Koncert Wileńskie motywy: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „thumb|right|250px| Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie Międzynarodowa, jednorazowa, okazjonalna impreza muzyczna, zorganizowana 30 kwietnia 20…”)
 
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:wilensk.jpg|thumb|right|250px| Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie]]
 
[[Image:wilensk.jpg|thumb|right|250px| Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie]]
Międzynarodowa, jednorazowa, okazjonalna impreza muzyczna, zorganizowana 30 kwietnia 2011 r. w olsztyńskim [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|[Muzeum Warmii i Mazur]].
+
Międzynarodowa, jednorazowa, okazjonalna impreza muzyczna, zorganizowana 30 kwietnia 2011 r. w [[ewim:Olsztyn|olsztyńskim]] [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|Muzeum Warmii i Mazur]].
  
 
==Organizator==
 
==Organizator==
Linia 11: Linia 11:
 
   
 
   
 
==Opis==
 
==Opis==
Opisywany koncert został zorganizowany w olsztyńskim [[[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie| zamku]], siedzibie [Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|Muzeum Warmii i Mazur]]. Impreza została zrealizowana jako jeden z modułów, budujących wojewódzkie obchody [[Rok Czesława Miłosza na Warmii i Mazurach| Roku Czesława Miłosza]]. Opisywany projekt miał międzynarodowy, gdyż uczestniczyli w nim muzycy w Polski oraz Litwy, jak również – interdyscyplinarny, bowiem łączył w sobie dziedzinę muzyki z literaturą.<br>
+
Opisywany koncert został zorganizowany w olsztyńskim [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie| zamku]], siedzibie [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|Muzeum Warmii i Mazur]]. Impreza została zrealizowana jako jeden z modułów, budujących wojewódzkie obchody [[Rok Czesława Miłosza na Warmii i Mazurach| Roku Czesława Miłosza]]. Opisywany projekt miał międzynarodowy, gdyż uczestniczyli w nim muzycy w Polski oraz Litwy, jak również – interdyscyplinarny, bowiem łączył w sobie dziedzinę muzyki z literaturą.<br>
Tytuł koncertu nawiązywał do faktu, iż Miłosz (1911-2004) w większości wydań swojej poezji i prozy powracał do czasu dzieciństwa, lat edukacji i pierwszych sukcesów literackich  w litewskim Wilnie. Ten topos – tak charakterystyczny w twórczości noblisty – funkcjonował jako ciągły powrót do natury, a zarazem do tradycji literackiej (np. utwory Adama Mickiewicza). Koncert stanowił zaaranżowaną, trzyczęściową muzyczną „opowieść” o „latach dzieciństwa, przeczuciu katastrofy i tragicznych doświadczeniach czasu wojny, po refleksję poety na emigracji i ciągłe powroty do miejsc i emocji związanych z Wilnem”<ref>Wg opisu imprezy na stronie www olsztyńskiego [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]]: [http://muzeum.olsztyn.pl/koncert-wilenskie-motywy,527 http://muzeum.olsztyn.pl].</ref>. Koncert to w przybliżeniu 40-minutowa sesja muzyki współczesnej oraz improwizowanej, połączonej stylistycznie z melodiami Litwy i Wilna. Ważnym elementem struktury imprezy były – wcześniej wybrane – fragmenty utworów poetyckich Miłosza, wydrukowane i rozdane uczestnikom imprezy. Słowo drukowane budowało nastrój całości, tworzyło realny pomost między literaturą a muzyką, służyło analizie motywów wileńskich w twórczości Miłosza.
+
Tytuł koncertu nawiązywał do faktu, iż Miłosz (1911-2004) w większości wydań swojej poezji i prozy powracał do czasu dzieciństwa, lat edukacji i pierwszych sukcesów literackich  w litewskim Wilnie. Ten topos – tak charakterystyczny w twórczości noblisty – funkcjonował jako ciągły powrót do natury, a zarazem do tradycji literackiej (np. utwory Adama Mickiewicza). Koncert stanowił zaaranżowaną, trzyczęściową muzyczną „opowieść” o „latach dzieciństwa, przeczuciu katastrofy i tragicznych doświadczeniach czasu wojny, po refleksję poety na emigracji i ciągłe powroty do miejsc i emocji związanych z Wilnem”<ref>Wg opisu imprezy na stronie www olsztyńskiego [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|Muzeum Warmii i Mazur]]: [http://muzeum.olsztyn.pl/koncert-wilenskie-motywy,527 http://muzeum.olsztyn.pl].</ref>. Koncert to w przybliżeniu 40-minutowa sesja muzyki współczesnej oraz improwizowanej, połączonej stylistycznie z melodiami Litwy i Wilna. Ważnym elementem struktury imprezy były – wcześniej wybrane – fragmenty utworów poetyckich Miłosza, wydrukowane i rozdane uczestnikom imprezy. Słowo drukowane budowało nastrój całości, tworzyło realny pomost między literaturą a muzyką, służyło analizie motywów wileńskich w twórczości Miłosza.
+
 
