Rafał Sulima

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Źródło: www.poranny.pl

Muzyk, organista w bazylice pw. Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce.

Biografia

Rafał Sulima pochodzi z Ełku. Urodził się w rodzinie o tradycjach muzycznych (ojciec również był organistą). Jest absolwentem białostockiej filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w której ukończył:

  • klasę organów prof. Marii Terleckiej (2003),
  • studia Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuki Muzycznej pod kierunkiem prof. Michała Dąbrowskiego – specjalność Muzyka Kościelna (2004),
  • klasę śpiewu solowego prof. Cezarego Szyfmana (2008).

Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach interpretacji muzyki organowej i kameralnej oraz improwizacji organowej. Obecnie jest asystentem na Uniwersytecie Muzycznym w Białymstoku, gdzie uczy organów, improwizacji, śpiewu i akompaniamentu liturgicznego.
W roku 2001 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działalność

Rafał Sulima jest organistą i wokalistą. Od 2003 r. pełni funkcję organisty w Bazylice pw. Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce. Współpracuje z Chórem i orkiestrą Filharmonii i Opery Podlaskiej. Od 2009 r. jest również dyrygentem ełckiego Chóru Kontrapunkt.
Muzyk uczestniczył w ogólnopolskich konkursach organowych, bierze udział w wielu festiwalach muzycznych (m.in. Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Zakopanem, Bydgoskich Wieczorach Organowych, Koncertach Organowych w Kościołach Ursynowa w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Różyńsku Wielkim), ma w swoich dorobku liczne koncerty organowe, kameralne i wokalne.
Uczestniczy w życiu muzycznym regionu jako organista, wokalista, dyrygent oraz członek jury wielu konkursów i przeglądów piosenki (m.in. Reszelskiego Festiwalu Piosenki. Wielokrotnie koncertował podczas Świętolipskich Wieczorów Muzycznych.

Nagrody i wyróżnienia

  1. II Ogólnopolski Konkursie Organistów „Pro Organo 2005” (Warszawa)
    • III miejsce
  2. Laureat konkursu „Primus Inter Pares” (2004)
  3. III Ogólnopolski Konkurs Organistów „Pro Organo 2007” (Warszawa)
    • Grand Prix

Zobacz też