Kabaret Delicet: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
 
m (stronę Kabaret „Delicet” przeniósł do Kabaret Delicet)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:kabaretdelicet.jpg|thumb|right|200px|Źródło: Roman Tchórz, Kabaret „Delicet”, „Ziemia Ostródzka”, 1988, nr 6, s. 26.]]
+
[[Image:kabaretdelicet.jpg|thumb|right|300px|Zespół Kabaretu „Delicet”<br>Źródło: Roman Tchórz, ''Kabaret „Delicet”'', „Ziemia Ostródzka”, 1988, nr 6, s. 26.]]
 
Grupa złożona w 1987 r. przy [[Koło Miejskie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Michała Kajki w Ostródzie |Kole Miejskim Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Michała Kajki w Ostródzie]].
 
Grupa złożona w 1987 r. przy [[Koło Miejskie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Michała Kajki w Ostródzie |Kole Miejskim Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Michała Kajki w Ostródzie]].
  
Linia 18: Linia 18:
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Pierwszy występ kabaretu odbył się dnia 29 marca 1987 r. w Klubie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostródzie z programem olsztyńskiego satyryka [[Władysław Katarzyński |Władysława Katarzyńskiego]] pt. „Uszy po sobie”. Poza tekstami kabaretowymi zespół przygotowywał programy poetycko-muzyczne, które były przedstawiane w miejscowych szkołach i zakładach pracy. Kabaret szybko zyskał rozgłos i zaczął występować nie tylko na terenie Ostródy, ale także na festiwalach i przeglądach kabaretowych organizowanych w różnych miejscach kraju. Zdobywa też liczne wyróżnienia i nagrody. W 1987 r. został zaproszony na Święto Trybuny Ludu do Warszawy, gdzie zyskał sympatię organizatorów i publiczności. Dzięki temu część programu kabaretu zaprezentowano w Telewizji Polskiej.  
+
Pierwszy występ kabaretu odbył się dnia 29 marca 1987 r. w Klubie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w [[ewim:Ostróda|Ostródzie]] z programem olsztyńskiego satyryka [[Władysław Katarzyński |Władysława Katarzyńskiego]] pt. „Uszy po sobie”. Poza tekstami kabaretowymi zespół przygotowywał programy poetycko-muzyczne, które były przedstawiane w miejscowych szkołach i zakładach pracy. Kabaret szybko zyskał rozgłos i zaczął występować nie tylko na terenie Ostródy, ale także na festiwalach i przeglądach kabaretowych organizowanych w różnych miejscach kraju. Zdobywa też liczne wyróżnienia i nagrody. W 1987 r. został zaproszony na Święto Trybuny Ludu do Warszawy, gdzie zyskał sympatię organizatorów i publiczności. Dzięki temu część programu kabaretu zaprezentowano w Telewizji Polskiej.  
  
 
==Nagrody i wyróżnienia==
 
==Nagrody i wyróżnienia==
Linia 30: Linia 30:
  
 
[[Category:Kabaret]]  
 
[[Category:Kabaret]]  
[[Category:Zespoły i grupy artystyczne]]  
+
[[Category:Kabarety]]  
[[Category:Powiat ostródzki]]  
+
[[Category:ostróda]]  
[[Category:1981-1990]]
+
[[Category: 1945-1989]]

Aktualna wersja na dzień 13:14, 9 gru 2014

Zespół Kabaretu „Delicet”
Źródło: Roman Tchórz, Kabaret „Delicet”, „Ziemia Ostródzka”, 1988, nr 6, s. 26.

Grupa złożona w 1987 r. przy Kole Miejskim Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Michała Kajki w Ostródzie.

Historia

Od początku funkcjonowania Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Ostródzie działał przy nim Kabaret „Imadło”, kierowany przez Zdzisława Grochala. Kabaret zakończył jednak swoją działalność w połowie 1986 r. Po krótkiej przerwie, w ostródzkim stowarzyszeniu postanowiono sformować nową grupę kabaretową. Robert Mrozowicz, czołowa postać poprzedniej formacji, zdołał skupić wokół siebie kilku młodych ludzi, z którymi utworzył „Delicet”. Pierwszy występ zespołu odbył się w marcu 1987 r. Kilka miesięcy później, we wrześniu grupa znalazła siedzibę w Klubie Państwowej Komunikacji Samochodowej w Ostródzie.

Skład

Działalność

Pierwszy występ kabaretu odbył się dnia 29 marca 1987 r. w Klubie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostródzie z programem olsztyńskiego satyryka Władysława Katarzyńskiego pt. „Uszy po sobie”. Poza tekstami kabaretowymi zespół przygotowywał programy poetycko-muzyczne, które były przedstawiane w miejscowych szkołach i zakładach pracy. Kabaret szybko zyskał rozgłos i zaczął występować nie tylko na terenie Ostródy, ale także na festiwalach i przeglądach kabaretowych organizowanych w różnych miejscach kraju. Zdobywa też liczne wyróżnienia i nagrody. W 1987 r. został zaproszony na Święto Trybuny Ludu do Warszawy, gdzie zyskał sympatię organizatorów i publiczności. Dzięki temu część programu kabaretu zaprezentowano w Telewizji Polskiej.

Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

  1. Tchórz, Roman: Kabaret „Delicet” / Roman Tchórz // „Ziemia Ostródzka”. – 1988, nr 6, s. 25-27.