Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry – Lidzbark Warmiński 1995: Różnice pomiędzy wersjami
Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Linia 1: | Linia 1: | ||
− | Szesnasta edycja [[Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry| Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry]], zorganizowana w Lidzbarku Warmińskim w dniach 19 – 21 października 1995 r. | + | [[Image:Krosny_3.jpg|frame|right]]Szesnasta edycja [[Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry|Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry]], zorganizowana w Lidzbarku Warmińskim w dniach 19 – 21 października 1995 r. |
+ | |||
+ | == Organizator == | ||
− | |||
*[[Lidzbarski Dom Kultury]] | *[[Lidzbarski Dom Kultury]] | ||
− | ==Przebieg== | + | == Przebieg == |
− | Po raz pierwszy w historii Biesiad, w sali lidzbarskiego zamku, przeprowadzono konkurs prezentacji bajek lub satyr Ignacego Krasickiego pn. „Turniej u Biskupa Krasickiego”, w którym wzięły udział dwa kabarety: „Rak” z Rudy Śląskiej i Grzegorz Halama „Oklasky”. Natomiast w turnieju o „Złotą Szpilkę” wystartowało piętnaście kabaretów. Poza konkursem, jako goście zaproszeni, wystąpili: Olek Grotowski, Kabaret „Potem” z Zielonej Góry, Kabaret „Elita” oraz [[Krzysztof Daukszewicz]]. | + | |
+ | Po raz pierwszy w historii Biesiad, w sali lidzbarskiego zamku, przeprowadzono konkurs prezentacji bajek lub satyr Ignacego Krasickiego pn. „Turniej u Biskupa Krasickiego”, w którym wzięły udział dwa kabarety: „Rak” z Rudy Śląskiej i Grzegorz Halama „Oklasky”. Natomiast w turnieju o „Złotą Szpilkę” wystartowało piętnaście kabaretów. Poza konkursem, jako goście zaproszeni, wystąpili: Olek Grotowski, Kabaret „Potem” z Zielonej Góry, Kabaret „Elita” oraz [[Krzysztof Daukszewicz]]. | ||
+ | |||
+ | == Program<ref> Zob.: TAS: ''Turnieje satyryków : dziś początek XVI Biesiad Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim'', „Gazeta Warmii i Mazur”, 1995 nr 244, s. 1, 3.</ref> == | ||
− | |||
19 października (piątek) – [[Lidzbarski Dom Kultury]] | 19 października (piątek) – [[Lidzbarski Dom Kultury]] | ||
− | *18:00 – uroczyste otwarcie Biesiad oraz występ Kabaretu „Potem” | + | |
− | *21:00 – recital Olka Grotowskiego oraz I turniej o „Złotą Szpilkę” z udziałem: [[Kabaret „Poszli Beze Mnie”]] (Lidzbark Warmiński), Kabaret „Jurki” (Zielona Góra), Kabaret „Paka” (Jelenia Góra), , Kabaret „Troóba” (Częstochowa) oraz Feliks Talar (Kołobrzeg) – prowadzenie: Bartosz Brzeskot | + | *18:00 – uroczyste otwarcie Biesiad oraz występ Kabaretu „Potem” |
+ | *21:00 – recital Olka Grotowskiego oraz I turniej o „Złotą Szpilkę” z udziałem: [[Kabaret „Poszli Beze Mnie”]] (Lidzbark Warmiński), Kabaret „Jurki” (Zielona Góra), Kabaret „Paka” (Jelenia Góra), , Kabaret „Troóba” (Częstochowa) oraz Feliks Talar (Kołobrzeg) – prowadzenie: Bartosz Brzeskot | ||
20 października (sobota): | 20 października (sobota): | ||
− | *16:00 ([[Lidzbarski Dom Kultury]]) – Przegląd konkursowy w turnieju o „Złotą Szpilkę” z udziałem: Kabaret Twarzy „Pseudonim” (Zielona Góra), Kabaret „Rak” (Ruda Śląska), Kabaret „Multum” (Toruń), Teatr WiFiFi (Częstochowa) „Kabaret Polityczne albo nie” (Warszawa) – prowadzenie: [[Piotr Bałtroczyk]] | + | |
− | *20:00 (Zamek): | + | *16:00 ([[Lidzbarski Dom Kultury]]) – Przegląd konkursowy w turnieju o „Złotą Szpilkę” z udziałem: Kabaret Twarzy „Pseudonim” (Zielona Góra), Kabaret „Rak” (Ruda Śląska), Kabaret „Multum” (Toruń), Teatr WiFiFi (Częstochowa) „Kabaret Polityczne albo nie” (Warszawa) – prowadzenie: [[Piotr Bałtroczyk]] |
− | **''Bajki i satyry'' – spektakl w wykonaniu aktorów [[Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie| Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie]] | + | *20:00 (Zamek): |
− | **„Turniej u Biskupa Krasickiego” z udziałem kabaretu „Rak” i Grzegorza Halamy – prowadzenie [[Piotr Bałtroczyk]] | + | **''Bajki i satyry'' – spektakl w wykonaniu aktorów [[Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie|Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie]] |
+ | **„Turniej u Biskupa Krasickiego” z udziałem kabaretu „Rak” i Grzegorza Halamy – prowadzenie [[Piotr Bałtroczyk]] | ||
