Bolesław Gaweł: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:gael.jpg|thumb|right|250px| Źródło: ''Bolesław Gaweł'', Olsztyn, 1969.]]
+
[[Image:gael.jpg|thumb|right|150px| Źródło: ''Bolesław Gaweł'', Olsztyn, 1969.]]
(1902-?) – olsztyński fotograf pochodzenia białoruskiego i malarz amator (malarstwo olejne).
+
(1902-1977) – [[ewim:Olsztyn|olsztyński]] fotograf i malarz amator (malarstwo olejne).
[[Image:gawl2.jpg|thumb|right|250px| Źródło: ''Bolesław Gaweł'', Olsztyn, 1969.]]
+
[[Image:gawl2.jpg|thumb|right|150px| Źródło: ''Bolesław Gaweł'', Olsztyn, 1969.]]
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się 8 marca 1902 r. na Białorusi w rodzinie robotników rolnych – jako 14 z kolei dziecko. W wieku 12 lat został osierocony. Jako 15-letni fabryki Elisawietsgradzie robotnik walczył przeciw oddziałom Denikina, następnie podczas I wojny zaczął wędrówkę przez Ukrainę, po Kaukaz i Krym – po zakończeniu wojny wróciła Białoruś. Wtedy wyuczyłsię zawodu fotografa, zdobywając dyplom mistrza. II wojnę światową spędził na Wołyniu (Ukraina) walcząc w 27 Dywizji Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Partyzanckim i medalem „Zasłużonym na Polu Chwały”. Po wojnie osiedlił się w Olsztynie, pracując w zawodzie fotografa, wtedy też zajął się twórczością artystyczną  – zaczął uprawiać poezję oraz malarstwo. W swoich obrazach utrwalał przede wszystkim piękno przyrody Warmii i Mazur, choć tworzył również portrety. Początkowo uprawiał rysunek piórkiem, po pewnym czasie zaś zaczął malować przy sztalugach w plenerze.<br>
+
Urodził się 8 marca 1902 r. na terenach dzisiejszej Białorusi w rodzinie polskich robotników rolnych – jako 14 z kolei dziecko. Jego rodzice przywędrowali na tamte tereny z Kielecczyzny. W wieku 12 lat został osierocony. Jako 15-letni chłopak pracował w fabryce w Elisawietgradzie. W czasie wojny domowej w Rosji walczył przeciwko oddziałom Denikina, potem zaś  zaczął wędrówkę przez Ukrainę, po Kaukaz i Krym. Po zakończeniu wojny wrócił na Białoruś. Wtedy wyuczył się zawodu fotografa, zdobywając dyplom mistrza. II wojnę światową spędził na Wołyniu (Ukraina) walcząc w szeregach 27 Dywizji Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Partyzanckim i medalem „Zasłużonym na Polu Chwały”. Po wojnie osiedlił się w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]], pracując w zawodzie fotografa, wtedy też zajął się twórczością artystyczną  – zaczął uprawiać poezję oraz malarstwo. W swoich obrazach utrwalał przede wszystkim piękno przyrody Warmii i Mazur, choć tworzył również portrety. Początkowo uprawiał rysunek piórkiem, po pewnym czasie zaś zaczął malować przy sztalugach w plenerze.<br>
Artysta zostawił po sobie też pamiętniki. Brak danych na temat daty śmierci Gawła.
 
