Teatralna Kreacja Roku 2013

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Doroczna teatralna nagroda specjalna przyznawana przez publiczność aktorom olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza za najlepszą rolę sceniczną w roku poprzednim. Uroczystość odbyła się 22 marca 2014 r.

Organizator

Nominacje

  • Grzegorz Gromek - za tytułową rolę w „Karierze Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – będącą aktorskim, popisowym dowodem, że wszyscyśmy Dyzmą podszyci. Gromek tworzy postać wrażliwego i autentycznego chama, przed którym otwierają się wszystkie salony, pragnąc jego oszustw.
  • Joanna Fertacz - za rolę Emi w spektaklu „Spowiedź Śpiącej Królewny” Mariusza Sieniewicza – ukazującą heroizm podstarzałej singielki po przejściach. Bohaterka, za towarzystwo mając wyłącznie lalkowe alter ego, nie tylko, że nie boi się spojrzeć genderowi w oczy, ale i wydaje wojnę własnej dziundziowatości.
  • Marcin Kiszluk - za rolę Profesora w „Operetce” Witolda Gombrowicza – tworzącą mistrzowską personifikację klasy tchórzliwej: inteligencji. Profesorski „rzyg” w wykonaniu Kiszluka tłumaczy, dlaczego inteligent – zamiast być awangardą niezawisłej myśli – zazwyczaj uzasadnia swoje zniewolenie.
  • Maciej Mydlak - za postać Hufnagla w „Operetce” Witolda Gombrowicza – udowadniającą, że każdy rewolucjonista ma coś z szaleńca, któremu rozwiązano kaftan. „Jego” Hufnagiel to człek toksyczny i nieobliczalny. Przekracza granice perwersji i sadystycznej rozkoszy, obnażając tym samym „nagą” męską przemoc.
  • Artur Steranko - za tytułową postać w przedstawieniu „Pan Mautz” Sibylle Berg – stanowiącą pogłębione i poruszające studium samotności współczesnego człowieka. Steranko w postaci Pana Mautza idealnie uchwycił groteskowość przemijania, głód sensu i strach przed szczerym rozliczeniem się z własnego życia.

Laureat

Podczas gali wręczono też inne nagrody i medale. Odznakę Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymali Lidia Okuszko, kierownik biura obsługi widzów (w teatrze od 30 lat), oraz Przemysław Bartnikowski, mistrz oświetlenia i elektryk artysta, w teatrze od 1968 roku.

Bibliografia

  1. http://teatr.olsztyn.pl/aktualnosci/642/teatralna-kreacja-roku-glosowanie
  2. http://gazetaolsztynska.pl/195311,Teatralna-Kreacja-Roku-2013-FOTORELACJA.html