Adam Bartnikowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Ciekawostki: - uaktualnienie)
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
(1952- ) – dziennikarz „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Pływackiego
+
(1952- ) – dziennikarz „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Pływackiego w latach 1996 - 2004.
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodzony 27 maja 1952 r. w Olsztynie. Studia ukończył w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. W 1974 r. podjął pierwszą pracę w „[[Gazeta Olsztyńska| Gazecie Olsztyńskiej]]”, publikując materiały o tematyce sportowej. Jego mentorami w zawodzie byli m.in. [[Ryszard Zalewski]], [[Andrzej Bałtroczyk]] oraz [[Mieczysław Szczepański]]. W rok później, w 1975 r., rozpoczął studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego – ukończył je obroną pracy magisterskiej w 1979 r. Został kierownikiem działu regionalnego „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. W sierpniu 1981 r. był jednym z inicjatorów dziennikarskiej akcji poparcia strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych. W grudniu 1981 r., w kilka dni po rozpoczęciu stanu wojennego, został zawieszony w prawach dziennikarza i zmuszony podjąć tzw. „urlop bezterminowy”. W 1982 r. został warunkowo przywrócony do pracy. W l. 1989-1990 zainicjował przemiany własnościowe oraz jakościowe w strukturze „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. Po zdjęciu ze stanowisk przez RSW „Prasa” całego kierownictwa redakcji Bartnikowski został wybrany na stanowisko zastępcy sekretarza, potem zaś – sekretarza „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. Wtedy to zaczął współtworzyć nową formę czasopisma, m.in. został redaktorem pierwszych dodatków do gazety. W 1995 r. zaczął pracować nad projektem regionalnego miesięczniku o tematyce turystycznej – jako rezultat tych działań ukazał się dwumiesięcznik „Przegląd Turystyczny”. Bartnikowski od początku był jego redaktorem naczelnym. Wiosną 1998 r. czasopismo zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „Kos” dla najlepszych inicjatyw służących rozwojowi turystyki w kraju. Bartnikowski w październiku 1999 r. stał się redaktorem całego wydania „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”.
+
Urodzony 27 maja 1952 r. w Olsztynie. Studia ukończył w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Już podczas studiów podjął współpracę z Gazetą Olsztyńską, publikując od 1972 roku teksty o tematyce sportowej. W 1974 r. podjął pierwszą pracę w „[[Gazeta Olsztyńska| Gazecie Olsztyńskiej]]”, publikując materiały o tematyce interwencyjnej. Jego mentorami w zawodzie byli m.in. [[Ryszard Zalewski]], [[Andrzej Bałtroczyk]] oraz [[Mieczysław Szczepański]]. W 1975 r. rozpoczął studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego – ukończył je obroną pracy magisterskiej w 1979 r. W 1978 roku został kierownikiem działu terenowego „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. W sierpniu 1981 r. był jednym z inicjatorów dziennikarskiej akcji poparcia strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych. W grudniu 1981 r., kilka dni po rozpoczęciu stanu wojennego, został zawieszony w prawach dziennikarza i zmuszony podjąć tzw. „urlop bezterminowy”. W marcu 1982 r. został warunkowo przywrócony do pracy. W l. 1989-1990 zainicjował przemiany własnościowe oraz jakościowe w strukturze „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. Po zdjęciu ze stanowisk przez RSW „Prasa” całego kierownictwa redakcji Bartnikowski został wybrany na stanowisko zastępcy sekretarza, potem zaś – sekretarza „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”. Wtedy to zaczął współtworzyć nową formę czasopisma, m.in. został redaktorem pierwszych dodatków do gazety. W 1995 r. zaczął pracować nad projektem regionalnego miesięczniku o tematyce turystycznej – jako rezultat tych działań ukazał się dwumiesięcznik „Przegląd Turystyczny”, ukazujący się do dzisiaj (obecnie jako kwartalnik). Bartnikowski od początku jest jego redaktorem naczelnym. Wiosną 1998 r. czasopismo zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „Kos” dla najlepszych inicjatyw służących rozwojowi turystyki w kraju. Bartnikowski w październiku 1999 r. został redaktorem wydania „[[Gazeta Olsztyńska| Gazety Olsztyńskiej]]”, potem pełnił funkcje m.in. kierownika działu regionalnego oraz redaktora i menedżera serwisu internetowego mojemazury.pl. W sierpniu 2012 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal współpracuje z Gazetą Olsztyńską, pisząc felietony i komentarze oraz redagując serwis internetowy mojemazury.pl.
  