 +
==Bibliografia==
 +
*''Miłosz 365 : Wileńskie Motywy'' : [plakat] //W: zbiory dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie.
  
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==
 
<references/>
 
<references/>
  
[[Category:Koncerty]][[Category:Literatura]][[Category:Muzyka]][[Category:Olsztyn]][[Category:Obchody, święta, rocznice]][[Category:2011-2020]]
+
[[Category:Koncerty]][[Category:Literatura]][[Category:Muzyka]][[Category:Olsztyn]][[Category:Obchody, święta, rocznice]][[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 12:00, 16 sty 2015

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Międzynarodowa, jednorazowa, okazjonalna impreza muzyczna, zorganizowana 30 kwietnia 2011 r. w olsztyńskim Muzeum Warmii i Mazur.

Organizator

Wykonawcy

  • Aron Blum – aranżacja, kierownictwo muzyczne, gitara basowa
  • Arkadi Gotesman (Wilno; Litwa) – instrumenty perkusyjne
  • Dominik Jastrzębski – klarnet

Opis

Opisywany koncert został zorganizowany w olsztyńskim zamku, siedzibie Muzeum Warmii i Mazur. Impreza została zrealizowana jako jeden z modułów, budujących wojewódzkie obchody Roku Czesława Miłosza. Opisywany projekt miał międzynarodowy, gdyż uczestniczyli w nim muzycy w Polski oraz Litwy, jak również – interdyscyplinarny, bowiem łączył w sobie dziedzinę muzyki z literaturą.
Tytuł koncertu nawiązywał do faktu, iż Miłosz (1911-2004) w większości wydań swojej poezji i prozy powracał do czasu dzieciństwa, lat edukacji i pierwszych sukcesów literackich w litewskim Wilnie. Ten topos – tak charakterystyczny w twórczości noblisty – funkcjonował jako ciągły powrót do natury, a zarazem do tradycji literackiej (np. utwory Adama Mickiewicza). Koncert stanowił zaaranżowaną, trzyczęściową muzyczną „opowieść” o „latach dzieciństwa, przeczuciu katastrofy i tragicznych doświadczeniach czasu wojny, po refleksję poety na emigracji i ciągłe powroty do miejsc i emocji związanych z Wilnem”[1]. Koncert to w przybliżeniu 40-minutowa sesja muzyki współczesnej oraz improwizowanej, połączonej stylistycznie z melodiami Litwy i Wilna. Ważnym elementem struktury imprezy były – wcześniej wybrane – fragmenty utworów poetyckich Miłosza, wydrukowane i rozdane uczestnikom imprezy. Słowo drukowane budowało nastrój całości, tworzyło realny pomost między literaturą a muzyką, służyło analizie motywów wileńskich w twórczości Miłosza.

Bibliografia

  • Miłosz 365 : Wileńskie Motywy : [plakat] //W: zbiory dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie.

Przypisy

  1. Wg opisu imprezy na stronie www olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur: http://muzeum.olsztyn.pl.