Pałac w Rudłowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku.

Lokalizacja

Rezydencja została wybudowana na terenie wsi Rudłowo (niem. Rodelshöfen), w środkowej części dawnego zespołu, pomiędzy parkiem a kompleksem gospodarczym. Wieś położona jest w powiecie braniewskim, w gminie Braniewo (około 1 km na południowy-wschód od miasta).

Historia

Pierwszą rezydencję w tym miejscu wzniesiono w 1712 roku dla rodziny kupieckiej z Braniewa, Hanmann. Ostatni właściciel z tego rodu sprzedał majątek w 1835 roku. Wkrótce stał się on siedzibą rodziny von Goetzen. W 1865 roku pałac został przebudowany w stylu neogotyckim. W 1888 roku zakupiła go rodzina von Stosch, a następnie, w 1920 roku, w jego posiadanie wszedł dr Friedrich Gramsch. Ostatnią mieszkanką pałacu przed 1945 rokiem była wdowa po doktorze (zmarł w 1923 roku) - Charlotta Gramsch (z domu von Stosch). Po drugiej wojnie światowej w pałacu ulokowano biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego, a także mieszkania pracownicze. Pod koniec lat 70-tych XX wieku budynek został opuszczony i od tego czasu popadał w ruinę. W latach 90-tych majątkiem dysponowała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie grunty wraz pałacem nabył prywatny właściciel.

Opis

Jest to budowla dwukondygnacyjna, murowana z cegły, wzniesiona na planie zbliżonym do prostokąta. W narożu południowym znajduje się trójkondygnacyjną wieża. W elewacji frontowej oraz w elewacjach bocznych znajdują się ryzality, natomiast w elewacji od strony parku – duży wgłębiony taras widokowy z żeliwną, kutą balustradą. Budynek był otynkowany i zdobiony bogatym detalem architektonicznym. Wieże zwieńczone były pseudokrenelażami a szczyty zamknięte schodkowo, ze sterczynami i gzymsami arkadkowymi. W otoczeniu pałacu zachował się duży neogotycki spichlerz.

Ciekawostki

  • Na wzgórzu, nieopodal pałacu znajdują, się groby członków rodziny Gramsch. Na dwóch zachowanych płytach nagrobnych widnieją dane Friedricha i Albrechta Gramsch.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 39-41.
  2. Skurzyński, Piotr: Warmia i polskie Dolne Prusy: przewodnik turystyczny / Piotr Skurzyński. – Gdynia : Wydawnictwo Region, 2012. – S. 125.
  3. Wojnowska, Weronika: Pałac prześladowany nieszczęściami : zabytki na rubieżach / Weronika Wojnowska // „Dziennik Elbląski”. - 2001, nr 70, dod. IKAT – „Gaz. Braniewska”, nr 12, s. 7.

Zobacz też

  • Ruiny pałacu w Rudłowie i grobowiec rodziny Gramsch, oprac. Katarzyna Kędziora, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.ktp-figa.net [dostęp 14.01.2014 r.]
  • Ruina pałacu w Rudłowie, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.braniewo-ug.bil-wm.pl [dostęp 14.01.2014 r.]