Ratusz w Morągu
Zabytek architektury wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku.
Spis treści
[ukryj]Lokalizacja
Gmach użyteczności publicznej wybudowano na terenie Morąga (niem. Mohrungen), pośrodku średniowiecznego założenia urbanistycznego starego miasta (obecnie plac Jana Pawła II).
Historia
Niektórzy autorzy podają, że ratusz w Morągu wzniesiono już około 1360-1380 roku.[1] W innych źródłach wskazuje się na około 1444 rok.[2] W kolejnych wiekach budowla kilkakrotnie ulegała zniszczeniu na skutek pożarów i prowadzonych działań wojennych, jednakże za każdym razem ją odbudowywano. Tak było m.in. w 1697 roku (pożar, a następnie odbudowa), w 1843 roku (odrestaurowanie) i w 1945 roku (zniszczenie i odbudowa w latach 1945-1953). Ostatnie odnowienie budynku miało miejsce w latach 2003-2006. Obecnie mieści w nim punkt informacji turystycznej, jest to również siedziba organizacji pozarządowych.
Opis
Pomimo licznych pożarów i następujących po nich rekonstrukcji gmach zachował swoją pierwotną bryłę i w znacznej mierze ukształtowanie elewacji. Jest to budowla gotycka, murowana z czerwonej cegły, wzniesiona na planie prostokąta, z. dwoma silnie rozczłonkowanymi szczytami i wieżyczką zegarową. Wieżę o konstrukcji drewnianej, w dolnych partiach czworoboczną, wyżej ośmioboczną, nakryto smukłym hełmem z latarnią. W fasadzie zachodniej umieszczono dwa ostrołukowe portale. Okna o podobnym kształcie zachowano na parterze, na piętrze są one zamknięte łukiem odcinkowym. Ściany zwieńczono szczytami schodkowo-sterczynowymi z ostrołukowymi blendami. Całość przykryto dachem siodłowym z dachówki. Przed ratuszem ustawiono dwie armaty z wojny francusko-pruskiej 1870 roku.
Ciekawostki
- Ustawione przed ratuszem armaty odlane zostały w 1864 roku w belgijskim Liege i były jednymi z wielu, znajdujących się na wyposażeniu ówczesnej armii francuskiej. Zostały one zdobyte przez armię pruską, której dowódcy postanowili wykorzystać nadmiar uzbrojenia w charakterze pomników. Jednym z miast, do których trafiły francuskie działa, był Morąg.
- Po II wojnie światowej armaty wycelowano na wschód. Podobno były to jedyne w Polsce lufy skierowane w tym kierunku.
- W 1998 roku armaty przewieziono do stolicy, aby wspomogły morążan domagających się reaktywowania powiatu. Podobno na wieść o artylerii nadciągającej pod Urząd Rady Ministrów postawiono w stan gotowości służby specjalne.
Bibliografia
- Rzempołuch, Andrzej: Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich / Andrzej Rzempołuch. - Olsztyn : Remix, 1992. – S. 86.
- Mazury Zachodnie : przewodnik / pod red. Witolda Mierzejewskiego. - Olsztyn : Agencja Fotograficzno-Wydawnicza WIT, 2000. – S. 82-83.
Przypisy
- Skocz do góry ↑ A. Rzempołuch, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich , Olsztyn 1992, s. 86.
- Skocz do góry ↑ Mazury Zachodnie : przewodnik , red. W. Mierzejewski, Olsztyn 2000, s. 82.
Zobacz też
- Morąg: w cieniu armat, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskaniezwykla.pl [dostęp 17.12.2013 r.]
- Ratusz: Morąg , materiał zamieszczony na stronie internetowej www.wbp.olsztyn.pl [dostęp 17.12.2013 r.]