Konkurs Obiekty Zabytkowe i Muzealne w Twórczości Dziecka: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Wojewódzki konkurs malarski i rysunkowy dla dzieci na temat obiektów zabytkowych regionu Warmii i Mazur, oraz dzieł sztuki zgromadzonych w muzeach województwa, zorganizowany w okresie od stycznia do maja 1960 r.
+
[[Image:Dzieci21.jpg|thumb|right|250px|Krzysztof Jachimowicz ''Portret''<br>Fot. Alojzy Kuraczyk<br>Źródło: ''Oczami dzieci'', oprac. Maria Szymańska, Maja Wróblewska, fot. Alojzy Kuraczyk, Olsztyn, 1960.]][[Image:Dzieci2.jpg|thumb|right|250px|Lech Majewski ''Rzeźba ludowa''<br>Fot. Alojzy Kuraczyk<br>Źródło: ''Oczami dzieci'', oprac. Maria Szymańska, Maja Wróblewska, fot. Alojzy Kuraczyk, Olsztyn, 1960.]]
  
 +
Wojewódzki konkurs malarski i rysunkowy dla dzieci na temat obiektów zabytkowych regionu Warmii i Mazur, oraz dzieł sztuki zgromadzonych w muzeach [[ewim:województwo olsztyńskie|województwa]], zorganizowany w okresie od stycznia do maja 1960 r. w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]]
  
 
==Organizatorzy==
 
==Organizatorzy==
Linia 19: Linia 20:
  
 
==Opis ==
 
==Opis ==
Konkurs z założenia stanowił jeden z modułów stałej współpracy między szkołami regionu a [[Muzeum Mazurskie w Olsztynie| Muzeum Mazurskim]] oraz muzeami Warmii i Mazur. Celem owej współpracy był rozwój edukacji muzealnej oraz regionalnej dzieci województwa olsztyńskiego. Grupą docelową konkursu byli uczniowie szkół podstawowych ówczesnego województwa olsztyńskiego. Taka forma twórczego współzawodnictwa miała zapoznać młodych uczestników z dziełami sztuki Warmii i Mazur, jak również zbliżyć ich do kultury ludowej regionu (integralną częścią imprezy było zwiedzanie muzeów i wystaw przez zorganizowane grupy szkolne).
+
Konkurs z założenia stanowił jeden z modułów stałej współpracy między szkołami regionu a [[Muzeum Mazurskie w Olsztynie| Muzeum Mazurskim]] oraz muzeami Warmii i Mazur. Celem owej współpracy był rozwój edukacji muzealnej oraz regionalnej dzieci województwa olsztyńskiego. Grupą docelową konkursu byli uczniowie szkół podstawowych ówczesnego województwa olsztyńskiego. Taka forma twórczego współzawodnictwa miała zapoznać młodych uczestników z dziełami sztuki [[ewim:Warmia|Warmii]] i [[ewim:Mazury|Mazur]], jak również zbliżyć ich do kultury ludowej regionu (integralną częścią imprezy było zwiedzanie muzeów i wystaw przez zorganizowane grupy szkolne).
  
