Pomnik żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej w Elblągu

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: www.elblag24.pl

Pomnik odsłonięty w Elblągu w 1938 roku.

Lokalizacja

Pomnik usytuowano na ówczesnym wzgórzu im. Generała Ludendorfa (niem. Ludendorff-Höhe), zwanym też wzgórzem Bismarcka (obecnie „Gęsia Góra”).

Historia

Autorem projektu pomnika był Sophian Luchaner. W czasie drugiej wojny światowej jego dzieło było traktowane jako mauzoleum ku czci żołnierzy niemieckich poległych na różnych jej frontach. Odbywały się przy nim ważne uroczystości, w tym apele poległych. Monument przetrwał wojnę i stał na swoim miejscu do lat sześćdziesiątych XX wiek, kiedy to podjęto decyzję o jego zburzeniu. Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie podziemna komnata oraz kamienny krąg, na którym stał pomnik.

Opis

W centralnej części mauzoleum znajdował się posąg nagiego herosa w stylu rzymskim (lub też germańskiego wojownika), otoczony kolumnadą w kształcie czworokąta. Całość stała na kamiennym pierścieniu i widoczna była niemal z każdej strony Elbląga.

Ciekawostki

  • W 1944 roku obok pomnika dokonano egzekucji uczestników spisku na życie Adolfa Hitlera.
  • Krążą pogłoski, iż za jedną ze ścian zachowanej podziemnej komnaty, znajduje się tunel prowadzący do bunkrów przy ulicy Sadowej.

Bibliografia

  1. Tomczyk, Ryszard: Bedeker elbląski / Ryszard Tomczyk. - Gdańsk : Polnord-Oskar, 2000. – S. 170-171.
  2. Marek, Juliusz: Pomnik / Juliusz Marek. – (Historie z tej ziemi) // „Nowy Tydzień w Elblągu”. - 2001, nr 8, s. 39.

Zobacz też

  • Gęsia Góra z widokowym tarasem. A co z „mauzoleum”, pomnikiem niemieckiego żołnierza?, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.elblag24.pl [dostęp 09.10.2013 r.]
  • Szkolnicka, Joanna: Pomniki i fontanny w przedwojennym Elblągu, materiał zamieszczony na stronie internetowej Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida www.historia.bibliotekaelblaska.pl [dostęp 09.10.2013 r.]