Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Zachodnich i Północnych 1985: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „Konkurs filmowy zorganizowany w dniach 19-20 października 1985 r. w Mrągowie. ==Opis== Organizatorami konkursu były Ośrodek Kultury Filmowej działający przy [[Wo…”)
 
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Konkurs filmowy zorganizowany w dniach 19-20 października 1985 r. w Mrągowie.
+
Druga edycja [[Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Północnych |Przeglądu Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Północnych]] zorganizowana w dniach 19-20 października 1985 r.
 +
 
 +
==Cel==
 +
Celem przeglądu było zainteresowanie realizatorów problematyką regionalną Ziem północnych i zachodnich, dokonanie oceny i konfrontacja osiągnięć artystycznych Amatorskich Klubów Filmowych oraz twórców działających indywidualnie.  
  
 
==Opis==
 
==Opis==
Organizatorami konkursu były Ośrodek Kultury Filmowej działający przy [[Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie |Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie]] oraz [[Dom Kultury „Zodiak” w Mrągowie |Domu Kultury „Zodiak” w Mrągowie]]. Do udziału w przeglądzie zaproszono autorów filmów z amatorskich klubów filmowych z terenów Ziem Odzyskanych. Do konkursu zakwalifikowano 16 filmów, w tym 7 z województwa olsztyńskiego.  
+
Organizatorami konkursu były Ośrodek Kultury Filmowej działający przy [[Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie |Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie]] oraz [[Dom Kultury „Zodiak” w Mrągowie |Domu Kultury „Zodiak” w Mrągowie]]. W 1985 r. rozszerzono zasięg terytorialny konkursu i postanowiono dopuścić do uczestnictwa filmy powstałe nie tylko w Polsce północnej, ale i zachodniej. Na konkurs nadesłano 31 filmów z Kędzierzyna, Jeleniej Góry, Stargardu Szczecińskiego, Koszalina, Starogardu Gdańskiego, Gdańska, [[ewim:Elbląg|Elbląga]] i [[ewim:Mrągowo|Mrągowa]]. Komisja kwalifikacyjna oceniła 17 filmów dopuszczonych do finału, w tym 7 z województwa olsztyńskiego. Przegląd połączono z zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez jurorów - zawodowych filmowców.  
  
 
==Jury==  
 
==Jury==  
*Kazimierz Kutz – przewodniczący
+
*Przewodniczący – Kazimierz Kutz (reżyser)
*[[Janusz Połom]]  
+
*Członkowie - reżyserzy: Stanisław Banaś, Józef Gębski, Marian Kubera, krytyk filmowy Krzysztof Kreuzinger, operatorzy: Stanisław Niedbalski i [[Janusz Połom]]  
*Krzysztof Kreutzinger
 
*Józef Gębski
 
*Marian Kubera
 
*Stanisław Niedbalski
 
*Stanisław Banaś
 
  
 
==Laureaci==
 
==Laureaci==
Linia 26: Linia 24:
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 +
#Barański, Marek: ''Olsztyn filmowy'' / Marek Barański // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 732.
 
#''Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Zachodnich i Północnych'', Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 15/22.
 
#''Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Zachodnich i Północnych'', Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 15/22.
 
#''Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie'', Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 6/80.
 
#''Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie'', Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 6/80.
 +
 +
[[Category: Olsztyn]]
 +
[[Category: Powiat mrągowski]]
 +
[[Category:Mrągowo]]
 +
[[Category: Film]]
 +
[[Category: Festiwale]]
 +
[[Category: 1945-1989]]

Aktualna wersja na dzień 11:56, 25 wrz 2014

Druga edycja Przeglądu Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Północnych zorganizowana w dniach 19-20 października 1985 r.

Cel

Celem przeglądu było zainteresowanie realizatorów problematyką regionalną Ziem północnych i zachodnich, dokonanie oceny i konfrontacja osiągnięć artystycznych Amatorskich Klubów Filmowych oraz twórców działających indywidualnie.

Opis

Organizatorami konkursu były Ośrodek Kultury Filmowej działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie oraz Domu Kultury „Zodiak” w Mrągowie. W 1985 r. rozszerzono zasięg terytorialny konkursu i postanowiono dopuścić do uczestnictwa filmy powstałe nie tylko w Polsce północnej, ale i zachodniej. Na konkurs nadesłano 31 filmów z Kędzierzyna, Jeleniej Góry, Stargardu Szczecińskiego, Koszalina, Starogardu Gdańskiego, Gdańska, Elbląga i Mrągowa. Komisja kwalifikacyjna oceniła 17 filmów dopuszczonych do finału, w tym 7 z województwa olsztyńskiego. Przegląd połączono z zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez jurorów - zawodowych filmowców.

Jury

  • Przewodniczący – Kazimierz Kutz (reżyser)
  • Członkowie - reżyserzy: Stanisław Banaś, Józef Gębski, Marian Kubera, krytyk filmowy Krzysztof Kreuzinger, operatorzy: Stanisław Niedbalski i Janusz Połom

Laureaci

Decyzją jury nie przyznano nagrody głównej. Przyznano cztery nagrody równorzędne:

  • Bardzo potrzebny Jerzy Ostaszewski z AKF „Filmia” w Mrągowie
  • Smak czasu Lech Fabiańczyk z AKF „Copal” w Koszlinie
  • Stacja postojowa Franciszek Kalinowski z AKF „Omega” w Gdańsku
  • Kołysana pszenicami Ryszard Krupowicz z Gdańska

Przyznano również trzy nagrody specjalne za filmy:

  • Battle-dressJerzy Bogucki z Elbląga
  • Koncert warszawski – Janusz Jurkiewicz, Sławomir Rokicki ze Stargardu Szczecińskiego
  • Inna droga – Zygmunt Wojdyło, Jarosław Pudlis z Gdańska

Przyznano również wyróżnienia i nagrody indywidualne za organizację imprezy.

Bibliografia

  1. Barański, Marek: Olsztyn filmowy / Marek Barański // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 732.
  2. Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Zachodnich i Północnych, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 15/22.
  3. Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1985, sygn. 6/80.