Sympozjum Ekumeniczne w Olsztynie - 1991

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dziewiąta edycja dorocznego projektu o charakterze popularnonaukowo-kulturalnym pn. Sympozja Ekumeniczne, zorganizowana 17 stycznia 1991 r. w siedzibie Wyższego Seminarium Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie.

Organizator

Opis

Opisywana edycja została zorganizowana w ramach dorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (zainicjowanego dzięki zaleceniom w Dekrecie o ekumenizmie II Soboru Watykańskiego). Impreza odbyła się specjalnie w tym okresie, aby w imię ekumenicznej zasady dialogu chrześcijańskiego propagować historię, literaturę, sztukę i muzykę różnych wyznań. Z założenia – wspólną płaszczyzną duchową prezentowanej podczas sympozjów twórczości artystycznej i kulturowej jest myśl chrześcijańska, co determinowało tematykę poszczególnych wystąpień sympozjalnych. W Sympozjum uczestniczyli przedstawiciele olsztyńskiego środowiska naukowego i artystycznego, studenci Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, alumni Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” oraz duchowieństwo różnych wyznań – z regionu Warmii i Mazur. Jednocześnie nieodłączną częścią opisywanej edycji były również msze święte oraz nabożeństwa.

Przebieg

W 1991 r. zadeklarowanym tematem wiodącym opisywanego sympozjum była kwestia Sakrament ołtarza w Katechizmach i Artykułach Szmalkadzkich Marcina Lutra. Wokół tego zagadnienia koncentrowały się wystąpienia poszczególnych prelegentów, jak również wokół związków między wyznaniami katolickim i protestanckim – m.in. w aspekcie regionalnym.

  • wystąpienie bpa Jacka Jegierskiego[1]
  • panel dyskusyjny związany z problematyką sympozjum.
  • otwarcie okolicznościowej wystawy prac Andrzeja Samulowskiego.

Bibliografia

  1. Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie wczoraj i dziś 1979-1999 / kom. red. – Olsztyn: Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie, 1999, s. 94.

Przypisy

  1. Brak danych w związku z tematem wystąpienia.