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
 
*Hobby: geografia, astronomia, pływanie, żeglarstwo  
 
*Hobby: geografia, astronomia, pływanie, żeglarstwo  
*Żona Ewa, trzech synów i córka
+
*Żona Ewa (redaktor naczelna Gazety Olsztyńskiej od sierpnia 2008 roku), trzech synów i córka
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==

Wersja z 12:24, 7 lis 2012

(1952- ) – dziennikarz „ Gazety Olsztyńskiej”, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Pływackiego w latach 1996 - 2004.

Biografia

Urodzony 27 maja 1952 r. w Olsztynie. Studia ukończył w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Już podczas studiów podjął współpracę z Gazetą Olsztyńską, publikując od 1972 roku teksty o tematyce sportowej. W 1974 r. podjął pierwszą pracę w „ Gazecie Olsztyńskiej”, publikując materiały o tematyce interwencyjnej. Jego mentorami w zawodzie byli m.in. Ryszard Zalewski, Andrzej Bałtroczyk oraz Mieczysław Szczepański. W 1975 r. rozpoczął studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego – ukończył je obroną pracy magisterskiej w 1979 r. W 1978 roku został kierownikiem działu terenowego „ Gazety Olsztyńskiej”. W sierpniu 1981 r. był jednym z inicjatorów dziennikarskiej akcji poparcia strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych. W grudniu 1981 r., kilka dni po rozpoczęciu stanu wojennego, został zawieszony w prawach dziennikarza i zmuszony podjąć tzw. „urlop bezterminowy”. W marcu 1982 r. został warunkowo przywrócony do pracy. W l. 1989-1990 zainicjował przemiany własnościowe oraz jakościowe w strukturze „ Gazety Olsztyńskiej”. Po zdjęciu ze stanowisk przez RSW „Prasa” całego kierownictwa redakcji Bartnikowski został wybrany na stanowisko zastępcy sekretarza, potem zaś – sekretarza „ Gazety Olsztyńskiej”. Wtedy to zaczął współtworzyć nową formę czasopisma, m.in. został redaktorem pierwszych dodatków do gazety. W 1995 r. zaczął pracować nad projektem regionalnego miesięczniku o tematyce turystycznej – jako rezultat tych działań ukazał się dwumiesięcznik „Przegląd Turystyczny”, ukazujący się do dzisiaj (obecnie jako kwartalnik). Bartnikowski od początku jest jego redaktorem naczelnym. Wiosną 1998 r. czasopismo zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „Kos” dla najlepszych inicjatyw służących rozwojowi turystyki w kraju. Bartnikowski w październiku 1999 r. został redaktorem wydania „ Gazety Olsztyńskiej”, potem pełnił funkcje m.in. kierownika działu regionalnego oraz redaktora i menedżera serwisu internetowego mojemazury.pl. W sierpniu 2012 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal współpracuje z Gazetą Olsztyńską, pisząc felietony i komentarze oraz redagując serwis internetowy mojemazury.pl.

Ciekawostki

  • Hobby: geografia, astronomia, pływanie, żeglarstwo
  • Żona Ewa (redaktor naczelna Gazety Olsztyńskiej od sierpnia 2008 roku), trzech synów i córka

Bibliografia

  1. Kto jest kim w województwie warmińsko-mazurskim / [red. Grażyna Gregorowicz]. - Olsztyn: Ga Ga Art. Agencja Promocji, 2001. - S. 21-22.