Andrzej Staniszewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „(1948- ) – profesor zwyczajny, historyk literatury, krytyk literacki ==Biografia== Urodził się 26 kwietnia 1948 roku w Makowie Mazowieckim. Po maturze ukończył S…”)
 
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
(1948- ) – profesor zwyczajny, historyk literatury, krytyk literacki
+
[[Image:Staniszewski.jpg|frame|right|Źródło: [http://human.uwm.edu.pl/dziennikarstwo/staniszewski.jpg http://human.uwm.edu.pl]]]
 +
[[Image:Staniszewski2.jpg|thumb|right|300px|Potwierdzenie członkostwa prof. dr hab. Andrzeja Staniszewskiego w Senacie Rektorów Wyższych Uczelni <br>Źródło: Archiwum [[Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]]]]
 +
(1948- ) – profesor zwyczajny, historyk literatury, krytyk literacki  
  
==Biografia==
+
== Biografia  ==
Urodził się 26 kwietnia 1948 roku w Makowie Mazowieckim. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie w Kołobrzegu, a następnie filologię polską na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1974). W roku 1978 obronił (na UMK) pracę doktorską „Struktura gatunkowa poematu dygresyjnego”, a w 1987, na podstawie rozprawy „Tradycja czarnoleska na Mazurach”, uzyskał habilitację na Uniwersytecie Wrocławskim.<ref>[http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?rtype=opis&objectId=35402&lang=pl Informacje z portalu NaukaPolska.pl]</ref> Od 1974 roku pracował jako wykładowca w [[Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie| Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie]], w Zakładzie Filologii Polskiej, a od 1979 roku w Zakładzie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. W roku 1996 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 1990-1993 był dziekanem Wydziału Humanistycznego olsztyńskiej [[Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie| Wyższej Szkoły Pedagogicznej]], a od 1993 do 1999 roku jej rektorem. Obecnie kieruje Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Humanistycznym [[Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie| Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego]]. Jest promotorem licznych prac doktorskich oraz recenzentem rozpraw naukowych.<Zob.: [[http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?rtype=opis&objectId=35402&lang=pl Wykaz prac i recenzji]]</ref> Pełni też funkcję przewodniczącego Zespołu Kierunków Studiów Humanistycznych w Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
 
  
==Działalność==
+
Urodził się 26 kwietnia 1948 roku w Makowie Mazowieckim. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie w Kołobrzegu, a następnie filologię polską na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1974). W roku 1978 obronił (na UMK) pracę doktorską „Struktura gatunkowa poematu dygresyjnego”, a w 1987, na podstawie rozprawy „Tradycja czarnoleska na Mazurach”, uzyskał habilitację na Uniwersytecie Wrocławskim.<ref>[http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?rtype=opis&amp;amp;objectId=35402&amp;amp;lang=pl Informacje z portalu NaukaPolska.pl]</ref> Od 1974 roku pracował jako wykładowca w [[ewim:Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie|Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie]], w Zakładzie Filologii Polskiej, a od 1979 roku w Zakładzie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. W roku 1996 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 1990-1993 był dziekanem Wydziału Humanistycznego olsztyńskiej [[ewim:Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie|Wyższej Szkoły Pedagogicznej]], a od 1993 do 1999 roku jej rektorem. Obecnie kieruje Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Humanistycznym [[ewim:Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie|Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego]]. Jest promotorem licznych prac doktorskich oraz recenzentem rozpraw naukowych<ref>[[http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?rtype=opis&objectId=35402&lang=pl Wykaz prac i recenzji]]</ref> Pełni też funkcję przewodniczącego Zespołu Kierunków Studiów Humanistycznych w Państwowej Komisji Akredytacyjnej.  
W obszernym dorobku publicystycznym i naukowym znajdują się artykuły, rozprawy, recenzje utworów literackich publikowanych w czasopismach, takich jak: „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, „Literatura”, „Tygodnik Kulturalny”, „Życie Literackie”, „Poezja”, „Przegląd Humanistyczny”, „Kwartalnik Historyczny”, „Gdańskie Zeszyty Humanistyczne” czy „Zagadnienia Rodzajów Literackich”. Tematyka zainteresowań jest bardzo rozległa – począwszy od renesansu po literaturę współczesną. W swoich pracach zajmował się też recepcją dzieł Kochanowskiego, Kraszewskiego i Sienkiewicza. W roku 1988 otrzymał nagrodę im. Zygmunta Glogera za pracę ‘’Tradycja czaronoleska na Mazurach’’ oraz – w tym samym roku – wyróżnienie Funduszu Literatury za szkice o młodym reportażu (’’Życie w parterze : szkice o młodym reportażu’’). W latach 1978-1981 był ostatnim przewodniczącym [[Koło Młodych Związku Literatów Polskich w Olsztynie| Koła Młodych ZLP]]. Jest członkiem wielu stowarzyszeń twórczych i ośrodków naukowych.
 
