Stanisław Kowalczyk

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Jan Bachar, Plenery bezledzkie 1979-2001, Olsztyn, Wers, 2002, s. 205.

(1935- ) – malarz amator, rzeźbiarz

Biografia

Urodził się 23 marca 1935 r. Z zawodu nauczyciel. Mieszka i tworzy w Kamińsku.

Twórczość

Plastyką interesował się od najmłodszych lat. Uprawia rzeźbę i malarstwo. Pierwsze poważne próby twórcze podjął w 1988 r, podczas Pleneru Plastyki Nieprofesjonalnej w Bezledach. Od tego czasu wykonał setki rzeźb, płaskorzeźb, które w większości koloruje. Najczęściej pracuje w drewnie lipowym. Traktuje swoją twórczość jako zajęcie terapeutyczne.

Działalność

Po zakończeniu pracy zawodowej oddał się swojej pasji twórczej. Uczestniczył w środowiskowych i wojewódzkich plenerach, konkursach i wystawach twórczości nieprofesjonalnej organizowanych m.in. przez Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie i Biskupiecki Dom Kultury oraz Dom Kultury w Bezledach.

Wystawy

Jego rzeźby znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i muzeach sztuki ludowej. Były też prezentowane na konkursach i wystawach, m.in. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku zorganizowanej w ramach XIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie (1992)

Nagrody i wyróżnienia

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.:

Bibliografia

  1. Bachar, Jan: Plenery bezledzkie 1979-2001 : malarstwo, akwarela, gwasz, pastele, rysunek, grafika, rzeźba / Jan Bachar ; [zespół red. Jan Bachar et al.]. - Olsztyn : Edytor „Wers”, 2002. – S. 205.
  2. Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie w 1989 roku, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 6/84, Sygn. 6/85, Sygn. 6/86