Koncert Wileńskie motywy

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Międzynarodowa, jednorazowa, okazjonalna impreza muzyczna, zorganizowana 30 kwietnia 2011 r. w olsztyńskim Muzeum Warmii i Mazur.

Organizator

Wykonawcy

  • Aron Blum – aranżacja, kierownictwo muzyczne, gitara basowa
  • Arkadi Gotesman (Wilno; Litwa) – instrumenty perkusyjne
  • Dominik Jastrzębski – klarnet

Opis

Opisywany koncert został zorganizowany w olsztyńskim zamku, siedzibie Muzeum Warmii i Mazur. Impreza została zrealizowana jako jeden z modułów, budujących wojewódzkie obchody Roku Czesława Miłosza. Opisywany projekt miał międzynarodowy, gdyż uczestniczyli w nim muzycy w Polski oraz Litwy, jak również – interdyscyplinarny, bowiem łączył w sobie dziedzinę muzyki z literaturą.
Tytuł koncertu nawiązywał do faktu, iż Miłosz (1911-2004) w większości wydań swojej poezji i prozy powracał do czasu dzieciństwa, lat edukacji i pierwszych sukcesów literackich w litewskim Wilnie. Ten topos – tak charakterystyczny w twórczości noblisty – funkcjonował jako ciągły powrót do natury, a zarazem do tradycji literackiej (np. utwory Adama Mickiewicza). Koncert stanowił zaaranżowaną, trzyczęściową muzyczną „opowieść” o „latach dzieciństwa, przeczuciu katastrofy i tragicznych doświadczeniach czasu wojny, po refleksję poety na emigracji i ciągłe powroty do miejsc i emocji związanych z Wilnem”[1]. Koncert to w przybliżeniu 40-minutowa sesja muzyki współczesnej oraz improwizowanej, połączonej stylistycznie z melodiami Litwy i Wilna. Ważnym elementem struktury imprezy były – wcześniej wybrane – fragmenty utworów poetyckich Miłosza, wydrukowane i rozdane uczestnikom imprezy. Słowo drukowane budowało nastrój całości, tworzyło realny pomost między literaturą a muzyką, służyło analizie motywów wileńskich w twórczości Miłosza.

Bibliografia

  • Miłosz 365 : Wileńskie Motywy : [plakat] //W: zbiory dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie.

Przypisy

  1. Wg opisu imprezy na stronie www olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur: http://muzeum.olsztyn.pl.