 
==Przebieg==
 
==Przebieg==
Konkurs został ogłoszony w styczniu 1960 r. i trwał do maja tego samego roku. Organizatorzy za pośrednictwem szkół podstawowych, domów kultury, radia i prasy „zwrócili się do wszystkich dzieci z terenu województwa”.<ref>Wróblewska Kamila, [Wstęp] // W: s. 6-7.</ref>. Górną granicę wieku uczestników ustalono na 14 lat, dolnej nie sprecyzowano. Pozostawiono „całkowitą swobodę interpretacji dzieła sztuki (…) – dzieci mogły więc odtwarzać eksponaty, które im się najbardziej podobały”<ref>Dz. cyt.</ref>. W konkursie wzięły udział dzieci z Olsztyna (w tym z Zespołu Plastycznego [[Dom Kultury Dzieci i Młodzieży w Olsztynie| Domu Kultury Dzieci i Młodzieży]]) oraz z powiatów: olsztyńskiego, biskupieckiego, morąskiego, giżyckiego, ostródzkiego, bartoszyckiego, lidzbarskiego, węgorzewskiego, nowomiejskiego i szczycieńskiego. Konkurs przebiegał dwoma torami: [[Muzeum Mazurskie w Olsztynie| Muzeum Mazurskie]] było otwarte popołudniami i wieczorami, aby dzieci mogły swobodnie przygotowywać się konkursu oraz na bieżąco malować. Grupę dziecięcą z [[Dom Kultury Dzieci i Młodzieży w Olsztynie| Domu Kultury Dzieci i Młodzieży]] prowadziła [[Maria Szymańska]]. Jednocześnie z terenu województwa przysyłano rysunki tematycznie związane ze starą architekturą. W konkursie wzięło udział 192 dzieci z Warmii i Mazur, nagrodzono 71 autorów.. Jako podsumowanie konkursu [[Muzeum Mazurskie w Olsztynie| muzeum]] (Dział Sztuki i Dział Etnografii) przygotowało wystawę pt. „Obiekty Zabytkowe i Muzealne w Twórczości Dziecka”. Eksponowano w niej prace 67 uczestników konkursu, jak również rzeźbę i malarstwo „bliskie wyobraźni dziecka przez swój prymityw”. Wystawa miała miejsce w listopadzie 1960 r.
+
Konkurs został ogłoszony w styczniu 1960 r. i trwał do maja tego samego roku. Organizatorzy za pośrednictwem szkół podstawowych, domów kultury, radia i prasy „zwrócili się do wszystkich dzieci z terenu województwa”.<ref>Wróblewska Kamila, [Wstęp] // W: ''Oczami dzieci'', oprac. Maria Szymańska, Maja Wróblewska, fot. Alojzy Kuraczyk, Olsztyn, 1960, s. 6-7.</ref>. Górną granicę wieku uczestników ustalono na 14 lat, dolnej nie sprecyzowano. Pozostawiono „całkowitą swobodę interpretacji dzieła sztuki (…) – dzieci mogły więc odtwarzać eksponaty, które im się najbardziej podobały”<ref>Dz. cyt.</ref>. W konkursie wzięły udział dzieci z Olsztyna (w tym z Zespołu Plastycznego [[Dom Kultury Dzieci i Młodzieży w Olsztynie| Domu Kultury Dzieci i Młodzieży]]) oraz z powiatów: [[ewim:Powiat olsztyński|olsztyńskiego]], biskupieckiego, morąskiego, [[ewim:Powiat giżycki|giżyckiego]], [[ewim:Powiat ostródzki|ostródzkiego]], [[ewim:Powiat bartoszycki|bartoszyckiego]], [[ewim:Powiat lidzbarski|lidzbarskiego]], [[ewim:Powiat węgorzewski|węgorzewskiego]], [[ewim:Powiat nowomiejski|nowomiejskiego]] i [[ewim:Powiat szczycieński|szczycieńskiego]]. Konkurs przebiegał dwoma torami: [[Muzeum Mazurskie w Olsztynie| Muzeum Mazurskie]] było otwarte popołudniami i wieczorami, aby dzieci mogły swobodnie przygotowywać się konkursu oraz na bieżąco malować. Grupę dziecięcą z [[Dom Kultury Dzieci i Młodzieży w Olsztynie| Domu Kultury Dzieci i Młodzieży]] prowadziła [[Maria Szymańska]]. Jednocześnie z terenu województwa przysyłano rysunki tematycznie związane ze starą architekturą. W konkursie wzięło udział 192 dzieci z Warmii i Mazur, nagrodzono 71 autorów.. Jako podsumowanie konkursu [[Muzeum Mazurskie w Olsztynie| muzeum]] (Dział Sztuki i Dział Etnografii) przygotowało wystawę pt. „Obiekty Zabytkowe i Muzealne w Twórczości Dziecka”. Eksponowano w niej prace 67 uczestników konkursu, jak również rzeźbę i malarstwo „bliskie wyobraźni dziecka przez swój prymityw”. Wystawa miała miejsce w listopadzie 1960 r.
  
 
==Charakterystyka==
 
==Charakterystyka==
Linia 53: Linia 54:
 
*[[Andrzej Weber]]
 
*[[Andrzej Weber]]
 
*[[Izabela Ziółkowska]]
 
*[[Izabela Ziółkowska]]
===Dzieci z Olsztyńskich szkół===
+
===Dzieci z olsztyńskich szkół===
 
====Szkoła Podstawowa nr 14 w Olsztynie====
 
====Szkoła Podstawowa nr 14 w Olsztynie====
 
*[[Danuta Cisowska]]
 
*[[Danuta Cisowska]]
Linia 107: Linia 108:
 
#''Oczami dzieci'' / oprac. Maria Szymańska, Maja Wróblewska ; fot. Alojzy Kuraczyk. – Olsztyn : Muzeum Mazurskie, 1960.
 
#''Oczami dzieci'' / oprac. Maria Szymańska, Maja Wróblewska ; fot. Alojzy Kuraczyk. – Olsztyn : Muzeum Mazurskie, 1960.
  
[[Category:Sztuka dziecka]] [[Category:Malarstwo]] [[Category:Rysunek]][[Category:Konkursy]] [[Category:Olsztyn]] [[Category:Warmia]] [[Category:Mazury]][[Category:1945-1960]]
+
==Przypisy==
 +
<references/>
 +
[[Category:Malarstwo]] [[Category:Grafika i rysunek]][[Category:Konkursy]] [[Category:Olsztyn]] [[Category:1945-1989]]

Aktualna wersja na dzień 13:38, 9 gru 2014

Krzysztof Jachimowicz Portret
Fot. Alojzy Kuraczyk
Źródło: Oczami dzieci, oprac. Maria Szymańska, Maja Wróblewska, fot. Alojzy Kuraczyk, Olsztyn, 1960.
Lech Majewski Rzeźba ludowa
Fot. Alojzy Kuraczyk
Źródło: Oczami dzieci, oprac. Maria Szymańska, Maja Wróblewska, fot. Alojzy Kuraczyk, Olsztyn, 1960.

