Ogólnopolski Konkurs Chórów Szkolnych a capella w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Edycje)
(Bibliografia)
Linia 53: Linia 53:
 
[[Category:Konkursy]]
 
[[Category:Konkursy]]
 
[[Category:Muzyka]]
 
[[Category:Muzyka]]
[[Category:1981-1990]]
+
[[Category: 1945-1989]] [[Category:1990-]]
[[Category:1991-2000]]
 
[[Category:2001-2010]]
 
[[Category:2011-2020]]
 

Wersja z 20:17, 1 paź 2014

Wojewódzkie i międzywojewódzkie eliminacje do ogólnopolskiego przeglądu szkolnych chórów, organizowane w Olsztynie od 1981 r.

Cel

Celem konkursu jest podnoszenie kultury muzycznej dzieci i młodzieży szkolnej poprzez popularyzowanie śpiewu chóralnego a capella, a także wzrost liczby chórów szkolnych i pozaszkolnych. Ponadto dbałość o podnoszenie poziomu wykonawczego chórów oraz umożliwienie zaprezentowania osiągnięć pracy dyrygentów i zespołów chóralnych.

Organizator

Inicjatorami konkursu było Ministerstwo Oświaty i Wychowania, Zarząd Główny oraz Oddziały Wojewódzkie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Kuratoria Oświaty i Wychowania. Organizatorem i realizatorem przeglądu w Olsztynie był Wojewódzki Dom Kultury, a następnie Regionalny Ośrodek Kultury i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.

Opis

W konkursie chóry mogą brać udział w różnych kategoriach: chóry szkół podstawowych, ponadpodstawowych, zarówno o głosach równych, jak i mieszanych, a także chóry studiów nauczycielskich oraz placówek wychowania pozaszkolnego. Chóry uczestniczące w konkursie nie mogą liczyć mniej niż 35 osób. Konkurs ma charakter trzyetapowy – przesłuchania wojewódzkie, makroregionalne oraz finał ogólnopolski. Eliminacje stanowią przegląd i ocenę wyników całorocznej pracy chórów. W zaprezentowanym repertuarze znajdują się utwory a capella, w tym zestaw utworów obowiązkowych i dwa utwory dowolne. Ocenie są poddawane: dobór repertuaru, intonacja i emisja głosu, rytmika i dykcja, tempo, frazowanie i dynamika oraz ogólny wyraz artystyczny. Na I i II etapie w Olsztynie odbywają się eliminacje wojewódzkie i międzywojewódzkie. Przegląd odbywa się na początku maja każdego roku, natomiast gala finałowa pod koniec miesiąca.

Nagroda

Nagrodą w przeglądzie jest:

  • za zdobycie I, II i III miejsca – dyplomy
  • za zdobycie I miejsca Puchar Ministra Oświaty i Wychowania oraz Puchar Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Edycje

Bibliografia

  1. Konkurs Chórów a capella, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1986, sygn. 8/178.