  
==Publikacje (wybór)==
+
== Działalność  ==
===Publikacje autorskie===
 
*''Zwierza gwiazda : antologia opowiadań o Warmii i Mazurach'', Olsztyn, 1985.
 
*''Tradycja czarnoleska na Mazurach'', Olsztyn, 1986.
 
*''Życie w parterze : szkice o młodym reportażu'', Warszawa, 1987.
 
*''„Nasz kochany Jan Kochanowski” : tradycja czarnoleska w zaborze pruskim 1795-1939'', Warszawa, 1988.
 
*''Ojców mowy, ojców wiary : historia i współczesność na łamach „Gazety Olsztyńskiej” 1886-1939'', Warszawa, 1989.
 
*''„Gazeta Olsztyńska” 1886-1939'', Olsztyn, 1991.
 
*''Ziemia serdecznie znajoma : szkice o poezji Aleksandra Rymkiewicza'', Olsztyn, 1994.
 
  
===Redakcja naukowa i opracowania===
+
W obszernym dorobku publicystycznym i naukowym znajdują się artykuły, rozprawy, recenzje utworów literackich publikowanych w czasopismach, takich jak: „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, „Literatura”, „Tygodnik Kulturalny”, „Życie Literackie”, „Poezja”, „Przegląd Humanistyczny”, „Kwartalnik Historyczny”, „Gdańskie Zeszyty Humanistyczne” czy „Zagadnienia Rodzajów Literackich”. Tematyka zainteresowań jest bardzo rozległa – począwszy od renesansu po literaturę współczesną. W swoich pracach zajmował się też recepcją dzieł Kochanowskiego, Kraszewskiego i Sienkiewicza. W roku 1988 otrzymał nagrodę im. Zygmunta Glogera za pracę ‘’Tradycja czaronoleska na Mazurach’’ oraz – w tym samym roku – wyróżnienie Funduszu Literatury za szkice o młodym reportażu (’’Życie w parterze&nbsp;: szkice o młodym reportażu’’). W latach 1978-1981 był ostatnim przewodniczącym [[Koło Młodych Związku Literatów Polskich w Olsztynie|Koła Młodych ZLP]]. Jest członkiem wielu stowarzyszeń twórczych i ośrodków naukowych.
*''Z czasów Jadwigi i Jagiełły : powieść na tle historycznym'', Olsztyn, 1989.
+
 
*''Wilno - Olsztyn : kontynuacje tradycji kulturalnej'', Olsztyn, 1992.
+
== Publikacje (wybór)  ==
*''Studia i szkice o literaturze współczesnej'', Olsztyn, 1992.
+
 
*''Prusy Wschodnie w polskiej opinii publicznej XIX i XX wieku'', Olsztyn, 1992.
+
=== Publikacje autorskie  ===
*''Kresy i pogranicza : historia, kultura, obyczaje'', Olsztyn, 1995.
+
 