**Występ Kabaretu „Elita” z Wrocławia | **Występ Kabaretu „Elita” z Wrocławia | ||
− | *21 października (niedziela) – [[Lidzbarski Dom Kultury]]: | + | *21 października (niedziela) – [[Lidzbarski Dom Kultury]]: |
− | *12:00 – Przegląd konkursowy w turnieju o „Złotą Szpilkę” z udziałem: Ireneusz Krosny, Kabaret „Afera” (Poznań), Kabaret „Fajf” (Radom), „Quasi Kabaret Rafała Kmity” (Kraków), Kabaret „Ciach” (Zielona Góra), Kabaret „Natenczas” (Warszawa) – prowadzenie: [[Piotr Bałtroczyk]] | + | *12:00 – Przegląd konkursowy w turnieju o „Złotą Szpilkę” z udziałem: Ireneusz Krosny, Kabaret „Afera” (Poznań), Kabaret „Fajf” (Radom), „Quasi Kabaret Rafała Kmity” (Kraków), Kabaret „Ciach” (Zielona Góra), Kabaret „Natenczas” (Warszawa) – prowadzenie: [[Piotr Bałtroczyk]] |
− | *16:00 (Zamek) – Otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Jacka Frankowskiego | + | *16:00 (Zamek) – Otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Jacka Frankowskiego |
− | *20:00 ([[Lidzbarski Dom Kultury]]) – Koncert laureatów oraz recital [[Krzysztof Daukszewicz| Krzysztofa Daukszewicza]] – prowadzenie: [[Piotr Bałtroczyk]] | + | *20:00 ([[Lidzbarski Dom Kultury]]) – Koncert laureatów oraz recital [[Krzysztof Daukszewicz|Krzysztofa Daukszewicza]] – prowadzenie: [[Piotr Bałtroczyk]] |
+ | |||
+ | == Jury == | ||
− | |||
*Krystyna Gucewicz | *Krystyna Gucewicz | ||
*[[Krzysztof Daukszewicz]] | *[[Krzysztof Daukszewicz]] | ||
Linia 30: | Linia 36: | ||
*Olek Grotowski | *Olek Grotowski | ||
*Andrzej Kleszczewski | *Andrzej Kleszczewski | ||
− | *Andrzej Zakrzewski | + | *Andrzej Zakrzewski |
+ | |||
+ | == Laureaci<ref>Zob.: Burzyk Rina, ''„Szpilka” na migi'', „Gazeta Olsztyńska”, 1995 nr 209, s. 5.]</ref> == | ||
− | + | *Grand Prix oraz „Złota Szpilka” – Ireneusz Krosny | |
− | *Grand Prix oraz | + | *I nagroda (ex aequo): |
− | *I nagroda (ex aequo): | + | **Kabaret „Ciach” z Zielonej Góry |
− | **Kabaret „Ciach” z Zielonej Góry | + | **”Quasi Kabaret Rafała Kmity” z Krakowa |
− | **”Quasi Kabaret Rafała Kmity” z Krakowa | + | **Kabaret „Paka” z Jeleniej Góry |
− | **Kabaret „Paka” z Jeleniej Góry | + | *II nagroda – Kabaret „Jurki” z Zielonej Góry |
− | *II nagroda – Kabaret „Jurki” z Zielonej Góry | + | *Nagroda Główna w Turnieju Biskupa – Kabaret „Rak” z Rudy Śląskiej |
− | *Nagroda Główna w Turnieju Biskupa – Kabaret „Rak” z Rudy Śląskiej | + | *Wyróżnienia w Turnieju Biskupa: |
− | *Wyróżnienia w Turnieju Biskupa: | + | **Grzegorz Halama |
− | **Grzegorz Halama | ||
**Marek Grabie | **Marek Grabie | ||
− | ==Bibliografia== | + | == Bibliografia == |
− | #TAS: ''Turnieje satyryków : dziś początek XVI Biesiad Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim'' / TAS // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1995, nr 244, s. 1, 3. | + | |
− | #Szyłłejko, Tadeusz: ''Burleska, absurd, groteska liryczna : po XVI Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry'' / Tadeusz Szyłłejko // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1995, nr 247, s. 2. | + | #TAS: ''Turnieje satyryków : dziś początek XVI Biesiad Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim'' / TAS // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1995, nr 244, s. 1, 3. |
− | #er-ka: ''„Szpilka” za milczenie'' / er-ka // „Gazeta Olsztyńska”. – 1995, nr 205, s. 1. | + | #Szyłłejko, Tadeusz: ''Burleska, absurd, groteska liryczna : po XVI Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry'' / Tadeusz Szyłłejko // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1995, nr 247, s. 2. |
+ | #er-ka: ''„Szpilka” za milczenie'' / er-ka // „Gazeta Olsztyńska”. – 1995, nr 205, s. 1. | ||
#Burzyk, Rina: ''„Szpilka” na migi'' / Rina Burzyk // „Gazeta Olsztyńska”. – 1995, nr 209, s. 5. | #Burzyk, Rina: ''„Szpilka” na migi'' / Rina Burzyk // „Gazeta Olsztyńska”. – 1995, nr 209, s. 5. | ||
− | ==Przypisy== | + | == Przypisy == |
− | <references /> | + | |
+ | <references /> | ||
− | [[Category:Kabaret]] | + | [[Category:Kabaret]] [[Category:Konkursy]] [[Category:Festiwale]] [[Category:Powiat_lidzbarski]] [[Category:1991-2000]] |
− | [[Category:Konkursy]] | ||
− | [[Category:Festiwale]] | ||
− | [[Category: | ||
− | [[Category:1991-2000]] |
Wersja z 22:56, 24 wrz 2011
Szesnasta edycja Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry, zorganizowana w Lidzbarku Warmińskim w dniach 19 – 21 października 1995 r.
