Wiesław Pańczak

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obraz z cyklu Ptactwo
Źródło: www.optykamysliwska.pl

(1959- ) – malarz amator, prezes Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie

Biografia

Urodził się w Ostródzie w 1959 r. Z wykształcenia technik elektronik-informatyk.

Działalność

Należał do Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie i kierował jego pracami w latach 1986-1989. Jest członkiem Koła Łowieckiego „Drwęca” w Ostródzie, w którym m.in. prowadzi kronikę. Brał udział w lokalnych i wojewódzkich plenerach, konkursach i wystawach twórczości nieprofesjonalnej, organizowanych m.in. przez Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie i Miejski Dom Kultury w Mrągowie.

Twórczość

Maluje już ponad 35 lat. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął szkole średniej. Już wówczas próbował malować na płótnie. Pierwsze próby polegały na naśladowaniu i kopiowaniu wielkich mistrzów, jak Rubens, Cezanne, Wierusz-Kowalski czy Wojciech Kossak. Tematyka jego prac jest różnorodna. Uprawiał malarstwo batalistyczne, marynistykę, pejzaż. Interesował go także realizmem i surrealizm. Od jakiegoś czasu w jego pracach dominuje tematyka myśliwska, a wzorem dla jego twórczości jest malarz holenderski Rien Poortvliet.[1]

Wystawy

Jego prace eksponowane były m.in. w Miejskim Domu Kultury w Ostródzie (1984), w Górowie Iławeckim (1984) oraz na Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie.

Przypisy

  1. Ryszard Dobek, Z paletą i strzelbą, materiał zamieszczony na stronie internetowej http://www.optykamysliwska.pl/Brac_wiesc.pdf

Bibliografia

  1. Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego : katalog. - Olsztyn : Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego : Wojewódzki Dom Kultury, 1985. – S. 68.

Zobacz też