*''Prace filologiczne. Z. 1'', Olsztyn, 1995.
+
*''Zwierza gwiazda&nbsp;: antologia opowiadań o Warmii i Mazurach'', Olsztyn, 1985.
*''Studia i szkice o twórczości Czesława Miłosza'', Olsztyn, 1995.
+
*''Tradycja czarnoleska na Mazurach'', Olsztyn, 1986.
*''Rok pruski : życie codzienne wsi polskiej na przełomie XIX i XX w. w świetle korespondencji prasowych'', Olsztyn, 1995.
+
*''Życie w parterze&nbsp;: szkice o młodym reportażu'', Warszawa, 1987.
*''Podróżujący Polacy w XIX i XX wieku'', Olsztyn, 1996.
+
*''„Nasz kochany Jan Kochanowski”&nbsp;: tradycja czarnoleska w zaborze pruskim 1795-1939'', Warszawa, 1988.
*''Polska opinia publiczna wobec Prus wschodnich w XIX i XX wieku'', Olsztyn, 1997
+
*''Ojców mowy, ojców wiary&nbsp;: historia i współczesność na łamach „Gazety Olsztyńskiej” 1886-1939'', Warszawa, 1989.
*''Biografia i historia : studia i szkice o związkach literatury z przeszłością'', Olsztyn, 1997.
+
*''„Gazeta Olsztyńska” 1886-1939'', Olsztyn, 1991.
*''Folklor i pogranicza'', Olsztyn, 1998.
+
*''Ziemia serdecznie znajoma&nbsp;: szkice o poezji Aleksandra Rymkiewicza'', Olsztyn, 1994.
*''Literackie strategie lat dziewięćdziesiątych : przełomy, kontynuacje, powroty'', Olsztyn, 2002.
+
 
*''Swojskość i obcość : o kategorii tożsamości w piśmiennictwie polskim na przełomie wieków : prace literaturoznawcze poświęcone pamięci doktor Małgorzaty Żarczyńskiej'', Olsztyn, cop. 2004.
+
=== Redakcja naukowa i opracowania ===
 +
 
 +
*''Z czasów Jadwigi i Jagiełły&nbsp;: powieść na tle historycznym'', Olsztyn, 1989.  
 +
*''Wilno - Olsztyn&nbsp;: kontynuacje tradycji kulturalnej'', Olsztyn, 1992.  
 +
*''Studia i szkice o literaturze współczesnej'', Olsztyn, 1992.  
 +
*''Prusy Wschodnie w polskiej opinii publicznej XIX i XX wieku'', Olsztyn, 1992.  
 +
*''Kresy i pogranicza&nbsp;: historia, kultura, obyczaje'', Olsztyn, 1995.  
 +
*''Prace filologiczne. Z. 1'', Olsztyn, 1995.  
 +
*''Studia i szkice o twórczości Czesława Miłosza'', Olsztyn, 1995.  
 +
*''Rok pruski&nbsp;: życie codzienne wsi polskiej na przełomie XIX i XX w. w świetle korespondencji prasowych'', Olsztyn, 1995.  
 +
*''Podróżujący Polacy w XIX i XX wieku'', Olsztyn, 1996.  
 +
*''Polska opinia publiczna wobec Prus wschodnich w XIX i XX wieku'', Olsztyn, 1997  
 +
*''Biografia i historia&nbsp;: studia i szkice o związkach literatury z przeszłością'', Olsztyn, 1997.  
 +
*''Folklor i pogranicza'', Olsztyn, 1998.  
 +
*''Literackie strategie lat dziewięćdziesiątych&nbsp;: przełomy, kontynuacje, powroty'', Olsztyn, 2002.  
 +
*''Swojskość i obcość&nbsp;: o kategorii tożsamości w piśmiennictwie polskim na przełomie wieków&nbsp;: prace literaturoznawcze poświęcone pamięci doktor Małgorzaty Żarczyńskiej'', Olsztyn, cop. 2004.  
 
