Radio UWM FM: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 18 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Studencki ośrodek radiowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
+
Studencki ośrodek radiowy [[ewim:Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie|Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie]].
[[Image:radiouwmfm2.jpg|thumb|right|200px|Studio Radio UWM FM<br> Źródło: <ref>''Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie'', teksty Stanisław Achremczyk, Olsztyn, 2009, s. 49.</ref>]]
+
[[Image:radiouwmfm2.jpg|thumb|right|200px|Radio UWM FM 95'90.<br> Źródło: <ref>''Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie'', teksty Stanisław Achremczyk, Olsztyn, 2009, s. 49.</ref>]]
 +
 
 +
== Siedziba ==
 +
[[Image:radiouwmfm3.jpg|thumb|right|200px|Logo Radio UWM FM.]]
 +
 
 +
Radio UWM FM, ul. Kanafojskiego 1/14, 10-957 Olsztyn
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
  
Radio UWM FM wywodzi się z [[Radio Kortowo| Radiowęzła Kortowo]], istniejącego przy Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie od 1954 r. Z chwilą powołania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w 1999 r. wraz z [[Radio Emitor| Radiem Emitor]], które funkcjonowało przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie od 1969 r., obie rozgłośnie utworzyły Radio UMF FM. Nowy rozdział w historii radia akademickiego rozpoczął się, gdy 28 grudnia 2000 r. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał koncesję na nadawanie programu w eterze. Pierwszy program Radio UWM FM wyemitowało 23 czerwca 2001 roku na przyznanej częstotliwości 95,9 MHz. Na początku z głośników popłynęła tylko muzyka. Już kilka dni później rozpoczęto regularne nadawanie serwisów informacyjnych. W maju 2004 r. Radio UWM FM poszerzyło zasięg nadawania. Dotychczas można go było słuchać w Olsztynie i podolsztyńskich miejscowościach. Obecnie jego zasięg wynosi około 50 kilometrów. Właścicielem stacji od momentu jej powstania jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski reprezentowany przez rektora. Jest on jedynym właścicielem rozgłośni i ma decydujący wpływ na charakter jej działalności.  
+
Radio UWM FM wywodzi się z [[Radio Kortowo| Radiowęzła Kortowo]], istniejącego przy [[ewim:Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie|Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie]] od 1954 r. Z chwilą powołania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w 1999 r. wraz z [[Radio Emitor| Radiem Emitor]], które funkcjonowało przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie od 1969 r., obie rozgłośnie utworzyły Radio UMF FM. Nowy rozdział w historii radia akademickiego rozpoczął się, gdy 28 grudnia 2000 r. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał koncesję na nadawanie programu w eterze. Pierwszy program Radio UWM FM wyemitowało 23 czerwca 2001 roku na przyznanej częstotliwości 95,9 MHz. Na początku z głośników popłynęła tylko muzyka. Już kilka dni później rozpoczęto regularne nadawanie serwisów informacyjnych. W maju 2004 r. Radio UWM FM poszerzyło zasięg nadawania. Dotychczas można go było słuchać w Olsztynie i podolsztyńskich miejscowościach. Obecnie jego zasięg wynosi około 50 kilometrów. Właścicielem stacji od momentu jej powstania jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski reprezentowany przez rektora. Jest on jedynym właścicielem rozgłośni i ma decydujący wpływ na charakter jej działalności.  
  
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
Linia 11: Linia 16:
  
 
== Redaktorzy ==
 
== Redaktorzy ==
[[Image:radiouwmfm.jpg|thumb|right|150px|Karolina Lewandowska, naczela Radia UWM FM<br> Źródło: <ref>''Radio dla młodych i ciekawych'', opr. anna, "Wiadomości Uniwersyteckie", 2009, nr 1, s. 12</ref>]]
+
[[Image:radiouwmfm.jpg|thumb|right|150px|Karolina Lewandowska, redaktor naczelna Radia UWM FM w latach 2008-2014.<br> Źródło: <ref>''Radio dla młodych i ciekawych'', opr. anna, „Wiadomości Uniwersyteckie”, 2009, nr 1, s. 12.</ref>]]
  
 
Redaktorami naczelnymi Radia UWM FM byli:
 
Redaktorami naczelnymi Radia UWM FM byli:
Linia 17: Linia 22:
 
*[[Łukasz Staniszewski]] (2004-2007)
 
*[[Łukasz Staniszewski]] (2004-2007)
 
*[[Renata Siwecka]] (2007-2008)  
 
*[[Renata Siwecka]] (2007-2008)  
*[[Karolina Lewandowska]] (2008-)
+
*[[Karolina Lewandowska]] (2008-2014)
 +
*p.o. [[Piotr Szauer]] (2014-)
  
 
== Przypisy  ==
 
== Przypisy  ==
 
+
<references/>
<references />
 
<references />
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
+
#Doliwa, Urszula: ''Radio studenckie w Polsce'' / Urszula Doliwa. - Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2008.
# Doliwa, Urszula: ''Radio studenckie w Polsce'' / Urszula Doliwa. - Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2008.  
+
#anna: ''Doktor nadaje progresywny rock'' / anna // „Gazeta Olsztyńska”. - 2007, nr 32, dod. „Gazeta Uniwersytecka”, nr 2, s. 6u.
  
