Zdzisław Milach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Zdzisław Milach, Autoportret.
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Warmiński artysta grafik, redaktor publikacji oraz ilustrator.

Biografia

Studiował na grafikę warsztatową pod kierunkiem prof. Haliny Pawlikowskiej w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (woj. wrocławskie). Dyplom uzyskał w 1974 r. u prof. Macieja Urbańca na Wydziale Grafiki Użytkowej. Zamieszkał w Warszawie. W l. 1975-1984 pracował jako redaktor graficzny w Państwowym Wydawnictwie Rolniczym i Leśnym w Warszawie. Projektował jednocześnie okładki, układy typograficzne oraz ilustracje do wszystkich warszawskich wydawnictw, współpracował m.in. z takim wydawnictwami jak: Państwowy Instytut Wydawniczy, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, „Czytelnik”, „Nasza Księgarnia”, MAW oraz Poznańskie i Wrocławskie Wydawnictwo „Ossolineum”. W l. 1990-1994 zajmował stanowisko naczelnego grafika Magazynu Ilustrowanego „Przyjaciółka”. Od 2004 r. mieszka we wsi Lądek k. Bisztynka na Warmii. Zajmuje się głównie grafiką.

Twórczość

Artysta uprawia rzeźbę i rękodzieło artystyczne (wykonuje m.in.: łuki, szafki, pudełka, noże, modele żaglowe,), zajmuje się projektowaniem oraz grafiką artystyczną (w tym ekslibrisy i linoryty). Wiele z jego linorytów obrazuje piękno krajobrazu Warmii oraz operuje motywami związanymi z regionem (bocianie gniazdo, zwierzęta hodowlane, architektura wiejska).

Wystawy

  • ekspozycja stała w domu artysty w Lądku (otworzył tam prywatną galerię „W Sieni”)
  • 2008 – Gimnazjum Publiczne w Bisztynku

Nagrody i wyróżnienia

W l. 1975-1980 uzyskał szereg nagród, m.in. kilkakroć w warszawskim konkursie „Najlepsza Książka Roku”. Był też laureatem licznych nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą w konkursach na ekslibris (m.in. w 1985 r. otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu w Niklaas – Belgia).

Zobacz też