Powiatowa Wystawa Twórczości Ludowej, Pamiątkarstwa i Plastyki Amatorskiej w Węgorzewie 1972

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzeźba Stanisława Cierniaka „Anioł i diabeł z Gór Piłackich” wystawiona podczas Spotkania w Węgorzewie w 1972 r. , Źródło: „Gazeta Olsztyńska” (Wydanie Mazury) . - 2010, nr 260, dod. „Węgorzewski Tydzień”, nr 44, s. 14.
Druga edycja Spotkania Twórców, Muzykantów, Śpiewaków oraz ich Przyjaciół w Węgorzewie, zorganizowana w marcu 1972 r.

Organizator

  • Powiatowy Dom Kultury w Węgorzewie
  • przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgorzewskiej

Opis

Na wystawie zaprezentowano program „Czym chata bogata…”. Zaprezentowano wyroby twórców rękodzielników. Wystawiono wiele prac z różnych dziedzin sztuki ludowej: tkactwa, rzeźby, malarstwa, hafciarstwa, ceramiki, metaloplastyki, a także wycinanki, pisanki, korony, plecionki ze słomy i wikliny, dawne rzemiosło wiejskie. W otwarciu wystawy uczestniczyli twórcy wraz z rodzinami, etnografowie i artyści plastycy, władze węgorzewskie i wojewódzkie. W dniu otwarcia wystawy zaprezentowali się muzykanci i śpiewacy ludowi. Prace oceniała komisja konkursowa. Twórcom wręczono dyplomy i nagrody oraz wytypowano prace na wystawę wojewódzką. Przygotowano poczęstunek, który zaczął się od „ogromnego kołacza. Piekła go na raty Władzia Kwakszysowa, szefowa Gospodyń Wiejskich, w piekarni przy ulicy Ogrodowej. Nie mieścił się w piekarniku: miał metr średnicy, składany był z czterech części! "[1].

Uczestnicy

W Spotkaniu i wystawie uczestniczyli między innymi:

Bibliografia

  1. Grąziewicz-Chludzińska, Barbara: Czego nie było na tych wystawach! : na marginesie czterdziestolecia węgorzewskich spotkań twórców ludowych / Barbara Grąziewicz-Chludzińska // „Gazeta Olsztyńska” (Wydanie Mazury) . - 2010, nr 260, dod. „Węgorzewski Tydzień”, nr 44, s. 14.

Przypisy

  1. Grąziewicz-Chludzińska, Barbara, Czego nie było na tych wystawach!, „Gazeta Olsztyńska” (Wydanie Mazury) . - 2010, nr 260, dod. „Węgorzewski Tydzień”, nr 44, s. 14.