumentował też ważniejsze wydarzenia z życia Mrągowa, charakterystyczne dla ziemi mrągowskiej obiekty i zakątki geograficzne. Organizował serie wystaw fotograficznych. Prowadził także działalność szkoleniową dla bibliotekarzy organizowaną przez [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie |Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie]]. Był cenionym na terenie Mrągowa działaczem społecznym, współorganizatorem miejscowego muzeum regionalnego.  
  
 
== Publikacje  ==
 
== Publikacje  ==
Był autorem szeregu artykułów o tematyce bibliotekarskiej, m.in. w czasopismach „[[Bibliotekarz]]”, „[[Bibliotekarz Olsztyński]]”, „[[Głos Olsztyński]]”, „Poradnik Bibliotekarza”, „[[Warmia i Mazury]]”. Napisał również wspomnienia z walk wrześniowych.  
+
Wacław Gołowicz gromadził i archiwizował materiały i publikacje dotyczące [[ewim:Mrągowo|Mrągowa]]. Zgromadzone eksponaty stały się zaczątkiem [[Muzeum Ziemi Mrągowskiej]], które powstało w 1969 r. Na ich podstawie opracował monografie biblioteki mrągowskiej ''Mrągowskie biblioteki publiczne. Cz. I — lata 1946-1950. Organizacja i działalność'', ''Mrągowskie biblioteki publiczne w latach 1946-1954. Kronika'', ''30 lat rozwoju mrągowskich bibliotek publicznych (1946-1975)'' i wiele innych prac dokumentacyjnych. Opublikował ponadto około czterdziestu artykułów w różnych czasopismach (zawodowych, lokalnych, ogólnokrajowych). Zadebiutował na łamach „[[Głos Olsztyński |Głosu Olsztyńskiego]]” artykułem ''Bibliotekarze realizują swoje zobowiązania'', który ukazał się 7 listopada 1955 r. Tematyka jego wystąpień prasowych była bardzo różnorodna. Najczęściej dzielił się swoimi doświadczeniami z pracy zawodowej i społecznej. Ponadto poruszał zagadnienia bieżące i historyczne dotyczące życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego Mrągowa oraz regionu warmińsko-mazurskiego. Publikował na łamach takich czasopism jak: „[[Bibliotekarz]]”, „[[Bibliotekarz Olsztyński]]”, „[[Głos Olsztyński]]”, „Poradnik Bibliotekarza”, „[[Warmia i Mazury]]”. Napisał również wspomnienia z walk wrześniowych.
 +
 
 +
==Ciekawostki==
 +
OD 1984 r. [[Biblioteka Publiczna w Mrągowie]] nosi imię Wacława Gołowicza.
  
 
== Nagrody i odznaczenia  ==
 
== Nagrody i odznaczenia  ==
Linia 20: Linia 28:
  
 
== Bibliografia  ==
 
== Bibliografia  ==
#Burakowski, Jan: ''Bibliotekarz z powołania'' /Jan Burakowski // „Gazeta Olsztyńska”. – 1983, nr 83, s. 6.  
+
#Burakowski, Jan: ''Bibliotekarz z powołania'' / Jan Burakowski // „Gazeta Olsztyńska”. – 1983, nr 83, s. 6.  
#Burakowski, Jan: ''Wacław Gołowicz laureatem nagrody wojewódzkiej'' /Jan Burakowski // „Bibliotekarz”. – 1967, nr 6, s. 189.
+
#Burakowski, Jan: ''Wacław Gołowicz laureatem nagrody wojewódzkiej'' / Jan Burakowski // „Bibliotekarz”. – 1967, nr 6, s. 189.
#Burakowski, Jan: ''Wacław Gołowicz (20 X 1919 – 18 III 1983)'' /Jan Burakowski // „Bibliotekarz Olsztyński”. – 1983, nr 1, s. 60-62, bibliogr.
+
#Burakowski, Jan: ''Wacław Gołowicz (20 X 1919 – 18 III 1983)'' / Jan Burakowski // „Bibliotekarz Olsztyński”. – 1983, nr 1, s. 60-62, bibliogr.
[[Category:Powiat mrągowski]]
+
#Duszak, Jolanta: ''Pomnik. O Wacławie Gołowiczu'' / Jolanta Duszak // „Bibliotekarz Olsztyński”. - 1996, nr jubileuszowy, s. 93-95.
 +
 
 +
==Zobacz też==
 +
*Mikołajczyk, Maria: [http://www.wbp.olsztyn.pl/~leksykon/prezentacja_wg.pdf ''Wacław Gołowicz. Patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mrągowie''] - prezentacja PDF
 +
 
 +
[[Category:Bibliotekarze i księgarze|Gołowicz,Wacław]]
 +
[[Category:Działacze społeczni|Gołowicz,Wacław]]
 +
[[Category:Organizatorzy i animatorzy kultury|Gołowicz,Wacław]][[Category:Bibliotekarstwo|Gołowicz,Wacław]][[Category:Powiat mrągowski|Gołowicz,Wacław]]
 +
[[Category:Mrągowo|Gołowicz,Wacław]]
 +
[[Category:1945-1989|Gołowicz,Wacław]]

Aktualna wersja na dzień 10:51, 18 lip 2014

Źródło: Z archiwum MBP w Mrągowie
Tablica poświęcona osobie patrona biblioteki, wmurowana w 1984 r.
Fot. Biblioteka Publiczna w Mrągowie
Tablica dokumentująca pierwsze spotkania autorskie w latach 40-tych.
Fot. Biblioteka Miejska w Mrągowie
Wacław Gołowicz z nowym pracownikiem biblioteki w 1966 r.
Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie

(1919-1983) - bibliotekarz, działacz społeczny, organizator bibliotekarstwa na Warmii i Mazurach, wieloletni dyrektor Biblioteki Publicznej w Mrągowie

Biografia

Urodził się 20 października 1918 r. we wsi Rzechowo Wielkie koło Makowa Mazowieckiego. Jako dwudziestolatek brał udział w Kampanii Wrześniowej. Od 1949 r. pracował na Warmii i Mazurach. Zmarł wieku 64 lat, 18 marca 1983 r.

