Bolesław Gaweł

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Bolesław Gaweł, Olsztyn, 1969.

(1902-1977) – olsztyński fotograf i malarz amator (malarstwo olejne).

Źródło: Bolesław Gaweł, Olsztyn, 1969.

Biografia

Urodził się 8 marca 1902 r. na terenach dzisiejszej Białorusi w rodzinie polskich robotników rolnych – jako 14 z kolei dziecko. Jego rodzice przywędrowali na tamte tereny z Kielecczyzny. W wieku 12 lat został osierocony. Jako 15-letni chłopak pracował w fabryce w Elisawietgradzie. W czasie wojny domowej w Rosji walczył przeciwko oddziałom Denikina, potem zaś zaczął wędrówkę przez Ukrainę, po Kaukaz i Krym. Po zakończeniu wojny wrócił na Białoruś. Wtedy wyuczył się zawodu fotografa, zdobywając dyplom mistrza. II wojnę światową spędził na Wołyniu (Ukraina) walcząc w szeregach 27 Dywizji Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Partyzanckim i medalem „Zasłużonym na Polu Chwały”. Po wojnie osiedlił się w Olsztynie, pracując w zawodzie fotografa, wtedy też zajął się twórczością artystyczną – zaczął uprawiać poezję oraz malarstwo. W swoich obrazach utrwalał przede wszystkim piękno przyrody Warmii i Mazur, choć tworzył również portrety. Początkowo uprawiał rysunek piórkiem, po pewnym czasie zaś zaczął malować przy sztalugach w plenerze.

Artysta swoje bogate życie opisał we wspomnieniach, wydanych drukiem przez Wydawnictwo "Pojezierze" w książce pt. "Lata włóczęgi". Ukazała się ona w Olsztynie w 1977 r., tuż przed śmiercią Bolesława Gawła.

Wystawy

Artysta doczekał się kilku wystaw indywidualnych (m.in. w olsztyńskim Wojewódzkim Domu Kultury w grudniu 1969 r.), jego prace prezentowano też podczas amatorskich ekspozycji zbiorowych – w kraju oraz za granicą (Paryż we Francji).

Bibliografia

  1. Kronika wydarzeń Kulturalnych / „Pojezierze”. - 1969, [nr] zima, s. 28.
  2. Krzyżanowska, Elżbieta: [Wstęp] //W: Bolesław Gaweł. – Olsztyn: Wojewódzki Dom Kultury, 1969. S. [1-2].