*''Róbcie teatr...: księga jubileuszowa ofiarowana profesorowi Bohdanowi Głuszczakowi'', Olsztyn, 2007.
 
*''Róbcie teatr...: księga jubileuszowa ofiarowana profesorowi Bohdanowi Głuszczakowi'', Olsztyn, 2007.
  
==Bibliografia==
+
== Bibliografia ==
#Rojek, Józef Jacek: ''Literaci & literatura Warmii i Mazur''. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. – S. 158-159.
+
 
#RAK: ''Profesor z Olsztyna będzie oceniał innych'' / RAK // „Gazeta Olsztyńska”. – 2008, nr 65, s. 6.  
+
#Rojek, Józef Jacek: ''Literaci &amp; literatura Warmii i Mazur''. – Olsztyn&nbsp;: Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. – S. 158-159.  
#Chłosta, Jan: ''Olsztyńskie biografie literackie 1945-1988'' / Jan Chłosta. – Olsztyn : Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego, 1991. – S. 88-89.
+
#RAK: ''Profesor z Olsztyna będzie oceniał innych'' / RAK // „Gazeta Olsztyńska”. – 2008, nr 65, s. 6.  
 +
#Chłosta, Jan: ''Olsztyńskie biografie literackie 1945-1988'' / Jan Chłosta. – Olsztyn&nbsp;: Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego, 1991. – S. 88-89.
 +
 
 +
== Przypisy  ==
 +
<references />
  
==Przypisy==
+
[[Category:Badacze historii i kultury|Staniszewski,Andrzej]] [[Category:Pisarze i poeci|Staniszewski,Andrzej]] [[Category:Literatura|Staniszewski,Andrzej]] [[Category:Olsztyn|Staniszewski,Andrzej]] [[Category:1945-1989|Staniszewski,Andrzej]] [[Category:1990-|Staniszewski,Andrzej]] [[Category:Nauczyciele akademiccy i naukowcy|Staniszewski,Andrzej]] [[Category:Dziennikarze i publicyści|Staniszewski,Andrzej]]
<references /><br>
 
 
[[Category:Olsztyn]] [[Category:Historycy literatury]] [[Category:Pisarze]] [[Category:Krytycy]] [[Category:Literatura]] [[Category:1945-1960]] [[Category:1961-1970]] [[Category:1971-1980]] [[Category:1981-1990]] [[Category:1991-2000]] [[Category:2001-2010]] [[Category:2011-2020]]
 

Aktualna wersja na dzień 12:44, 20 sie 2015

Potwierdzenie członkostwa prof. dr hab. Andrzeja Staniszewskiego w Senacie Rektorów Wyższych Uczelni
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1948- ) – profesor zwyczajny, historyk literatury, krytyk literacki

Biografia

Urodził się 26 kwietnia 1948 roku w Makowie Mazowieckim. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie w Kołobrzegu, a następnie filologię polską na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1974). W roku 1978 obronił (na UMK) pracę doktorską „Struktura gatunkowa poematu dygresyjnego”, a w 1987, na podstawie rozprawy „Tradycja czarnoleska na Mazurach”, uzyskał habilitację na Uniwersytecie Wrocławskim.[1] Od 1974 roku pracował jako wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, w Zakładzie Filologii Polskiej, a od 1979 roku w Zakładzie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. W roku 1996 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 1990-1993 był dziekanem Wydziału Humanistycznego olsztyńskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a od 1993 do 1999 roku jej rektorem. Obecnie kieruje Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest promotorem licznych prac doktorskich oraz recenzentem rozpraw naukowych[2] Pełni też funkcję przewodniczącego Zespołu Kierunków Studiów Humanistycznych w Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Działalność

