Adam Bartnikowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
m (Utworzył nową stronę „(1952- ) – dziennikarz „ Gazety Olsztyńskiej”, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Pływackiego ==Biografia== Urodzony 27 …”)
 
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
(1952- ) – dziennikarz „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Pływackiego
+
[[Image:adam.bartnikowski.jpg|thumb|right|200px|Fot.: Aleksander Bartnikowski. Źródło: archiwum rodzinne.]]
 +
 
 +
(1952- ) – dziennikarz „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Pływackiego w latach 1996 - 2004.
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodzony 27 maja 1952 r. w Olsztynie. Studia ukończył w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. W 1974 r. podjął pierwszą pracę w „[[Gazeta Olsztyńska| Gazecie Olsztyńskiej]]”, publikując materiały o tematyce sportowej. Jego mentorami w zawodzie byli m.in. [[Ryszard Zalewski]], [[Andrzej Bałtroczyk]] oraz [[Mieczysław Szczepański]]. W rok później, w 1975 r., rozpoczął studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego – ukończył je obroną pracy magisterskiej w 1979 r. Został kierownikiem działu regionalnego „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. W sierpniu 1981 r. był jednym z inicjatorów dziennikarskiej akcji poparcia strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych. W grudniu 1981 r., w kilka dni po rozpoczęciu stanu wojennego, został zawieszony w prawach dziennikarza i zmuszony podjąć tzw. „urlop bezterminowy”. W 1982 r. został warunkowo przywrócony do pracy. W l. 1989-1990 zainicjował przemiany własnościowe oraz jakościowe w strukturze „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. Po zdjęciu ze stanowisk przez RSW „Prasa” całego kierownictwa redakcji Bartnikowski został wybrany na stanowisko zastępcy sekretarza, potem zaś – sekretarza „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. Wtedy to zaczął współtworzyć nową formę czasopisma, m.in. został redaktorem pierwszych dodatków do gazety. W 1995 r. zaczął pracować nad projektem regionalnego miesięczniku o tematyce turystycznej – jako rezultat tych działań ukazał się dwumiesięcznik „Przegląd Turystyczny”. Bartnikowski od początku był jego redaktorem naczelnym. Wiosną 1998 r. czasopismo zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „Kos” dla najlepszych inicjatyw służących rozwojowi turystyki w kraju. Bartnikowski w październiku 1999 r. stał się redaktorem całego wydania „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”.
+
Urodzony 27 maja 1952 r. w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]]. Studia ukończył w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Już podczas studiów podjął współpracę z Gazetą Olsztyńską, publikując od 1972 roku teksty o tematyce sportowej. W 1974 r. podjął pracę etatową w „[[Gazeta Olsztyńska| Gazecie Olsztyńskiej]]”, publikując materiały o tematyce interwencyjnej. Jego mentorami w zawodzie byli m.in. [[Ryszard Zalewski]], [[Andrzej Bałtroczyk]] oraz [[Mieczysław Szczepański]]. W 1975 r. rozpoczął studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego – ukończył je obroną pracy magisterskiej w 1979 r. W 1978 roku został kierownikiem działu terenowego „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. W sierpniu 1981 r. był jednym z inicjatorów dziennikarskiej akcji poparcia strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych. W grudniu 1981 r., kilka dni po rozpoczęciu stanu wojennego, został zawieszony w prawach dziennikarza i zmuszony podjąć tzw. „urlop bezterminowy”. W marcu 1982 r. został warunkowo przywrócony do pracy. W l. 1989-1990 zainicjował przemiany własnościowe oraz jakościowe w strukturze „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. Po odwołaniu przez Komisję Likwidacyjną RSW „Prasa” całego kierownictwa redakcji Bartnikowski został wybrany na stanowisko zastępcy sekretarza, potem zaś – sekretarza „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. Wtedy to zaczął współtworzyć nową formę czasopisma, m.in. został redaktorem pierwszych dodatków do gazety. W 1995 r. zaczął pracować nad projektem regionalnego miesięczniku o tematyce turystycznej – jako rezultat tych działań w marcu 1996 roku ukazał się pierwszy numer dwumiesięcznika „Przegląd Turystyczny” (obecnie kwartalnik). Bartnikowski od początku jest jego redaktorem naczelnym. Wiosną 1998 r. czasopismo zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „Kos” dla najlepszych inicjatyw służących rozwojowi turystyki w kraju. Bartnikowski w październiku 1999 r. został redaktorem wydania „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”, potem pełnił funkcje m.in. kierownika działu regionalnego oraz redaktora i menedżera serwisu internetowego mojemazury.pl. W sierpniu 2012 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal współpracuje z Gazetą Olsztyńską, pisząc felietony i komentarze oraz redagując serwis internetowy mojemazury.pl.
  
