Oskar Gottlieb Blarr

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1934- ) – organista, kompozytor, animator życia muzycznego

Biografia

Urodził się 6 maja 1934 r. w Bartoszycach. Systematyczną edukację muzyczną rozpoczął w 1947 r. w klasie fortepianu, organów, skrzypiec i dźwięku. W 1952 r. rozpoczął studia w zakresie muzyki kościelnej w Szkole Muzyki Kościelnej oraz w klasie perkusji w Wyższej Szkole Muzycznej w Hannoverze (dyplomy w 1960 i 1961 r.). Po ukończeniu studiów w 1961 r. objął funkcję kantora i organisty w Neanderkirche w Düsseldorfie, którą pełnił aż do przejścia na emeryturę w 1999 r. Jednocześnie nieprzerwanie uczestniczył w kursach dyrygentury oraz studiował kompozycję (dyplom w Wyższej Szkole Muzycznej w Hannoverze w klasie Bernda Alois Zimermanna, studium kompozytorskie u Krzysztofa Pendereckiego, studia w Instytucie Roberta Schumanna w Düsseldorfie w klasie Milko Kelemen i Günthera Beckera).
W 1984 r. objął stanowisko docenta w Wyższej Szkole Muzycznej Roberta Schumanna w Düsseldorfie, w latach 1987-1990 uzyskał tytuł profesora tej uczelni.

Działalność artystyczna

Oskar Gottlieb Blarr jest organizatorem festiwali i innych przedsięwzięć muzycznych: koncertów nowej muzyki „3 Razy Nowa”, festiwalu „Orgenpunkt Europa” oraz Letnich Koncertów Organowych w Neanderkirche w Düsseldorfie.
W latach 2000-2004 był członkiem komitetu założycielskiego i współtwórcą projektu budowy organów w Düsseldorfie (Europaorgel Felix Mendelssohn).
Jest popularyzatorem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w Niemczech.

Twórczość

Pierwszą kompozycję napisał w wieku 12 lat. Komponuje muzykę religijną, wokalną, wokalno-instrumentalną, instrumentalną (w tym utwory organowe).
Jego twórczość związana jest z Prusami Wschodnimi – w 1984 r. nagrał płytę Krajobraz organowy Prus Wschodnich, którą wykonał na organach we Fromborku, Olsztynie, Świętej Lipce, Gietrzwałdzie, Pieniężnie, Lidzbarku Warmińskim, Giżycku, Sępopolu i Jelonkach. Prawykonanie jego symfonii ku czci Emanuela Kanta pt. Na wieczny pokój odbyło się w Państwowej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w 2005 r. Współpracował również z olsztyńskim chórem Collegium Musicum – specjalnie dla tego zespołu skomponował utwór pt. Ich hebe meine Augen auf.
Współpracował z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – wielokrotnie gościł z koncertami w stolicy regionu Warmii i Mazur oraz w innych miastach województwa: Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Morągu, Bartoszycach, Pasymiu. Występował z programami literacko-muzycznycmi do tekstów regionalnych twórców, m.in. Johannesa Bobrowskiego i Erwina Kruka.
Najważniejsze utwory:

 • „Narodziny Jezusa” – pięć części ze św. Łukasza
 • I i II Oratorium na Boże Narodzenie
 • „Pasja Jezusa” – trzy sceny oratoryjne
 • „Kiedy zmartwychwstaniesz, kiedy zmartwychwstanę” – Oratorium Wielkanocne
 • Trzy Symfonie: Janusz Korczak, Jerozolima, Na wieczny Pokój
 • Opera „Josef Süßking Oppenheimer – zwany Jud Süß”
 • Koncert organowy „Kol ha neschamah”
 • Psalm 150 na chór męski i orkiestrę symfoniczną
 • Symfonia organowa „Chwalcie Pana, wiecznego króla honoru”

Nagrody i odznaczenia

 • Nagroda Niemieckiej Wytwórni Płytowej „Bartok w wersji organowej” (1977)
 • „Odznaczenie Akademii des Palmes” (1981)
 • Nagroda Niemieckich Krytyków Płytowych za nagranie płyty Organowy krajobraz Prus Wschodnich (1985)
 • Stypendium Prezydenta Miasta Düsseldorf (2005)

Bibliografia

 1. XXX Olsztyńskie Koncerty Organowe. – Olsztyn : Stowarzyszenie Artystów Muzyków, 2008. – S. 8-9. (dokument życia społecznego)

Zobacz też