Wojewódzki konkurs malarski i rysunkowy dla dzieci na temat obiektów zabytkowych regionu Warmii i Mazur, oraz dzieł sztuki zgromadzonych w muzeach województwa, zorganizowany w okresie od stycznia do maja 1960 r. w Olsztynie

Organizatorzy

Jury

Cele

  • utrwalenie w pamięci dziecka historycznego obiektu architektury
  • pomoc w nawiązaniu trwalszego kontaktu z dziełem sztuki wystawionym na ekspozycji muzealnej
  • zbliżenie dziecka do mało mu znanej sztuki ludowej

Opis

Konkurs z założenia stanowił jeden z modułów stałej współpracy między szkołami regionu a Muzeum Mazurskim oraz muzeami Warmii i Mazur. Celem owej współpracy był rozwój edukacji muzealnej oraz regionalnej dzieci województwa olsztyńskiego. Grupą docelową konkursu byli uczniowie szkół podstawowych ówczesnego województwa olsztyńskiego. Taka forma twórczego współzawodnictwa miała zapoznać młodych uczestników z dziełami sztuki Warmii i Mazur, jak również zbliżyć ich do kultury ludowej regionu (integralną częścią imprezy było zwiedzanie muzeów i wystaw przez zorganizowane grupy szkolne).

Przebieg

Konkurs został ogłoszony w styczniu 1960 r. i trwał do maja tego samego roku. Organizatorzy za pośrednictwem szkół podstawowych, domów kultury, radia i prasy „zwrócili się do wszystkich dzieci z terenu województwa”.[1]. Górną granicę wieku uczestników ustalono na 14 lat, dolnej nie sprecyzowano. Pozostawiono „całkowitą swobodę interpretacji dzieła sztuki (…) – dzieci mogły więc odtwarzać eksponaty, które im się najbardziej podobały”[2]. W konkursie wzięły udział dzieci z Olsztyna (w tym z Zespołu Plastycznego Domu Kultury Dzieci i Młodzieży) oraz z powiatów: olsztyńskiego, biskupieckiego, morąskiego, giżyckiego, ostródzkiego, bartoszyckiego, lidzbarskiego, węgorzewskiego, nowomiejskiego i szczycieńskiego. Konkurs przebiegał dwoma torami: Muzeum Mazurskie było otwarte popołudniami i wieczorami, aby dzieci mogły swobodnie przygotowywać się konkursu oraz na bieżąco malować. Grupę dziecięcą z Domu Kultury Dzieci i Młodzieży prowadziła Maria Szymańska. Jednocześnie z terenu województwa przysyłano rysunki tematycznie związane ze starą architekturą. W konkursie wzięło udział 192 dzieci z Warmii i Mazur, nagrodzono 71 autorów.. Jako podsumowanie konkursu muzeum (Dział Sztuki i Dział Etnografii) przygotowało wystawę pt. „Obiekty Zabytkowe i Muzealne w Twórczości Dziecka”. Eksponowano w niej prace 67 uczestników konkursu, jak również rzeźbę i malarstwo „bliskie wyobraźni dziecka przez swój prymityw”. Wystawa miała miejsce w listopadzie 1960 r.

Charakterystyka

Pośród eksponatów przeznaczonych do rysowania uczestnicy najchętniej wybierali rzeźbę ludową, gotycką oraz barokowe amorki. Chętnie odtwarzano też specyfikę stroju ludowego. Pierwsze próby interpretacji malarstwa portretowego miały miejsce pod koniec konkursu.

Uczestnicy wystawy

Zespół Plastyczny Domu Kultury Dzieci i Młodzieży

Dzieci z olsztyńskich szkół

Szkoła Podstawowa nr 14 w Olsztynie

Szkoła Podstawowa nr 1 w Olsztynie

Szkoła Podstawowa nr 12 w Olsztynie

Szkoła Podstawowa nr 11 w Olsztynie

Szkoła Podstawowa nr 9 w Olsztynie

Dzieci spoza Olsztyna

Bibliografia

  1. Oczami dzieci / oprac. Maria Szymańska, Maja Wróblewska ; fot. Alojzy Kuraczyk. – Olsztyn : Muzeum Mazurskie, 1960.

Przypisy

  1. Wróblewska Kamila, [Wstęp] // W: Oczami dzieci, oprac. Maria Szymańska, Maja Wróblewska, fot. Alojzy Kuraczyk, Olsztyn, 1960, s. 6-7.
  2. Dz. cyt.