Zespół Ludowy Sterławiacy ze Sterławek Wielkich

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: www.rck-ryn.pl
Źródło: www.rck-ryn.pl

Amatorski zespół mieszany, działający pod egidą Ryńskiego Centrum Kultury od 2004 r.

Skład osobowy

Kapela:

Chór:

Historia

Początku zespołu sięgają stycznia 2004 r. – wtedy odbyło się spotkanie założycielskie „Sterławiaków”, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu i Ryńskiego Centrum Kultury oraz lokalna społeczność. Kierownictwo zespołu powierzono Genowefie Pilichiewicz. Pierwsze próby odbyły się w lutym 2004 r. Początkowo „Sterławiaków” wspierali akompaniamentem członkowie Zespołu „Komers” z Giżycka.

Działalność

Repertuar „Sterławiaków” jest bardzo bogaty: od pieśni patriotyczno-religijnych po piosenki ludowe i biesiadne. Zespół wykonuje również widowiska kolędnicze oraz folklorystyczne. Podczas występów wykorzystuje oryginalne rekwizyty.
Zespół koncertuje z powodzeniem na terenie powiatu giżyckiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego. Na swoim koncie ma również występ na Litwie z okazji 750-lecia miasta Jurbakas.
„Sterławiacy” biorą udział w lokalnych i regionalnych uroczystościach religijnych, wydarzeniach kulturalnych, przeglądach, festiwalach, festynach, dożynkach i innych imprezach, m.in. w: Kiermaszu Wigilijnym w Olsztynie, Majówce Rydzewskiej, Międzynarodowym Przeglądzie Widowisk Kolędniczych „Herody” w Węgorzewie, Piernikaliach w Giżycku, Biesiadzie Wileńskiej w Giżycku, Festiwalu Chórów Klubu Seniora w Wydminach oraz X Jubileuszowym Letnim Przeglądzie Emeryckich Zespołów Artystycznych w Borowie.
Zespół współpracuje również ze Szkołą Podstawową w Sterławkach Wielkich, organizując lokalne uroczystości, imprezy plenerowe i wspólne koncerty.

Nagrody i wyróżnienia

  1. XXVII Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach (2011)
    • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zobacz też