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
 
*Hobby: geografia, astronomia, pływanie, żeglarstwo  
 
*Hobby: geografia, astronomia, pływanie, żeglarstwo  
*Żona Ewa, trzech synów i córka
+
*Żona [[Ewa Bartnikowska | Ewa]] (redaktor naczelna Gazety Olsztyńskiej od sierpnia 2008 roku), trzech synów i córka
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
#''Kto jest kim w województwie warmińsko-mazurskim'' / [red. Grażyna Gregorowicz]. - Olsztyn: Ga Ga Art. Agencja Promocji, 2001. - S. 21-22.
 
#''Kto jest kim w województwie warmińsko-mazurskim'' / [red. Grażyna Gregorowicz]. - Olsztyn: Ga Ga Art. Agencja Promocji, 2001. - S. 21-22.
 +
 +
[[Category:Dziennikarze i publicyści|Bartnikowski,Adam]] [[Category:Media|Bartnikowski,Adam]] [[Category:Olsztyn|Bartnikowski,Adam]][[Category:1945-1989|Bartnikowski,Adam]] [[Category:1990-|Bartnikowski,Adam]]

Aktualna wersja na dzień 13:10, 10 lip 2014

Fot.: Aleksander Bartnikowski. Źródło: archiwum rodzinne.

(1952- ) – dziennikarz „ Gazety Olsztyńskiej”, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Pływackiego w latach 1996 - 2004.

Biografia

Urodzony 27 maja 1952 r. w Olsztynie. Studia ukończył w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Już podczas studiów podjął współpracę z Gazetą Olsztyńską, publikując od 1972 roku teksty o tematyce sportowej. W 1974 r. podjął pracę etatową w „ Gazecie Olsztyńskiej”, publikując materiały o tematyce interwencyjnej. Jego mentorami w zawodzie byli m.in. Ryszard Zalewski, Andrzej Bałtroczyk oraz Mieczysław Szczepański. W 1975 r. rozpoczął studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego – ukończył je obroną pracy magisterskiej w 1979 r. W 1978 roku został kierownikiem działu terenowego „ Gazety Olsztyńskiej”. W sierpniu 1981 r. był jednym z inicjatorów dziennikarskiej akcji poparcia strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych. W grudniu 1981 r., kilka dni po rozpoczęciu stanu wojennego, został zawieszony w prawach dziennikarza i zmuszony podjąć tzw. „urlop bezterminowy”. W marcu 1982 r. został warunkowo przywrócony do pracy. W l. 1989-1990 zainicjował przemiany własnościowe oraz jakościowe w strukturze „ Gazety Olsztyńskiej”. Po odwołaniu przez Komisję Likwidacyjną RSW „Prasa” całego kierownictwa redakcji Bartnikowski został wybrany na stanowisko zastępcy sekretarza, potem zaś – sekretarza „ Gazety Olsztyńskiej”. Wtedy to zaczął współtworzyć nową formę czasopisma, m.in. został redaktorem pierwszych dodatków do gazety. W 1995 r. zaczął pracować nad projektem regionalnego miesięczniku o tematyce turystycznej – jako rezultat tych działań w marcu 1996 roku ukazał się pierwszy numer dwumiesięcznika „Przegląd Turystyczny” (obecnie kwartalnik). Bartnikowski od początku jest jego redaktorem naczelnym. Wiosną 1998 r. czasopismo zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „Kos” dla najlepszych inicjatyw służących rozwojowi turystyki w kraju. Bartnikowski w październiku 1999 r. został redaktorem wydania „ Gazety Olsztyńskiej”, potem pełnił funkcje m.in. kierownika działu regionalnego oraz redaktora i menedżera serwisu internetowego mojemazury.pl. W sierpniu 2012 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal współpracuje z Gazetą Olsztyńską, pisząc felietony i komentarze oraz redagując serwis internetowy mojemazury.pl.

Ciekawostki

  • Hobby: geografia, astronomia, pływanie, żeglarstwo
  • Żona Ewa (redaktor naczelna Gazety Olsztyńskiej od sierpnia 2008 roku), trzech synów i córka

Bibliografia

  1. Kto jest kim w województwie warmińsko-mazurskim / [red. Grażyna Gregorowicz]. - Olsztyn: Ga Ga Art. Agencja Promocji, 2001. - S. 21-22.