Seminarium Romowie w Polsce – historia i kultura: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Brak różnic)

Wersja z 12:15, 14 paź 2014

Trzecia edycja cyklicznego projektu edykacyjno-popularnonaukowego pn. Seminarium „Historia i kultura”, zorganizowana w postaci sesji oraz wystawy tematycznej 4 sierpnia 2000 r. w Węgorzewie.

Organizator

Opis

Warmia i Mazury to obszar rzeczywiście wielonarodowościowy i wieloetniczny pod względem zamieszkania – jako że każda z regionalnych grup mniejszościowych posiada bogatą kulturę i cenne tradycje, zadaniem całości projektu jest poznanie, wykreowanie poszanowania i ocalenie od zapomnienia. Celem wszystkich dotychczasowych edycji – w tym opisywanej – była więc próba przybliżenia i pogłębienia wiedzy lokalnej społeczności na temat prawdziwego obrazu historii oraz kultury materialnej i duchowej poszczególnych mniejszości narodowych, zamieszkujących obszar Polski północno-wschodniej.
Tematem bieżącej edycji, czyli całodniowej sesji prelekcyjnej oraz okolicznościowej ekspozycji, była kultura Romów. Seminarium zorganizowano w węgorzewskim Muzeum. W spotkaniu uczestniczyło około pięćdziesięciu osób z terenu całej Polski.

Przebieg

  • wystąpienie krajowego duszpasterza Romów w Polsce, ks. Stanisława Opockiego z Łososiny Górnej (woj. małopolskie), z referatem pt. Czy Romowie mają własną religię? nt. dziejów wierzeń i religijności Cyganów
  • wystąpienie nt. edukacji dzieci romskich zrealizowane przez dyrektora jedynej w Polsce Parafialnej Podstawowej Szkoły Romskiej w Suwałkach (woj. podlaskie), Jacka Milewskiego, pt. Szkoła romska – getto czy szansa?
  • wystąpienie Wojciecha Połecia, słuchacza Międzynarodowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego pt. Edukacja dziecka romskiego i wietnamskiego w szkołach warszawskich
  • wystąpienie Anny Makowskiej-Cieleń ze Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej w Gorzowie Wielkopolskim nt. Słowo o Papuszy i poezji cygańskiej
  • wystawa, przygotowana przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, eksponująca cygańskie stroje, obrazy scen z romskiego życia codziennego, fotografie i mapy, ilustrujące historię oraz wędrówki Romów, ich rozmieszczenie i liczebność w Polsce oraz Europie oraz plansze ze schematami rozwoju języka romskiego. Czas ekspozycji: od 4 sierpnia do 4 września 2000 r. Wystawa była połączona z okolicznościowym kiermaszem publikacji tematycznych.

Bibliografia

  1. Pisarek, Wanda: Romowie w Polsce – historia i kultura : seminarium, Węgorzewo 4 sierpnia 2000 r. / Wanda Pisarek // „Borussia”. – 2000, nr 333, s. 122-123.