Organizator
Przebieg
Po raz pierwszy w historii Biesiad, w sali lidzbarskiego zamku, przeprowadzono konkurs prezentacji bajek lub satyr Ignacego Krasickiego pn. „Turniej u Biskupa Krasickiego”, w którym wzięły udział dwa kabarety: „Rak” z Rudy Śląskiej i Grzegorz Halama „Oklasky”. Natomiast w turnieju o „Złotą Szpilkę” wystartowało piętnaście kabaretów. Poza konkursem, jako goście zaproszeni, wystąpili: Olek Grotowski, Kabaret „Potem” z Zielonej Góry, Kabaret „Elita” oraz Krzysztof Daukszewicz.
Program[1]
19 października (piątek) – Lidzbarski Dom Kultury
- 18:00 – uroczyste otwarcie Biesiad oraz występ Kabaretu „Potem”
- 21:00 – recital Olka Grotowskiego oraz I turniej o „Złotą Szpilkę” z udziałem: Kabaret „Poszli Beze Mnie” (Lidzbark Warmiński), Kabaret „Jurki” (Zielona Góra), Kabaret „Paka” (Jelenia Góra), , Kabaret „Troóba” (Częstochowa) oraz Feliks Talar (Kołobrzeg) – prowadzenie: Bartosz Brzeskot
20 października (sobota):
- 16:00 (Lidzbarski Dom Kultury) – Przegląd konkursowy w turnieju o „Złotą Szpilkę” z udziałem: Kabaret Twarzy „Pseudonim” (Zielona Góra), Kabaret „Rak” (Ruda Śląska), Kabaret „Multum” (Toruń), Teatr WiFiFi (Częstochowa) „Kabaret Polityczne albo nie” (Warszawa) – prowadzenie: Piotr Bałtroczyk
- 20:00 (Zamek):
- Bajki i satyry – spektakl w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie
- „Turniej u Biskupa Krasickiego” z udziałem kabaretu „Rak” i Grzegorza Halamy – prowadzenie Piotr Bałtroczyk
- Występ Kabaretu „Elita” z Wrocławia
- 21 października (niedziela) – Lidzbarski Dom Kultury:
- 12:00 – Przegląd konkursowy w turnieju o „Złotą Szpilkę” z udziałem: Ireneusz Krosny, Kabaret „Afera” (Poznań), Kabaret „Fajf” (Radom), „Quasi Kabaret Rafała Kmity” (Kraków), Kabaret „Ciach” (Zielona Góra), Kabaret „Natenczas” (Warszawa) – prowadzenie: Piotr Bałtroczyk
- 16:00 (Zamek) – Otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Jacka Frankowskiego
- 20:00 (Lidzbarski Dom Kultury) – Koncert laureatów oraz recital Krzysztofa Daukszewicza – prowadzenie: Piotr Bałtroczyk
Jury
- Krystyna Gucewicz
- Krzysztof Daukszewicz
- Jacek Frankowski
- Olek Grotowski
- Andrzej Kleszczewski
- Andrzej Zakrzewski
Laureaci[2]
- Grand Prix oraz „Złota Szpilka” – Ireneusz Krosny
- I nagroda (ex aequo):
- Kabaret „Ciach” z Zielonej Góry
- ”Quasi Kabaret Rafała Kmity” z Krakowa
- Kabaret „Paka” z Jeleniej Góry
- II nagroda – Kabaret „Jurki” z Zielonej Góry
- Nagroda Główna w Turnieju Biskupa – Kabaret „Rak” z Rudy Śląskiej
- Wyróżnienia w Turnieju Biskupa:
- Grzegorz Halama
- Marek Grabie
Bibliografia
- TAS: Turnieje satyryków : dziś początek XVI Biesiad Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim / TAS // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1995, nr 244, s. 1, 3.
- Szyłłejko, Tadeusz: Burleska, absurd, groteska liryczna : po XVI Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry / Tadeusz Szyłłejko // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1995, nr 247, s. 2.
- er-ka: „Szpilka” za milczenie / er-ka // „Gazeta Olsztyńska”. – 1995, nr 205, s. 1.
- Burzyk, Rina: „Szpilka” na migi / Rina Burzyk // „Gazeta Olsztyńska”. – 1995, nr 209, s. 5.