Zespół ludowy Jarzębiny z Wilkas

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół ludowy "Jarzębiny" odbiera gratulacje od Burmistrz Giżycka Jolanty Piotrowskiej na uroczystości jubileuszowej 15-lecia istnienia (2010). Źródło:http://www.gizycko.pl/

Zespół folklorystyczny z Wilkas w pow. giżyckim.

Historia

Grupa powstała w 1995 r., założycielką była Marianna Siemaszko, działaczka społeczna i miłośniczka folkloru. Początkowo zespół składał się z czterech osób.Odkąd kierownictwo muzyczne przejął Dariusz Jodko zespół zwiększył liczbę członków. Nazwa grupy pochodzi od owoców jarzębiny, które dojrzewają jesienią. Wiek pań występujących w zespole można określić jako średni, więc stąd nazwa grupy. Kapela działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wilkasach. W skład zespołu wchodzi 5 osób, które śpiewają oraz kapela, która wykorzystuje instrumenty muzyczne: akordeon, kontrabas, mandolina, flety, bęben. Zespół w swoim repertuarze posada pieśni regionalne Warmii i Mazur, także pieśni biesiadne oraz polskie kolędy. Występuje w bogato zdobionych strojach mazurskich.

Osiągnięcia

Zespół jest reprezentacyjnym zespołem Gminy Giżycko, posiada duże osiągnięcia w regionie. Kilkakrotnie brał udział w Przeglądach Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach.

Bibliografia

  1. Jarmołowicz, Włodzimierz: Na ludową nutę / Włodzimierz Jarmołowicz. - Il. // „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 27, s. 9.