Działalność

Od 1949 r. pracował w filii Urzędu Gminy Bisztynek w Grzędzie. W tym samym roku został kierownikiem punktu bibliotecznego, a następnie Biblioteki Gminnej w Bisztynku. W 1950 r. został wytypowany na kurs dla kierowników bibliotek powiatowych w Jarocinie. Po jego ukończeniu, 1 września 1950 r. objął kierownictwo w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Mrągowie. Na tym stanowisku pracował dwadzieścia dziewięć lat, aż do przejścia na emeryturę w 1980 r. Od 1975 r. pełnił w tej instytucji funkcję dyrektora. W polu jego zainteresowań pozostawały: literatura regionalna, dokumenty życia społecznego, organizacja bibliotek i dokumentacja ich pracy, a także popularyzacja zbiorów. W połowie lat 50-tych zrodziła się u Wacława Gołowicza pasja fotografowania, która przyniosła kierowanej przez niego placówce olbrzymie korzyści. Na negatywach i przeźroczach zachowały się materiały biblioteczne z pierwszych lat organizacji i działalności bibliotek mrągowskich: reprodukcje plakatów bibliotecznych, wykresów, wystaw książkowych, unikalnych druków i rękopisów. Sporządził z nich albumy służące jako pomoc metodyczna dla bibliotekarzy poszukujących rozwiązań do nowych form popularyzacji zbiorów bibliotecznych. Wysoką wartość użytkową stanowią opracowane bibliotecznie negatywy (450 kopert). Dokumentował też ważniejsze wydarzenia z życia Mrągowa, charakterystyczne dla ziemi mrągowskiej obiekty i zakątki geograficzne. Organizował serie wystaw fotograficznych. Prowadził także działalność szkoleniową dla bibliotekarzy organizowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. Był cenionym na terenie Mrągowa działaczem społecznym, współorganizatorem miejscowego muzeum regionalnego.

Publikacje

Wacław Gołowicz gromadził i archiwizował materiały i publikacje dotyczące Mrągowa. Zgromadzone eksponaty stały się zaczątkiem Muzeum Ziemi Mrągowskiej, które powstało w 1969 r. Na ich podstawie opracował monografie biblioteki mrągowskiej Mrągowskie biblioteki publiczne. Cz. I — lata 1946-1950. Organizacja i działalność, Mrągowskie biblioteki publiczne w latach 1946-1954. Kronika, 30 lat rozwoju mrągowskich bibliotek publicznych (1946-1975) i wiele innych prac dokumentacyjnych. Opublikował ponadto około czterdziestu artykułów w różnych czasopismach (zawodowych, lokalnych, ogólnokrajowych). Zadebiutował na łamach „Głosu Olsztyńskiego” artykułem Bibliotekarze realizują swoje zobowiązania, który ukazał się 7 listopada 1955 r. Tematyka jego wystąpień prasowych była bardzo różnorodna. Najczęściej dzielił się swoimi doświadczeniami z pracy zawodowej i społecznej. Ponadto poruszał zagadnienia bieżące i historyczne dotyczące życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego Mrągowa oraz regionu warmińsko-mazurskiego. Publikował na łamach takich czasopism jak: „Bibliotekarz”, „Bibliotekarz Olsztyński”, „Głos Olsztyński”, „Poradnik Bibliotekarza”, „Warmia i Mazury”. Napisał również wspomnienia z walk wrześniowych.

Ciekawostki

OD 1984 r. Biblioteka Publiczna w Mrągowie nosi imię Wacława Gołowicza.

Nagrody i odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Odznaka Honorowa „Zasłużonym dla Warmii i Mazur”
  • Odznaka Honorowa „Zasłużony Działacza Kultury”
  • Złota Odznaka SBP
  • Nagroda wojewódzka za zasługi w upowszechnianiu kultury
  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki

Bibliografia

  1. Burakowski, Jan: Bibliotekarz z powołania / Jan Burakowski // „Gazeta Olsztyńska”. – 1983, nr 83, s. 6.
  2. Burakowski, Jan: Wacław Gołowicz laureatem nagrody wojewódzkiej / Jan Burakowski // „Bibliotekarz”. – 1967, nr 6, s. 189.
  3. Burakowski, Jan: Wacław Gołowicz (20 X 1919 – 18 III 1983) / Jan Burakowski // „Bibliotekarz Olsztyński”. – 1983, nr 1, s. 60-62, bibliogr.
  4. Duszak, Jolanta: Pomnik. O Wacławie Gołowiczu / Jolanta Duszak // „Bibliotekarz Olsztyński”. - 1996, nr jubileuszowy, s. 93-95.

Zobacz też