W obszernym dorobku publicystycznym i naukowym znajdują się artykuły, rozprawy, recenzje utworów literackich publikowanych w czasopismach, takich jak: „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, „Literatura”, „Tygodnik Kulturalny”, „Życie Literackie”, „Poezja”, „Przegląd Humanistyczny”, „Kwartalnik Historyczny”, „Gdańskie Zeszyty Humanistyczne” czy „Zagadnienia Rodzajów Literackich”. Tematyka zainteresowań jest bardzo rozległa – począwszy od renesansu po literaturę współczesną. W swoich pracach zajmował się też recepcją dzieł Kochanowskiego, Kraszewskiego i Sienkiewicza. W roku 1988 otrzymał nagrodę im. Zygmunta Glogera za pracę ‘’Tradycja czaronoleska na Mazurach’’ oraz – w tym samym roku – wyróżnienie Funduszu Literatury za szkice o młodym reportażu (’’Życie w parterze : szkice o młodym reportażu’’). W latach 1978-1981 był ostatnim przewodniczącym Koła Młodych ZLP. Jest członkiem wielu stowarzyszeń twórczych i ośrodków naukowych.

Publikacje (wybór)

Publikacje autorskie

  • Zwierza gwiazda : antologia opowiadań o Warmii i Mazurach, Olsztyn, 1985.
  • Tradycja czarnoleska na Mazurach, Olsztyn, 1986.
  • Życie w parterze : szkice o młodym reportażu, Warszawa, 1987.
  • „Nasz kochany Jan Kochanowski” : tradycja czarnoleska w zaborze pruskim 1795-1939, Warszawa, 1988.
  • Ojców mowy, ojców wiary : historia i współczesność na łamach „Gazety Olsztyńskiej” 1886-1939, Warszawa, 1989.
  • „Gazeta Olsztyńska” 1886-1939, Olsztyn, 1991.
  • Ziemia serdecznie znajoma : szkice o poezji Aleksandra Rymkiewicza, Olsztyn, 1994.

Redakcja naukowa i opracowania

  • Z czasów Jadwigi i Jagiełły : powieść na tle historycznym, Olsztyn, 1989.
  • Wilno - Olsztyn : kontynuacje tradycji kulturalnej, Olsztyn, 1992.
  • Studia i szkice o literaturze współczesnej, Olsztyn, 1992.
  • Prusy Wschodnie w polskiej opinii publicznej XIX i XX wieku, Olsztyn, 1992.
  • Kresy i pogranicza : historia, kultura, obyczaje, Olsztyn, 1995.
  • Prace filologiczne. Z. 1, Olsztyn, 1995.
  • Studia i szkice o twórczości Czesława Miłosza, Olsztyn, 1995.
  • Rok pruski : życie codzienne wsi polskiej na przełomie XIX i XX w. w świetle korespondencji prasowych, Olsztyn, 1995.
  • Podróżujący Polacy w XIX i XX wieku, Olsztyn, 1996.
  • Polska opinia publiczna wobec Prus wschodnich w XIX i XX wieku, Olsztyn, 1997
  • Biografia i historia : studia i szkice o związkach literatury z przeszłością, Olsztyn, 1997.
  • Folklor i pogranicza, Olsztyn, 1998.
  • Literackie strategie lat dziewięćdziesiątych : przełomy, kontynuacje, powroty, Olsztyn, 2002.
  • Swojskość i obcość : o kategorii tożsamości w piśmiennictwie polskim na przełomie wieków : prace literaturoznawcze poświęcone pamięci doktor Małgorzaty Żarczyńskiej, Olsztyn, cop. 2004.
  • Róbcie teatr...: księga jubileuszowa ofiarowana profesorowi Bohdanowi Głuszczakowi, Olsztyn, 2007.

Bibliografia

  1. Rojek, Józef Jacek: Literaci & literatura Warmii i Mazur. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. – S. 158-159.
  2. RAK: Profesor z Olsztyna będzie oceniał innych / RAK // „Gazeta Olsztyńska”. – 2008, nr 65, s. 6.
  3. Chłosta, Jan: Olsztyńskie biografie literackie 1945-1988 / Jan Chłosta. – Olsztyn : Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego, 1991. – S. 88-89.

Przypisy