Zespół Kurpiowski Dąbrozianka

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Amatorski ludowy zespół pieśni i tańca z Dąbrów ; działalność artystyczna od l. 30-tych XX wieku do (prawdopodobnie) późnych l. 70-tych.

Historia

Założony we wsi Dąbrowy na pograniczu mazursko-kurpiowskim (pow. szczycieński). Pierwszą kierowniczką zespołu była artystka ludowa Waleria Żarnoch. Śpiewaczki z zespołu zagrały razem z nią w filmie dokumentalnym zrealizowanym przez Telewizję Polską pt. Wesele Kurpiowskie[1].

Skład

Skład zespołu tworzyło 17 osób, w tym kilka rodzin: Waleria i Bolesław Żarnochowie, Zofia i Stanisław Żarnochowie, Genowefa i Stanisław Bruderkowie, Zofia i Stanisław Wielkowie, Władysława i Bolesław Turkowie.
Brak danych nt. dalszej działalności artystycznej.

Repertuar

Wszystkie piosenki, gawędy i tańce wykonywano w oparciu o stare kurpiowskie i mazursko-warmińskie motywy. Wiele tekstów piosenek i wierszy ułożyła Waleria Żarnoch.

Bibliografia

  1. Błońska, Katarzyna: Opowieść o artystce i poetce ludowej Walerii Żarnoch z Dąbrów / Katarzyna Błońska // „Rocznik Mazurski”. - T. 110, (2006), s. 116-126.
  2. Zespół Kurpiowski „Dąbrozianka” // w: Olsztyn-Warszawie : panorama XXX-lecia. – Olsztyn: Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego, 1974. - S. 27.

Przypisy

  1. Brak danych nt. roku produkcji.