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
 
*Strona internetowa Radia UWM FM: http://www.uwmfm.pl
 
*Strona internetowa Radia UWM FM: http://www.uwmfm.pl
 
*Strona internetowa Centrum Prasowego Radia UWM FM: http://www.prasowe.com/uwm-fm
 
*Strona internetowa Centrum Prasowego Radia UWM FM: http://www.prasowe.com/uwm-fm
  
[[Category:Olsztyn]][[Category:Radio]] [[Category:1991-2000]] [[Category:2001-2010]]
+
[[Category:Olsztyn]][[Category:Media]] [[Category:Stacje radiowe i telewizyjne]] [[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 10:23, 9 mar 2015

Studencki ośrodek radiowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Radio UWM FM 95'90.
Źródło: [1]

Siedziba

Logo Radio UWM FM.

Radio UWM FM, ul. Kanafojskiego 1/14, 10-957 Olsztyn

Historia

Radio UWM FM wywodzi się z Radiowęzła Kortowo, istniejącego przy Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie od 1954 r. Z chwilą powołania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w 1999 r. wraz z Radiem Emitor, które funkcjonowało przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie od 1969 r., obie rozgłośnie utworzyły Radio UMF FM. Nowy rozdział w historii radia akademickiego rozpoczął się, gdy 28 grudnia 2000 r. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał koncesję na nadawanie programu w eterze. Pierwszy program Radio UWM FM wyemitowało 23 czerwca 2001 roku na przyznanej częstotliwości 95,9 MHz. Na początku z głośników popłynęła tylko muzyka. Już kilka dni później rozpoczęto regularne nadawanie serwisów informacyjnych. W maju 2004 r. Radio UWM FM poszerzyło zasięg nadawania. Dotychczas można go było słuchać w Olsztynie i podolsztyńskich miejscowościach. Obecnie jego zasięg wynosi około 50 kilometrów. Właścicielem stacji od momentu jej powstania jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski reprezentowany przez rektora. Jest on jedynym właścicielem rozgłośni i ma decydujący wpływ na charakter jej działalności.

Działalność

Radio UWM FM nadaje program dla mieszkańców Olsztyna i okolic. W porannych i popołudniowych programach informacyjnych zdecydowaną większość stanowią wiadomości dotyczące Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego. W dalszej kolejności są wydarzenia Olsztyna, regionu i kraju. Radio nadaje 24 godziny na dobę. Prezentuje różne gatunki muzyczne: od rocka poprzez jazz, blues, hip-hop, reggae, ska, poezję śpiewaną i muzykę filmową. Grupę docelową radia stanowią słuchacze w wieku od 16 do 36 lat. Oprócz codziennej oferty programowej w postaci programów informacyjnych, publicystycznych, muzycznych, sportowych i kulturalnych, radio realizuje także transmisje z meczów siatkarzy, turniejów tańca, mistrzostw Polski i regionu w ratownictwie medycznym i innych. Pierwszeństwo jak zawsze mają uroczystości i imprezy z życia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie takie jak: Inauguracja roku akademickiego, uroczystości nadania honorowych doktoratów, rocznice i święta uczelni a także relacje z Kortowiady (Juwenalia) i innych studenckich imprez, jak koncerty czy występy kabaretów. Radio organizuje także różnego rodzaju plebiscyty, między innymi Belfer – plebiscyt na najpopularniejszego wykładowcę UWM, czy Kino Nostra – plebiscyt na najlepszy (zdaniem studentów) film.

Redaktorzy

Karolina Lewandowska, redaktor naczelna Radia UWM FM w latach 2008-2014.
Źródło: [2]

Redaktorami naczelnymi Radia UWM FM byli:

Przypisy

  1. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, teksty Stanisław Achremczyk, Olsztyn, 2009, s. 49.
  2. Radio dla młodych i ciekawych, opr. anna, „Wiadomości Uniwersyteckie”, 2009, nr 1, s. 12.

Bibliografia

  1. Doliwa, Urszula: Radio studenckie w Polsce / Urszula Doliwa. - Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2008.
  2. anna: Doktor nadaje progresywny rock / anna // „Gazeta Olsztyńska”. - 2007, nr 32, dod. „Gazeta Uniwersytecka”, nr 2, s. 6u.

Zobacz też