  
 +
Artysta swoje bogate życie opisał  we wspomnieniach, wydanych drukiem przez Wydawnictwo "Pojezierze" w książce pt. "Lata włóczęgi". Ukazała się ona w Olsztynie w 1977 r., tuż przed śmiercią Bolesława Gawła.
 +
 
 
==Wystawy==
 
==Wystawy==
Artysta doczekał się kilku wystaw indywidualnych (m.in. w olsztyńskim [[Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie| Wojewódzkim Domu Kultury]] w grudniu 1969 r.), jego prace prezentowano też podczas amatorskich ekspozycjach zbiorowych – w kraju oraz za granicą (Paryż we Francji).
+
Artysta doczekał się kilku wystaw indywidualnych (m.in. w olsztyńskim [[Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie| Wojewódzkim Domu Kultury]] w grudniu 1969 r.), jego prace prezentowano też podczas amatorskich ekspozycji zbiorowych – w kraju oraz za granicą (Paryż we Francji).
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 +
#''Kronika wydarzeń Kulturalnych'' / „Pojezierze”. - 1969, [nr] zima, s. 28.
 
#Krzyżanowska, Elżbieta: ''[Wstęp]'' //W: ''Bolesław Gaweł''. – Olsztyn: Wojewódzki Dom Kultury, 1969. S. [1-2].
 
#Krzyżanowska, Elżbieta: ''[Wstęp]'' //W: ''Bolesław Gaweł''. – Olsztyn: Wojewódzki Dom Kultury, 1969. S. [1-2].
  
[[Category:Malarze]][[Category:Malarstwo]][[Category:Olsztyn]][[Category:1945-1960]][[Category:1961-1970]]
+
[[Category:Malarze]][[Category:Malarstwo]] [[Category:Fotograficy]][[Category:Fotografia]] [[Category:Pisarze i poeci]][[Category:Literatura]][[Category:Olsztyn]][[Category:1945-1989]]

Aktualna wersja na dzień 17:07, 23 lip 2014

Źródło: Bolesław Gaweł, Olsztyn, 1969.

(1902-1977) – olsztyński fotograf i malarz amator (malarstwo olejne).

Źródło: Bolesław Gaweł, Olsztyn, 1969.

Biografia

Urodził się 8 marca 1902 r. na terenach dzisiejszej Białorusi w rodzinie polskich robotników rolnych – jako 14 z kolei dziecko. Jego rodzice przywędrowali na tamte tereny z Kielecczyzny. W wieku 12 lat został osierocony. Jako 15-letni chłopak pracował w fabryce w Elisawietgradzie. W czasie wojny domowej w Rosji walczył przeciwko oddziałom Denikina, potem zaś zaczął wędrówkę przez Ukrainę, po Kaukaz i Krym. Po zakończeniu wojny wrócił na Białoruś. Wtedy wyuczył się zawodu fotografa, zdobywając dyplom mistrza. II wojnę światową spędził na Wołyniu (Ukraina) walcząc w szeregach 27 Dywizji Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Partyzanckim i medalem „Zasłużonym na Polu Chwały”. Po wojnie osiedlił się w Olsztynie, pracując w zawodzie fotografa, wtedy też zajął się twórczością artystyczną – zaczął uprawiać poezję oraz malarstwo. W swoich obrazach utrwalał przede wszystkim piękno przyrody Warmii i Mazur, choć tworzył również portrety. Początkowo uprawiał rysunek piórkiem, po pewnym czasie zaś zaczął malować przy sztalugach w plenerze.

Artysta swoje bogate życie opisał we wspomnieniach, wydanych drukiem przez Wydawnictwo "Pojezierze" w książce pt. "Lata włóczęgi". Ukazała się ona w Olsztynie w 1977 r., tuż przed śmiercią Bolesława Gawła.

Wystawy

Artysta doczekał się kilku wystaw indywidualnych (m.in. w olsztyńskim Wojewódzkim Domu Kultury w grudniu 1969 r.), jego prace prezentowano też podczas amatorskich ekspozycji zbiorowych – w kraju oraz za granicą (Paryż we Francji).

Bibliografia

  1. Kronika wydarzeń Kulturalnych / „Pojezierze”. - 1969, [nr] zima, s. 28.
  2. Krzyżanowska, Elżbieta: [Wstęp] //W: Bolesław Gaweł. – Olsztyn: Wojewódzki Dom Kultury, 1969. S. [1-2].